6 Responses to ZA

1. Irena Skiba says:

Prace Wojtka Łuki zasilają zbiory Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach i zbiory Muzeum Beskidzkiego w Wiśle będącego obecnie oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego, miniatury w Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach. Do tego Muzeum Łuka 10 czerwca 2015 przekazał 10 miniaturowych rysunków wykonanych tuszem na papierze: UKRZYŻOWANY (2015), ELEGANT (2015), FLORYSTA (2015), KRÓLOWA (2015), KRÓL (2015), RYBA (2015), ZATRUTE JABŁKO (2015), POLOT (2015), JAK LAŁA HUSARIA (2015), ELOKWENCJA (2015).

Jego prace stanowią również wspaniałe dopełnienie zbiorów dzieł sztuki w Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak

2. admin says:

GMERK [niem.Gemerk (e)], znak osobisty i rodzinny mieszczan oraz chłopów, umieszczany na pieczęciach, przedmiotach użytkowych oraz wytworach rękodzieła i budowlanych. Gmerki na pieczęciach, umieszczane często za przykładem szlachty w polu tarczy, pojawiły się w 2 poł. XIII w. Użycie gmerków wzmogło się w XV-XVI w., wraz z rozpowszechnieniem pieczęci, która u osób pochodzenia nieszlacheckiego występowała najczęściej w formie typowego sygnetu drobnych rozmiarów. W okresie tym gmerki najbogatszej części mieszczaństwa, ujmowane i przekształcane na wzór herbów szlacheckich, ułatwiały przenikanie jego przedstawicieli w szeregi w szeregi szlachty (np. rodziny Bonerów, Morsztynów, Szembeków, Montelupich i in.). Gmerki umieszczane na wyrobach rękodzieła, budowlach oraz służące do oznaczania warsztatu rzemieślniczego i kontroli gotowych wyrobów pełniły funkcje znaków własnościowych.

3. admin says:

Akt prewencyjny R.287521 DOMINIAK AH™ biżuteria:
    1. drogocenności dla typów urody.
    2. kosztowność dla Pań i Panów oraz Dzieci.
    3. wyroby jubilerskie: obrączki, naszyjniki długie oraz krótkie, bransoletki.
    4. drogocenne kamienie szlachetne: brylanty (diamenty), półszlachetne agaty.
    5. pierścionek czarny onyks.
    6. precjoza z metali szlachetnych (męska słodka biżuteria) spinki platynowe, złote, srebrne.
    7. komplety: kolczyki, pierścionki, korale – wyroby obejmują sztukę ręcznie robioną.
    8. galeria dzieł sztuki z metali szlachetnych, figurki z metali szlachetnych i różne upodabniane na starocia poza meblami.
    Rezydencja kardynalna instytucji streszcza się na osiedlu H (os. Honoraty obok os. M – Magdaleny opodal Alei Bielskiej konurbacji Tychy).
    9. sprawozdanie za rok 2012.
    10. sprawozdanie za rok 2013.
    11. digitalizacja dóbr kultury w Polsce.
    12. naruszenie chronionego znaku towarowego.

4. admin says:

AKTUALNOŚCI:
    Baza muzeów w Polsce | Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

5. admin says:

HISTORIA:
    Polskie Radio Katowice Poleca | Wystawa agatów z kolekcji Jana Rzymełki.

6. Irena Skiba says:

Harmonijnie z argumentacją Gambera zbroja kolcza, mająca tak bezprecedensowe znaczenie w dziejach europejskiego i wschodniego uzbrojenia, jest odkryciem celtyckim. Przystaje więc do kultury europejskiej, zachodniej.