RAJ

Marzec 12, 2016

MINI PARK RAJ / ULICA ŻWAKOWSKA W TYCHACH.

MINI PARK RAJ OTOCZENIE MUZEUM:

MINI PARK RAJ TYCHY, ŻWAKOWSKA

MINI PARK RAJ TYCHY, ŻWAKOWSKA

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w swoim otoczeniu posiada Mini Park Raj – jest to park, który znajduje się w centrum Tychów (kraj – Polska, kontynent – Europa) na osiedlu H – ul. Żwakowska. Powstał w roku 2008 i nadal się rozwija. Jest to zorganizowana przestrzeń zielona pełniąca funkcję wypoczynkową i rekreacyjną oraz ogrodu miejskiego. Pomysłodawcą i autorem „Mini Parku Raj” jest Henryk Jan Dominiak artysta rzeźbiarz, malarz, kreator form plastycznych, gnomonik, założyciel i dyrektor najmniejszej europejskiej instytucji kultury – Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach ul. Żwakowska 8/66. Opiekę i dalszy rozwój obiektu stanowią współwłaściciele terenu. W r. 2014 z funduszy współwłaścicieli terenu wyremontowana została droga wewnętrzna i plac wypoczynkowy z ławkami i stanowiskami dla rowerów. W roku 2015 wspólnota zamontowała dodatkowe trzy kamery przed wejściem do każdej z klatek wieżowca. W obejściu obowiązuje znak drogowy B-1: zakaz ruchu w obu kierunkach – nie dotyczy służb miejskich. Turystów – kierowców do Muzeum kieruje na pobliski parking miejski, znak E-22b.

Park znajduje się na terenie, którego jest właścicielem Wspólnota Mieszkaniowa Żwakowska 8-10-12 i Kopernika 10-12 w Tychach i jest całodobowo monitorowany przez pięć kamer.

RAJ / Odwiedziny:

21 kwietnia 2015 r. uczniowie klasy I b Sp 37 z Tychów przed odwiedzinami Muzeum podziwiali roślinność parku ucząc się przy okazji poznawania flory (rzymskiej bogini kwiatów) w naturze.

RAJ / Na terenie parku znajdują się:

Rubinowy Zegar Słoneczny.

Wieża nr 1 – nowoczesna rzeźba ze stali nierdzewnej.

Piramida nr 1 – nowoczesna rzeźba ze stali nierdzewnej.

Pamiętamy 10.04.2010 – kamień pamiątkowy.

Alejka Cyprysów.

Kamienny ogród japoński ze studnią szczęścia – między klatką 8-10 – ul. Żwakowska.

Ogród wenecki – między klatką 10-12 – ul. Żwakowska.

RAJ / Warto wiedzieć:

PARK [łac.], duży ogród, lub jego część, o charakterze krajobrazowym. Nazwa została wprowadzona we franc. sztuce ogrodowej XVII i XVIII w. na oznaczenie naturalnych partii ogrodu i przeszła na ang. założenia krajobrazowe XVIII i XIX w. Rozróżnia się parki rezydencjonalne oraz parki publiczne: miejskie, zdrojowe, sportowe, kultury i wypoczynkowe itp. Większe obszary objęte ochroną przyrody noszą nazwę parków natury lub parków narodowych.

PARK KULTURY I WYPOCZYNKU, rodzaj parku ludowego służącego wypoczynkowi oraz rozrywce o charakterze masowym. Parki kultury i wypoczynku rozwinęły się głównie w Leningradzie, Moskwie i Kijowie. Ostatnio założenia tego typu są krytykowane z powodu sprzeczności między pojęciem „wypoczynku” i „masowej rozrywki”.

PARK NARODOWY, obszar, który się wyróżnia w skali całego państwa szczególnymi walorami przyrodniczymi o charakterze pierwotnym i którego zagospodarowanie prowadzi się pod kątem ochrony przyrody, w celu zachowania swoistego krajobrazu, flory i fauny oraz osobliwości przyrody nieożywionej, a także obiektów o znaczeniu historycznym. Obszar parku narodowego (wynoszący w Polsce powyżej 1000 ha) traktowany jest jako własność ogólnonarodowa (zw. był dawniej parkiem natury). Parki narodowe stanowią obiekt badań nauk., zaznajamiają społeczeństwo z przyrodą i jej problematyką, służą również turystyce i wypoczynkowi. Obejmują najczęściej różnorodne elementy przyrodnicze i krajobrazowe. Na ich terenie lub na wyodrębnionych w ich obrębie obszarach nie dokonuje się żadnych zabiegów gosp., pozostawia się je wolnemu działaniu sił natury (np. w Białowieskim Parku Narodowym), albo też prowadzi się gospodarkę dla potrzeb turystyki i wypoczynku oraz działalności mających na celu przywrócenie pierwotnych cech przyrody. W Europie pierwsze parki narodowe powstały w 1909 r. w Szwecji, np. Park Narodowy Podjelanta (207 200 ha) czy Park Narodowy Sarek (190 000 ha), leżące w Laponii i znane z wielu lodowców i jezior. Kilka pięknych parków narodowych znajduje się w Alpach (Szwajcaria: P.N. Engadin — 16 870 ha; Włochy: P.N. Grand Paradiso — 56 000 ha, P.N. Stelvio — 95 361 ha; Francja: P.N. La Vanoise — 54 090 ha). W Karpatach (Rumunia: P.N. Retezat — 10 000 ha; pogranicze słowacko-polskie: P.N. Tatrzański i Pieniński). W Polsce istnieje 23 p.n.: Babiogórski, Białowieski, Biebrzański, Bieszczadzki, Park Narodowy „Bory Tucholskie”, Drawieński, Gorczański, Gór Stołowych, Kampinoski, Karkonoski, Magurski, Narwiański, Ojcowski, Pieniński, Poleski, Roztoczański, Słowiński, Świętokrzyski, Tatrzański, Park Narodowy „Ujście Warty”, Wielkopolski, Wigierski oraz Woliński.

BOTSWANA to państwo bez dostępu do morza, położone w południowej Afryce; pozostaje w unii celnej ze swoim potężnym sąsiadem, RPA, od której w dużym stopniu pozostaje uzależniona gospodarczo. Około 80% ludności opiera nadal swoje utrzymanie na uprawie roli i hodowli bydła; eksportuje się mięso i skóry. Firmy z RPA uczestniczą w górnictwie diamentów, miedzi i niklu, zaś rząd kraju popiera rozwój sektora przemysłowego. Turystyka w stadium rozwoju.

MALAWI to państwo bez dostępu do morza, położone na południowym krańcu Wielkiego Rowu Wschodniego; graniczy z Zambią, Tanzanią i Mozambikiem. Gospodarka w większej części rolnicza; dochody z eksportu uzależnione są od zmian cen na rynku i pogody. W następstwie surowej suszy, jaka miała miejsce w 1992 r., Malawi pozostaje uzależnione od pomocy napływającej z MFW, Banku Światowego i dotacji innych państw.

MAURITIUS to jedna z wysp archipelagu Maskarenów, położona na Oceanie Indyjskim, w odległości około 800 km na wschód od Madagaskaru. Jego terytorium obejmuje też wulkaniczną wyspę Rodrigues i niewielkie terytorium zależne Agalegals na północy. Główna wyspa stanowi wulkaniczne wzniesienie, otoczone rafami koralowymi, z szeroką równiną przybrzeżną wznoszącą się ku pozostałościom gigantycznego wulkanu. Wyspy zostały skolonizowane przez Francuzów w XVIII w., po czym sprowadzeni zostali afrykańscy niewolnicy do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. W 1810 r. terytorium zostało scedowane Wielkiej Brytanii: niepodległość uzyskał Mauritius w ramach Wspólnoty Narodów w 1968 r. Aktualna gospodarka kraju opiera się nadal na uprawie trzciny cukrowej, mimo podejmowanych wysiłków w celu wprowadzenia nowych upraw, ja: herbaty, bananów i tytoniu oraz rozwoju rybołówstwa.

RAJ / Strony polecane:

Malarstwo, Rysunek, Grafika.

Rzeźba, Ceramika.

Falerystyka, Weksylologia, Heraldyka, Symbolika i Emblematyka.

Broń Biała.

Herb Miasta Tychy.

Portal Golden Europe.

Comments are closed.