MAL80 Orion tyciutki kolaż z prawdziwych kamyczków szlachetnych oraz dekoracyjnych
Drobniuteńki obrazeczek
w Dziale malarstwa rysunku i grafiki
Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak
w Tychach, ulica Żwakowska 8/66, Polska, Europa
MAL80 Orion tyciutki kolaż z prawdziwych kamyczków szlachetnych oraz dekoracyjnych o wymiarach 1,90 x 3,10 cm, który wykonała i przekazała do MMSPHJD w Tychach dnia 02.04 2021 roku Anna Januszewicz-Pitlok magister sztuki.
.
ORION – 1,90 x 3,10 cm 2021.
.
MAL80 Orion tyciutki kolaż z prawdziwych kamyczków szlachetnych oraz dekoracyjnych – Autorka o obrazie:
Kolejny obraz z serii Orion to sam „Orion”, który powstał w całości z kamieni szlachetnych. Sodalit pochodzący z Indii pełni funkcję podobrazia. Z wielu kamieni swoją barwą najbardziej podkreślał charakter kosmosu, przenikających się ciemnych barw, plam, linii. Jego dopełnieniem są gwiazdy wykonane z odłamków kamienia howlitu pochodzącego z USA, jak i mgiełka Oriona przedstawiona z mieszanki rubinu z Madagaskaru oraz lapisu-lazuli z Afganistanu.
.
Inne prace Anny Januszewicz-Pitlok w stałej galerii MMSPHJD w Tychach.
.
.
.
.
MOLEKULARNY – 7,00 x 7,10 cm / 2021
.
MAL80 Orion tyciutki kolaż z prawdziwych kamyczków szlachetnych oraz dekoracyjnych Orion :
Orion (Ori), gwiazdozbiór równikowy, w naszym kraju zauważalny i rozpoznawalny w okresie X-III. Zaszeregowany do najintensywniej reprezentacyjnych gwiazdozbiorów. Zawiera jedną z najjaśniejszych mgławic nieregularnych, widzialne okiem nieuzbrojonym, zawarte w odległości około 1500 lat świetlnych od Słońca, oraz ciemną mgławicę Końska Głowa.
Systematyzacja gwiazdozbiorów z roku 1930, który urzeczywistniła Międzynarodowa Unia Astronomiczna z siedzibą w Paryżu (Francja):
1). Galaktyki okołobiegunowe północne: Cefeusz. Kasjopeja. Mała Niedźwiedzica. Smok. Wielka Niedźwiedzica. Żyrafa.
.
2). Mgławice zimowe: Bliźnięta. Hydra. Jednorożec. Kompas. Lew. Mały Lew. Mały Pies. Pompa. Puchar. Rak. Rufa. Ryś. Sekstant. Wielki Pies. Żagiel.
.
3). Perseusze wiosenne: Centaur. Herkules. Korona Północna. Kruk. Ołtarz. Panna. Psy Gończe. Skorpion. Waga. Warkocz Bereniki. Wąż, Głowa Węża, Ogon Węża. Węgielnica. Wężownik. Wilk. Wolarz.
.
4). Konstelacje letnie: Delfin. Indianin. Jaszczurka. Korona Południowa. Koziorożec. Lisek. Luneta. Lutnia. Łabędź. Mikroskop. Orzeł. Pegaz. Ryba Południowa. Strzała. Strzelec. Tarcza. Wodnik. Źrebię. Żuraw.
.
5). Dioskury jesienne: Andromeda. Baran. Byk. Erydan. Feniks. Gołąb. Malarz. Orion. Perseusz. Piec. Ryby. Rylec. Rzeźbiarz. Trójkąt. Wieloryb. Woźnica. Zając. Zegar.
.
6). Gwiazdozbiory okołobiegunowe południowe: Cyrkiel. Góra Stołowa. Kameleon. Kil. Krzyż Południa. Mucha. Oktant. Paw. Ptak Rajski. Ryba Latająca. Sieć. Trójkąt Południowy. Tukan. Wąż Wodny. Złota Ryba.
.
MAL80 Orion tyciutki kolaż z prawdziwych kamyczków szlachetnych oraz dekoracyjnych – mitologia:
Orion, mitologia gr. wiecznie polujący łowczy beocki, monstrum o olbrzymiej sile, ukochany bogini Eos uosobienia zorzy porannej. Rodowód jego, przejścia, przygody jak i tarapaty przedstawiane są w kilku wersjach. Orion miał skonać od ugodzenia strzałami Artemidy (bogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności również księżyca i śmierci). Inna wersja wskazywała na śmierć – od ukłucia skorpiona napuszczonego przez Ziemię, obawiającą się, że Ozyrys wytraci całą faunę. Bogowie przemieścili Ozyrysa w otoczenie gwiazdy wraz z jego psem, Syriuszem i Skorpionem atakującym jego piętę. Mit o Orionie, jeden z inauguracyjnych przekazów astralnych (występuje już u Homera), przekazywał interesujących tematów poezji, muzyce (opery) i sztukom plastycznym.
.
MAL80 Orion tyciutki kolaż z prawdziwych kamyczków szlachetnych oraz dekoracyjnych – ciekawostki:
Astronomia [gr], poniektóra z przedwieczny dyscyplin przyrodniczych, jakiej do dnia dzisiejszego płaszczyzną penetracji są ciała niebieskie. Tematyczna doktryna kontroluje ich lokalizację i manewry w przestrzeni. Studium umożliwia na zdefiniowanie pochodzenia, struktury oraz transfiguracji ciał niebieskich. Analogicznie nauka o nieskończoności docieka rewelacji o wszechświecie jako nierozerwalnym układzie elementów.
W Polsce z astronomią miano do czynienia od początku XV wieku. Wówczas to, jegomość mieszczanin krakowski Jan Strobner postanowił sfinansować katedrę matematyki i astronomii. Erygowanie miało miejsce orientacyjnie w 1405 roku w Akademii Krakowskiej.
.
Układ Słoneczny jest schematem ustanawianym z gwiazdy (Słońce) i dziewięciu planet. W śród nich to planety wewnętrzne: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars i zewnętrzne: Jowisz, Saturn, Uran, Neptun no i Pluton. W uporządkowaniu tym figurują w podobny sposób: planetoidy, komety i księżyce.
.
Droga Mleczna innymi słowy galaktyka, w której pozostaje m.in. Układ Słoneczny. To paleta amplitudy od 100 do 400 miliardów gwiazd.
.
Gwiazda – tak możemy ustalać definicję dla substancji ciała niebieskiego świecącego indywidualnym światłem.
.
Planeta, definiuje każdą materię niebieską rozświetloną poblaskiem słonecznym, odbitym od jego powierzchni, krążącą dookoła Słońca i koliście względem własnej osi, mającą średnicę ponad 1 tys. km.
.
MAL80 Orion tyciutki kolaż z prawdziwych kamyczków szlachetnych oraz dekoracyjnych – kategoria:
238. 387. 437. 522. 616. 658. 680. 694. 721.
.