Kinga Kunegunda aranżerka klasztoru klarysek typu żeńskiego w Starym Sączu

11 listopada, 2020

Kinga Kunegunda aranżerka klasztoru klarysek typu żeńskiego w Starym Sączu cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

Kinga Kunegunda aranżerka klasztoru klarysek typu żeńskiego w Starym Sączu

kronika dobrej zmiany koleżeńskie zachowanie konkurs fotograficzny kraj polska czy rzeczpospolita polska autor Henryk Jan Dominiak

Z wielką przyjemnością witamy Państwa na nie pierwszej i nie ostatniej stronie

w Tychach ul. Żwakowska 8/66

Kinga Kunegunda aranżerka klasztoru klarysek typu żeńskiego w Starym Sączu w 1280 roku.

Kinga, Kunegunda gloryfikowana, na świat przyszła na Węgrzech w Ostrzyhomiu dnia 19 lutego 1234, przeżywszy 58 lat odeszła w spokoju 24 lipca 1292 w Sączu. Następczyni tronu, księżna krakowska i sandomierska, córka króla Węgier i Chorwacji Beli IV i królowej Węgier Marii Laskariny potomkini cesarza nicejskiego, Teodora I i Anny Angeliny. Zaślubiona 1239 ostatniemu głównodowodzącemu małopolskiej linii Piastów Bolesławowi V Wstydliwemu. W formie posagu otrzymała od niego ziemię sądecką. Związek Kingi z Bolesławem odradzał sojusz Piastów małopolskich z Arpadami (dynastia książąt, a następnie królów węgierskich). Jednocześnie pośrednio służył ugruntowaniu wpływów węgierskich na Rusi Halickiej reprezentowanej przez Daniela Halickiego – króla Rusi, księcia Rusi Halickiej w latach 1253-1264.

Stan małżeński tych dwojga dziatwy się nie dochował (złożone śluby czystości), a wg standardów zamierzchłych czasów ożenek jej w ogóle nie został dopełniony. Po złożeniu zwłok Bolesława w kościele franciszkanów w Krakowie (1279), Kinga wstąpiła do założonego przez siebie klasztoru klarysek w Starym Sączu, miasta zajmującego miejsce na szlaku bursztynowym. 10 czerwca 1960 Kongregacja ds. Obrzędów zatwierdziła beatyfikację, a 11 czerwca 1960 papież Aleksander VIII, przyznał Kindze tytuł błogosławionej.

Kinga Kunegunda aranżerka klasztoru klarysek typu żeńskiego w Starym Sączu – karty promowane:

sztuka przez duże s słownik sztuki spotkanie z kulturą nowa era sami swoi autor Henryk Jan Dominiak Strona główna – witamy serdecznie na pierwszoplanowej karcie internetowej.

dobra karma kultury doznania estetyczne dobra sztuka do salonu autor Henryk Jan Dominiak Dział Malarstwa Rysunku Grafiki.

Dział Rzeźby Ceramiki.

Dział Falerystyki Weksylologii Heraldyki Symboliki Emblematyki.

Dział Broni Białej.

budujące spotkania bardzo ciekawe dzieła sztuki bogaty zbiór autor Henryk Jan Dominiak BIP1 – Biuletyn Informacji Publicznej.

Kinga Kunegunda aranżerka klasztoru klarysek typu żeńskiego w Starym Sączu – kategoria:

158. 25 kwietnia 2020. Artysta miasta na prawach powiatu Tychy. Artysta obszaru kulturowego Sieraków położonego nad Wartą. Audiencje europejskiej placówki muzealnej. Cyrograf z winietą D. Działalność artystyczna Europy. MMXIII rok 2013. Problematyka Bogoria. Struktura organizacyjna muzeum. Z całą pewnością godło Bogoria.

Kinga Kunegunda aranżerka klasztoru klarysek typu żeńskiego w Starym Sączu Arpadowie dynastia książąt (889–1001), a następnie królów węgierskich (do 1301) herb - autor Henryk Jan Dominiak 2020.