Arpadowie

11 września, 2024

Herb dynastii Arpadów autor Henryk Jan Dominiak

Arpadowie cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

Arpadowie rodowy herb dynastii Arpadów, autor Henryk Jan Dominiak. Materiał ilustracyjny opracowany w związku z Konkursem heraldycznym dla dzieci nie tylko z Tychów, co więcej techniką dowolną.

Herb dynastii/królów Arpadów

Rysunek herbu –

Rysunek herbu do konkursu heraldycznego – opracowanie Henryk Jan Dominiak

Arpadowie – niezwykły przypadek

Ród Arpadów w istocie, to wywodzący się od przedstawiciela ludów pochodzenia ugrofińskiego, ale tureckiego, Arpada, ciąg przodków i potomków władców/dynastii książąt w latach 889-1001, a następnie królów węgierskich do 1301 roku. Spokrewnieni właściwie rządzili na Węgrzech, w Chorwacji, na Krymie, w Bułgarii oprócz tego w Chanacie Nitry.

Opis herbu

Ogólny identyfikator heraldyczny Arpadów – barwa wizualna umieszczona na tarczy, również godło rozpoznawczo-bojowe. W polu srebrnym/białym cztery czerwone pręgi. Tak naprawdę wyrażenie obrazowe czterech głównych rzek historycznych, przepływających przez terytorium Wielkich Węgier, Dunaju, Cisy, Drawy i Sawy. Określanych mianem „pasy Arpadów”.

Sporządzony dla ogłoszonego konkursu  herbowego zaplanowanego milusińskim przez Muzeum. Grafik Henryk Jan Dominiak (założyciel i dyrektor Muzeum) opracował ciekawy i dość komunikatywny rysunek zaakceptowanego herbu Królów Węgier, Dalmacji, Chorwacji, Slawoniii, Bułgarii, Lodomerii, Książąt Styrii.

W projekcie brak w głównej mierze stosowanych labrów (chustki chroniącej hełm przed dopiekającym żarem słońca), trzymaczy heraldycznych i zawołania. Obraz do pokrycia kolorową kredką uwzględnia hełm (logo Muzeum), koronę, tarczę z godłem i klejnot umiejscowiony nad koroną herbu. Czyli wystarczający obraz do zapamiętania przez młodego artystę.

Rysunek dokonany według Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN – Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa. Korzystanie komercyjne wymaga zgody. Podstawa prawna od 2016-04-27: Prawo Ochronne NR 287521.

Odniesienia Arpadowie

Link do strony konkursu.

Prasa ogłasza konkurs POKOLORUJ HERBY – TYSKI Informator Samorządowy – TWOJE TYCHY, 27 sierpnia 2019.

Prasa o wynikach konkursu MALI LAUREACI – TWOJE TYCHY, 12 listopada 2019 www.tychy.plkultura.