RYBA

Grudzień 30, 2016

RYBA / RYS121 RYBA / 2015

RYBA / RYS121 RYBA / 2015:

RYBA DOMINIAK AH™.

. 

RYBA / IDEA / OKAZ / B121 Department of Painting, Drawing and Graphics DOMINIAK AH™

RYBA / IDEA / OKAZ / B121 Department of Painting, Drawing and Graphics DOMINIAK AH™

.

RYBA / LOGO MUZEUM DOMINIAK AH™

RYBA / LOGO MUZEUM DOMINIAK AH™

.

RYBA / OPISY ryb świata:

.

AMIA, miękławka. 

Amia calva, unikatowy aktualny gatunek masowej w trzeciorzędzie rodziny ryb Amiidae, z rzędu kostołuskich. Miara samca do 60 cm, samica przekraczająca. Posiada komorowy pęcherz pławny, dający możliwość oddychania tlenem atmosferycznym. Samiec w stadium tarła buduje gniazdo, strzeże ikry i wylęgłych larw. Przemieszkuje zarosłe, muliste, wolno płynące rzeki oraz nędznie natlenione zbiorniki śródlądowe Ameryki Pn., na pd. Wielkich Jezior Kanadyjskich. Ryba napastnicza, bez większego znaczenia gospodarczego.

.

AMUR. 

Ctenopharyngodon idella, ryba z rodziny karpiowatych. Rozmiarem sięga nawet ponad 1 m, waga do 32 kg. Roślinożerna. Zamieszkuje nizinne rzeki Chin oraz środkowy i dolny bieg Amuru. Mięso smaczne, tłuste, ceniony w Rybołówstwie Rosji i Chin. W Chinach hodowany w stawach.

.

PIŁA. 

Pristis, odmiana zbiorowości płaszczek. Ogarnia 6 kategorii ryb spodoustych dł. do 6,a nawet 9 m, o rekinowatej strukturze ciała. Z pyskiem wydłużonym, ukształtowanym niczym piła (do ⅓ dł. ciała), o wytrzymałych zębach bocznych stanowiących przeobrażoną łuskę plakoidalną.Środki odżywcze pił stanowią ryby ławicowe i fauna denna, którą wydobywa posługując się „piłą”. Żyworodna, uzewnętrznia się w morzach gorących i ciepłych, niektóre gatunki w wodach wysłodzonych. Rangi gospodarczej nie mają.

.

REKINY.

Pleurotremata, Selachii, Selachoidei, ryby spodouste z grupy chrzęstnoszkieletowych. Zakreślane jest tu więcej niż 200 odmian morskich, o ciele wydłużonym wrzecionowato, znamionujący pozytywnych pływaków szczytowych warstw wody. Długość ciała od kilkudziesięciu cm do 30 m. Górny płat płetwy ogonowej jest zwykle wysoce większy od dolnego. Mają jedną lub dwie płetwy grzbietowe. Pysk z reguły wyłuskany w rostrum, stąd dolny otwór gębowy. Zęby ostre, piłkowane. Rekiny są drapieżne i bardzo żarłoczne. Żywią się na ogół rybami ławicowymi, sporadycznie bezkręgowcami. Napadają też ssaki morskie, co więcej człowieka. Znaczna część gatunków jest żyworodna. U samców płetwa odbytowa przeobraziła się w aparat kopulacyjny. Rekiny występują we wszystkich morzach pełnosłonych (nie występują zatem w Morzu Bałtyckim i Morzu Kaspijskim). Rozróżnia się 4 rzędy. Hexanchiformes, mieszczące najprymitywniejsze gatunki, o 6–7 szczelinach skrzelowych, jednej płetwie grzbietowej i otworze gębowym końcowym lub półdolnym, bez rostrum. Występują w głębszych wodach mórz i oceanów. Rekiny różnozębne, Heterodontiformes, z jedną rodziną i jednym współczesnym rodzajem Heterodontus, którego reprezentanci mają 5 szczelin skrzelowych, 2 płetwy grzbietowe, otwór gębowy półdolny. Egzystują w wodach przybrzeżnych Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego. Żarłaczokształtne, Galeiformes, obejmujące znaczną zbiorowość bieżących gatunków, jak: żarłacz śledziowy, lis morski, żarłacz olbrzymi, rekinek psi, żarłacz ludojad, młot. Koleniokształtne, Squaliformes, obejmujące kolenie oraz raszple (np. anioł morski), których budowa ciała, płetw i tryb życia sygnalizują na pokrewieństwo z płaszczkami. Rekiny mają wymowę gospodarczą niepokaźną i są poławiane raczej przy sposobności. Z ich wątroby wyrabia się tran, natomiast skórę użytkuje się jako szagryn rybi. Cielesna powłoka jest konsumowana tubylczo.

.

RYBA / POLECANE:

R.287521

Henryk Jan Dominiak

Comments are closed.