1854

Marzec 13, 2016

1854 logo Muzeum DOMINIAK

1854 ROK / MDCCCLIV.

1854 / DATA / POLSKA / EUROPA / ŚWIAT:

1854 MDCCCLIV – strona traktuje o roku 1854

.1854 Rysunek Dominiak Polska Europa.

Strona prezentuje chronologiczny wykaz wydarzeń z roku 1800, zebrany przez Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak Tychy, ulica Żwakowska 8/66, Poland, Europe.

Odwiedziny.

Malarstwo, Rysunek, Grafika.

Rzeźba i Ceramika.

Falerystyka, Weksylologia, Heraldyka, Symbolika i Emblematyka.

Broń Biała.

Skróty.

Inne daty zgromadzone przez Muzeum.

Data / 1000 – M.

Data / 1800 – MDCCC.

Data / 1920 – MCMXX.

Data / 1929 – MCMXXIX.

Data / 1945 – MCMXLV.

Rok 1854:

Styczeń:

– Alfred Daun Polak ur. 14 stycznia 1854 w Baranowie, zm. 1922 w Krakowie – rzeźbiarz, pedagog.

Marzec:

– Michał Korpal właściwie Michał Stefan Korpal Polak ur. 14 marca 1854 w Krakowie, zm. 31 marca 1915 w Pelhřimov – rzeźbiarz.

Lipiec:

– Jacek Malczewski, Polak ur. 15 lipca 1854 w Radomiu, zm. 8 października 1929 w Krakowie – malarz, przedstawiciel symbolizmu przełomu XIX i XX wieku, herbu Tarnawa.

Brak dokładnej daty:

– Francuz, P. Merien, kładł pierwsze nawierzchnie drogowe z asfaltu.

– Założenie w Krakowie TPSP (Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych) z inicjatywy Walerego Wielogłowskiego herbu Starykoń.

1854 / Kategoria:

• Rok urodzin.

• Data zgonu.

• Wybuch wojny.

• Data powstania organizacji.

Warto wiedzieć:

• Mikronezja – Sfederowane Stany Mikronezji to grupa wulkanicznych wysepek, rozrzuconych w zachodniej części Oceanu Spokojnego; obejmują także wschodnie i środkowe wyspy archipelagu Karoliny. Charakteryzują się gorącym, deszczowym klimatem z bujną , tropikalną roślinnością z rozległymi lasami równikowymi. W 1986 r. wszystkie wyspy zostały uwolnione z administrowanego przez Stany Zjednoczone terytorium powierniczego ONZ i uzyskały status federalnej republiki luźno stowarzyszonej ze Stanami Zjednoczonymi; w 1990 r. stały się niezależną republiką. Główna gospodarcza działalność rdzennej ludności wyspy to zaspokajająca podstawowe potrzeby uprawa roli i rybołówstwo. W przeszłości wyspy zależały znacznie od pomocy Stanów Zjednoczonych, udzielanych przez nich zapomóg i dochodów wojskowych. W przyszłości wyspy zamierzają stać się bardziej niezależne poprzez rozwój turystyki i uzyskiwanie większego dochodu ze sprzedaży praw do połowów ryb oraz upraw przemysłowych.

• Republika Kiribati obejmuje trzy archipelagi rozrzucone na szerokim obszarze Oceanu Spokojnego. Wyspy bogate były w fosforyty (niegdyś najważniejszy surowiec eksportowy), ale ich eksploatacja doprowadziła do wyczerpania zasobów już w końcu lat osiemdziesiątych. Obecnie głównymi produktami eksportowymi pozostają kopra i ryby.

Strony polecane:

czytaj dalej

One Response to 1854

  1. admin says:

    kompleks obrazów i grafik o dużej wartości historycznej, naukowej, artystycznej i estetycznej.