Czachowski Dionizy logo Muzeum DOMINIAK

Czachowski Dionizy odważny partyzant

Czachowski Dionizy surowy przełożony

Czachowski Dionizy syn Józefa Czachowskiego i Joanny z Krzyżanowskich. Urodził się w piątek 6 IV 1810 roku w Niedabylu (Radomskie) obecnie wioska w Polsce zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie białobrzeskim, w zgromadzeniu Stromiec. Odszedł również w piątek 6 XI 1863 pod Krempą (kiedyś Kieleckie) na łąkach otaczających osadę Jawor Solecki (w powiecie lipskim, w gminie Sienno) podczas ostatniej bitwy płk. Dionizego Czachowskiego.

WOLNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚĆ RÓWNOŚĆ
Awers Rewers
Czachowski Dionizy WOLNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚĆ RÓWNOŚĆ awers Czachowski Dionizy WOLNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚĆ RÓWNOŚĆ rewers
Rok powstania 1988
Wymiary Ø 69,8 mm
Rok przekazania 2019
Przekazujący Mieszkaniec Tychów
Własność Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach
Miejsce wystawy Dział Falerystyki Weksylologii Heraldyki Symboliki Emblematyki
Rodzaj eksponatu Pamiątkowy medal
Parametry Oryginał
Okoliczność powstania
125 Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Fala powstańcza miała miejsce 22 stycznia 1863. W Królestwie Polskim i 1 lutego 1863. Na Litwie trwała do jesieni 1864.
Hasło przewodnie skomponowania medalu
„I wzmogła się bitwa aż zapadło Słońce i poległ dnia onego”
Opis awers Na pierwszym planie portrety trzech mężczyzn. Pod nimi w trzech liniach poziomych: JULIUSZ TARNOWSKI DIONIZY CZACHOWSKI LUDWIK ZWIERZDOWSKI. Technika relief wypukły
Napis w okręgu: I WZMOGŁA SIĘ BITWA AŻ ZAPADŁO SŁOŃCE I POLEGŁ DNIA ONEGO 1863 – 1988.
Technika relief wklęsły
Opis rewers Napis w okręgu: WOLNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚĆ RÓWNOŚĆ przedzielone graficznymi elementami.
Technika relief wklęsły
Ciekawostka związana z medalem Czachowski Dionizy widoczny jest z lewej strony medalu.

Czachowski Dionizy KOLEKCJA

Czachowski Dionizy DZIAŁ FALERYSTYKI, WEKSYLOLOGII, HERALDYKI, SYMBOLIKI I EMBLEMATYKI

W randze pułkownika reprezentował powstanie styczniowe jako jeden z najznakomitszych autorytetów moralnych. Rekrutował się z zubożałej szlachty. Joanna z Krzyżanowskich (matka Dionizego), była siostrą matki Fryderyka Chopina.

Po zgromadzeniu dobrobytu, osiadł 1860 w Sandomierskiem (woj. Królestwa Polskiego formalne w latach 1816–1837 (oraz 1863) ze stolicą w Radomiu).

Brał czynny udział w demonstracjach przedpowstaniowych i w pierwszym dniu powstania odszukał swoje miejsce w jego komplecie.

Fundamentalnie walczył pod dowództwem generała i dyktatora powstania styczniowego Mariana Melchiora Antoniego Langiewicza jako jego szef sztabu, w dalszej kolejności dowódca batalionu.

Czachowski Dionizy bitwy:

Pod Małogoszczą – jedna ze szczytowych bitew powstania styczniowego, przeprowadzona we wtorek 24 lutego 1863 roku.

Pod Pieskową Skałą – batalia skonkretyzowana w środę 4 marca 1863 roku.

Pod Chrobrzem – bitwa zmaterializowana w niedzielę 17 marca 1863 roku podczas powstania styczniowego.

Pod Grochowiskami – bój stoczony w poniedziałek 18 marca 1863 roku.

Po porażce Langiewicza został nominowany przez Rząd Narodowy (1863-64) na stanowisko naczelnika wojennego województwa sandomierskiego. Wówczas skoncentrował pod swoimi rozkazami wszystkie zdekoncentrowane oddziały działające na tym obszarze i tym samym zasłynął niebawem w charakterze jednego z najlepszych dowódców partyzanckich.

Przetrwał w Górach Świętokrzyskich do lata 1863, a po krótkim odpoczynku w Krakowie, już na jesień ukształtował nowy oddział operujący w Kieleckiem i Lubelskiem. Zginął w bitwie z rosyjskimi dragonami. Rosjanie wytransportowali zwłoki Czachowskiego do Radomia, a po weryfikacji, wydali je rodzinie. Na zdecydowane zarządzenie władz rosyjskich został cicho pochowany na cmentarzu regionalnym w Bukównie obok spoczywających wówczas sióstr.

Pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego 21 stycznia 1933 (sobota) roku Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

349. 484. 570.

Czachowski Dionizy – płaszczyzna rekomendowana:

Malarstwo  Rysunek  Grafika  Rzeźba  Ceramika
Falerystyka  Heraldyka  Symbolika  Emblematyka  Broń biała
Wojtyła Karol   Kościuszko Tadeusz   Kurpiński Karol   Korfanty Wojciech   Zawisza Czarny

Czachowski Dionizy – odsyłacz zewnętrzny:

Henryk Jan Dominiak  Fryzjer Kajzerek  Dom LUX Tychy  Biuro Rachunkowe Janik  ABC kompresory
Świerczyniec  Pszczyna  SKRYBA Papiery Tonery  Biuro Rachunkowe Stokłosa
 PROGRESS Komputery
Armii Krajowej  Cienista   Dąbrowskiego   Fabryczna   Główna
Jana Pawła II   Katowicka   Legionów Polskich   Prosta   Władysława Sikorskiego
Sosnowa   Tulipanów   Łowiecka   Skośna   Zielone Tychy Kultura
Bielska   Dojazdowa   Begonii   Harcerska   Niepodległości

Czachowski Dionizy PÓŁKOZIC, Połukoza, Oślagłowa polski herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.