DRAB

Listopad 23, 2015

HASŁO / DRAB.

DRAB / HASŁO — D — 6, R — 23, A — 1, B — 3 LITERA ALFABETU POLSKIEGO.

DRAB / Rok założenia Muzeum 2013

DRAB / Rok założenia Muzeum 2013

⋅ Strona prezentuje chronologiczny wykaz wyrazów na litery „D — R — A — B”.

Malarstwo, Rysunek, Grafika.

Rzeźba, Ceramika.

Falerystyka, Weksylologia, Heraldyka, Symbolika i EmblematykaBroń Biała.

Kompendium.

DRAB — szeregowiec piechoty w wojsku polskim w XV i XVI w. Odpowiednik hajduka w piechocie węgierskiej. Również odpowiednik gemaina w piechocie autoramentu cudzoziemskiego — tzw. niemieckiej.

DRABANT [niem.] — dawny taniec polski. Bliżej nie znany. W XIX w. — wymieniany w piśmiennictwie pamiętnikarskim. Taniec korowodowy w typie poloneza. Tańczony z przyśpiewkami jako pożegnalny — na zakończenie zabawy. Znany był także wśród ludu.

DRACHMA [gr.]: 1) — srebrna rzadziej złota lub miedziana moneta w starożytności. Rozpowszechniana w Grecji oraz państwach Azji Zachodniej i Kartaginie. Ciężar ok. 4 g, zróżnicowany zależnie od lokalnych stosunków pieniężnych. 2) — w średniowieczu moneta srebrna o ciężarze 2,6 g. Bita w połowie XIII w. w państwach łacińskich na Bliskim Wschodzie.

DRAGONADY — prześladowanie hugonotów francuskich. W domach protestantów umieszczano dragonów — oddziały wojskowe. W 1685 r. odwołany został  Edykt nantejski. Dragonady stały się synonimem gwałtów popełnianych przez wojsko.

DRAKKAR [’smoka’] — żaglowiosłowiec wikingów z III-XI w. Posiadał drewniany ostrodenny, wysmukły kadłub bez pokładu. O poszyciu burt na zakładkę (klinkowym). Na śródokręciu jeden maszt z reją i dużym kolorowym prostokątnym żaglem. Drakkary były zdobione rzeźbami smoków (stąd nazwa).

DRAPACZ, — kotwica o czterech pazurach lub łapach. Używana na małych statkach lub łodziach.

DREPANUM — staroż. miasto na Sycylii, obecnie — Trapani.

DREWNIAK, druk. — duża czcionka (drewniana). Służyła do składów afiszowych.

DRAB / Abecadło.

A — Ą — B — C — Ć — D — E — Ę — F — G — H — I — J — K — L — Ł — M — N — Ń — O — Ó — P — R — S — Ś — T — U — W — Y — Z — Ź — Ż.

DRAB / Strony polecane.

Czytaj.

Comments are closed.