RYS61 KOZAK portret mężczyzny z wąsami w czapce na głowie

Marzec 4, 2021

RYS61 KOZAK portret mężczyzny z wąsami w czapce na głowie cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

RYS61 KOZAK portret mężczyzny z wąsami w czapce na głowie

kronika dobrej zmiany koleżeńskie zachowanie konkurs fotograficzny kraj polska czy rzeczpospolita polska autor Henryk Jan Dominiak

wysoki walor estetyczny umiejscowiony

w

Dziale Malarstwa Rysunku Grafiki

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak

w Tychach przy ulicy Żwakowskiej 8/66

RYS61 KOZAK portret mężczyzny z wąsami w czapce na głowie dokonany przez ukraińskiego artystę – procedurą minimalistyczną kurtuazyjnie ukazany portrecik ołówkiem na papierze.

.

Kozak rysunek ołówkiem 1,25 cm x 1,51 cm autor Volodymyr Goncharenko 2014

.

RYS61 KOZAK portret mężczyzny z wąsami w czapce na głowie – prezentacja ilustracji:


Sygnatura: RYS61.

Tytuł: KOZAK.

Autor: Volodymyr Goncharenko.

Dziedzina sztuki: rysunek miniatura.

Klasa: miniaturka ołówek.

Technika dzieła: ołówek, papier.

Czas narysowania: 16 lipca 2014.

Powierzchnia pracy: 1,25 x 1,51 cm / 1,8875 cm².

Miejsce pracowni: Kraków, Poland.

Pochodzenie artysty: Kijów (Київ) Ukraina (Україна).

1 właściciel (2014-2014): Volodymyr Goncharenko.

2 właściciel (18 sierpnia 2014 – nadal): MMSPHJD Tychy.

Miejsce prezentacji w Muzeum: Szklana Piramida. Od maja 2020 roku w gablocie.

Prezentacja w przestrzeni miejskiej: Park Sztuki działania artystyczne – Biała Podlaska (2015), Miejskie Centrum Kultury w Tychach (2015).

.

O artyście:

.

VOLODYMYR GONCHARENKO

MALARSTWO • PORTRET • GRAFIKA • KARYKATURA • BIOGRAFIA .
.

Volodymyr Goncharenko kieruje swoją twórczą ewolucją od zainteresowania malarstwem w dzieciństwie. Na każdym etapie wydawał się otwierać świat na nowo, będąc świadomym tego, czego wcześniej nie zauważył. Artysta nie ukrywa przed odbiorcą emocji ani myśli. Niepohamowane idee, prorocze sny i intrygujące mity wyobraźni przeplatały się w jego twórczości w poszukiwaniu odpowiedzi – jakie są prawdziwe uczucia, prawdziwa rozkosz. Czy inni je czują i kim są osoby, które tak czują? Jego sztuka rodzi także nieodwracalność momentu percepcji i obrotu historii, jej bohaterowie i antybohaterowie pojawiają się w różnych wizjach nie tylko w legendach, ale w rzeczywistości określonej kultury. Pojedynczy szczegół transformacji i metamorfozy, który towarzyszy podróżowaniu przez fantastyczne światy figur figuralnych i niefiguralnych pomiarów, nie ukryje się przed okiem artysty. Zmienność i trwałość działają jako elementy będące w nieustannej rywalizacji, dzięki której życie jest możliwe. Vladimir Goncharenko nie kończy weryfikacji. Znajomość rzeczy jest dla niego okazją do debiutanckich odkryć autorytatywnych horyzontów wyobraźni, które uaktywniają do życia, sondowania wzrokiem natury i badania precedensów.

.

Volodymyr Goncharenko dostrzega anormalność ułamka sekundy. Jego rycerze z lwim sercem i strachliwi alarmiści, rekrutujący się z wizjonerskich snów i olśniewających mitycznych historii, wałęsają się po arcy-pięknych sferach figuratywnych i wyimaginowanych penetracjach. Twórca chce wykryć rozwiązanie – jakie rozemocjonowanie doświadczają i czy jest jednostka, która może je przeżyć porównywalnie? Volodymyr Goncharenko trwa w zamiarze podejmowania prób robienia doświadczeń. Artystyczna perfekcja jest dla niego sprzyjającym warunkiem do supernowoczesnych zdemaskowań nieskrępowanych i dyktatorskich zasięgów idei geniuszu. Owe praktyki dynamizują do porywu, zagłębiania się w naturę i zagadnienie.

.

Edukacja:

1973 Kijowski Instytut Drukarstwa, Kijów, Ukraina.

Członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy (1984).
.
Wydarzenia:
Urodzony w 1947 w Kijowie, mieszka i pracuje w Kijowie (Ukraina) i Krakowie (Polska).
.
Wystawy:
Uczestnik wystaw artystycznych od 1975 roku.
.

RYS61 KOZAK portret mężczyzny z wąsami w czapce na głowie – nadplanowe objaśnienie:


Kozacy to również: 1) formacje wojskowe w Polsce, Rosji, Prusach i Turcji, w skład których wchodzili Kozacy. 2) W dawnym wojsku polskim jazda średniozbrojna autoramentu polskiego. W okresie od XVII w. zwana w Koronie jazdą pancerną lub pancernymi. Na Litwie jazdę tego typu nazywano petyhorcami. Uzbrojeni byli w szable, łuki, rohatyny, strzelby i pistolety, a ich bronią ochronną były kolczugi, misiurki i kałkany.

.

Kozacy, zbiorowość ludności modelująca swoisty, wolny stan w cywilizacji feudalnej dawnej Rzeczypospolitej i państwa moskiewskiego. Mobilizowana z rozmaitych klas społecznych, w głównej mierze chłopów. Zindustrializowana na terenach Ukrainy i południowo-wschodniej części Rosji. Miała w posiadaniu indywidualną organizację wojskową. Na przestrzeni wieków wygenerowały się wielorakie grupy Kozaków (zaporoscy, kubańscy itd.).

.

Kozak, to ukraińska i rosyjska potańcówka folklorystyczna. Powiązana z hopakiem, w takcie parzystym, żywa, skoczna, w niesamowicie szybkim tempie. Z decydującym przyspieszaniem, przeważnie w finalnym elemencie tańca. Pierwszoplanowym układem rytmicznym jest cykl sześciu ósemek i akcentowanej ćwierćnuty. Kozaka tańczy się zazwyczaj parami, z rozpoznawczymi przysiadami określanymi jako prysiudy. Towarzyszą im skoki i wyrzucanie nóg w przód i bok, realizowane przez partnera w tańcu. W XIX w. był kultowy także poza Rosją (np. w Polsce).

.

RYS61 KOZAK portret mężczyzny z wąsami w czapce na głowie – kategoria:


305. 319. 370. 544. 666.

.

RYS61 KOZAK portret mężczyzny z wąsami w czapce na głowie Topór, Starża polski herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.

Comments are closed.