18 lutego, 2021

HER15 CIESZYN mury z basztami rzeka Olza gmerk Księstwa Cieszyńskiego cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

HER15 CIESZYN mury z basztami rzeka Olza gmerk Księstwa Cieszyńskiego

ceramika artystyczna ceramiczna broszka miska szeroki wybór ceramiki dekoracyjnej

rzecz umieszczona jest

w Dziale Falerystyki Weksylologii Heraldyki Symboliki Emblematyki

w Tychach, ulica Żwakowska 8/66

HER15 CIESZYN mury z basztami rzeka Olza gmerk Księstwa Cieszyńskiego.

Prezentacja eksponatu.

Awers Charakterystyka
Nr eksponatu HER15
Rok powstania Ukonstytuowany w XIV wieku – po skromnych przekształceniach stosowany w dalszym ciągu.

Eksponat (typ herbu miejskiego) powstał zanim Rada Miejska w 1996 roku uargumentowała współczesny urzędowy wariant herbu miasta Cieszyna i różni się od niego kolorystyką.

Wymiary 1,24 x 1,61 cm wraz ze szpilką 3,41 cm
Rok darowania II połowa maja 2019
Darczyńca Przedstawicielka płci żeńskiej zamieszkała w województwie śląskim
Dobytek Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak

Tychach ul. Żwakowska 8/66

Terytorium wystawy Dział Falerystyki Weksylologii Heraldyki Symboliki Emblematyki
Model eksponatu Rutynowo pins przypinany do ubrania w dobrze widocznym miejscu. Jego zadaniem było ambasadorowanie i certyfikacja współuczestnictwa w życiu miasta.

W pielgrzymowaniu podróżniczym odwiedzający uszlachetniali swoje ubranie wycieczkowe tego rodzaju wyróżnikami miast. Metalowe herby znajdują w każdym okresie swoje miejsce na rozmaitych kapeluszach i wielorakich czapkach. Krajowi i zagraniczni autostopowicze, urlopowicze i tułacze, doczepiali i mocują nadal emblemaciki na plecakach lub torbach (sakwach) wędrownych, które im onegdaj sekundowały i nieustannie towarzyszą w ich cygańskim koczowaniu.

Parametry Oryginał
Opis awers Czołowo u góry: w wykonanej z białego metalu i dwustronnie pozłacanej tarczy heraldycznej (hiszpańskiej), kopulasty nagłówkowy tekst CIESZYN. Jest on dokonany centralnie wgłębnej powierzchni zabarwionej na czerwono.

Poniżej wklęśnięta płaszczyzna rozparcelowana poziomo na 2 pola. Pierwsza przestrzeń pomalowana białą farbą (tło dla elementów wystający nad wodą). Zaakcentowane są w tym miejscu mury miejskie z dwiema basztami. Pomiędzy nimi przyjacielsko i zachęcająco otwarta brama z wydźwigniętą kratownicą. Nad portalem figuruje orzeł Piastów cieszyńskich. Druga paleta (u podstawy tarczy) błękitna znacznie mniejsza – to rzeka Olza (prawy dopływ Odry). Tu projektant dokonał zaznaczeń grzbietów fal.

Na całości wszystkie napisy, rysunki i obwoluta są złote i wydatne.

Opis rewers Wypuczony napis MET.

HER15 CIESZYN mury z basztami rzeka Olza gmerk Księstwa Cieszyńskiego: strony proponowane:

Powiatowy pas ruchy drogowego – ulica Główna.

Bardzo istotna miejska droga komunikacyjna Katowicka.

Niesamowicie mocno użytkowany obszar komunikacyjny Osiedla Lucyna „L”jezdnia dojazdowa Legionów Polskich.

HER15 CIESZYN mury z basztami rzeka Olza gmerk Księstwa Cieszyńskiego – kategoria:

42. 301. 359. 367. 374. 388.

HER15 CIESZYN mury z basztami rzeka Olza gmerk Księstwa Cieszyńskiego Starykoń polski herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.