FAGAS

Grudzień 6, 2015

HASŁO / FAGAS.

FAGAS / HASŁO — F — 9, A — 1, G — 10, A — 1, S — 24 LITERA ALFABETU POLSKIEGO.

FAGAS / Rok założenia Muzeum 22 października 2013

FAGAS / Rok założenia Muzeum 22 października 2013

⋅ FAGAS — strona prezentuje zgromadzone słownictwo na litery „F — A — G — A — S”.

FAGAS — pomorska owca. 

FAGOT [wł. fagotto], skrót w nutach. Również instrument muzyczny. Aerofon stroikowy, reprezentujący w orkiestrze rejestr basowy — drzewa. Składa się z dwóch przylegających do siebie drewnianych rur nierównej długości. U dołu są one połączone drewnianym kolankiem. Zaopatrzony jest w liczne otwory boczne, zamykane klapkami (ponad 20).

FAIAL, wyspa portug. pochodzenia wulkanicznego. Znajduje się na Oceanie Atlantyckim, w centralnej grupie archipelagu Azorów. Jej pole powierzchni wynosi 165 km². Jest nawiedzana często przez trzęsienia ziemi. Ludność trudni się głównie rolnictwem (uprawa zbóż, drzew cytrusowych) i rybołówstwem. Głównym miastem i portem jest Horta.

FAJALIT, minerał. Krzemian magnezu Fe2SiO4. Wraz z fosforytem wchodzi w skład oliwinu. Nazwa pochodzi od wyspy Faial.

FAJANS [franc. faïance, od nazwy m. Faenza we Włoszech]. Rodzaj wyrobów ceramicznych o barwie czerepu od białej do jasnokremowej. W przypadku zawartości większej ilości żelaza w surowcach — barwie czerwonawej lub różowej. Jest kryty nieprzeźroczystym białym szkliwem. Nazwą fajans określane są również wyroby gliniane zdobione barwnymi przeźroczystymi szkliwami alkalicznymi (Egipt, Kreta, Syria). Również renesansową ceramikę franc. z czasów Henryka II. Obecnie z fajansu szkliwionego wytwarza się naczynia domowego użytku, wyroby artystyczne, płytki ścienne i wyroby sanitarne. Fajans nieszkliwiony różni się od porcelany większą porowatością czerepu. Jest przepuszczalny dla cieczy i gazów — znajduje zastosowanie wyłącznie do wyrobu filtrów.

FAJERWERKI [niem.] — ognie sztuczne.

FAJKA POKOJU — wg zwyczaju Indian Ameryki Pn. wypalana na znak pokoju, przyjaźni oraz w czasie ceremonii obrzędowych. Składa się z drewnianego, ozdobionego piórami cybucha dł. ok. 30 cm. Cybuch zakończony jest główką z czerwonego kamienia pochodzącego z kamieniołomów w Pipestone (Minnesota). Kamieniołomy są czczone przez Indian jako miejsce święte.

FAKTURA [łac.], charakterystyczna powierzchnia przedmiotów. W sztukach plastycznych — obrazu, malowidła ściennego, rzeźby, grafiki i wyrobów rzemiosła artystycznego. W architekturze — muru. Faktura zależna jest od tworzywa i techniki oraz indywidualnego stylu twórcy. Przykładowo faktura malarska uzależniona jest od szorstkiej i gładkiej powierzchni podłoża, gęstości farby i sposobu jej nakładania oraz rodzaju użytego narzędzia. Jej rolę zaczęto w pełni doceniać od impresjonizmu. W sztuce współczesnej, z zwłaszcza abstrakcyjnej, dzięki szerokiemu stosowaniu technik łączonych, budowaniu kompozycji z różnorodnych tworzyw i przedmiotów faktura stała się jednym z najistotniejszych czynników formalnych.

⋅ FAGAS / Abecadło F — A — G — A — S.

A — Ą — B — C — Ć — D — E — Ę — F — G — H — I — J — K — L — Ł — M — N — Ń — O — Ó — P — R — S — Ś — T — U — W — Y — Z — Ź — Ż.

⋅ FAGAS / Strony polecane.

⋅ FAGAS / Czytaj.

Comments are closed.