8 listopada, 2020

Andromeda strażniczka domowego ogniska ekspediowana pośród ciał niebieskich sfery kosmicznej cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

autorska wystawa aranżacja na tle kamieni piramida pełna autorskich grafik obrazów rysunków autor Henryk Jan Dominiak

jak miło nam powitać mamy na kolejnej informacji stworzonej przez

adres ul. Żwakowska 8/66 43-100 Tychy

Andromeda strażniczka domowego ogniska ekspediowana pośród ciał niebieskich sfery kosmicznej.

ANDROMEDA, Andromédē, w zbiorze mitów o bogach i herosach pochodzenia starożytnej Grecji, partnerka życiowa Perseusza. Jednocześnie potomkini króla Etiopów Kefeusa (syna Belosa i Anchinoe) i Kasjopei. Za matczyne wypowiedzi o jej wybitnej urodzie, Andromedę ofiarowano smokowi (olbrzymia ryba) Ketosowi Aithiopiosowi napuszczonemu na kraj Etiopii przez boga mórz i oceanów, Posejdona. Perseusz odebrał życie pustoszącemu Etiopię potworowi morskiemu, wyzwolił Andromedę i poprowadził ją do ślubnego kobierca, z małżeństwa tego wywodzi się Alkajos. W imię dokonań męża bogowie wyprawili Andromedę między gwiazdy.

Historia zastosowana w sztuce w Perseusz i literaturze. Pisał Eurypides, jeden z najwybitniejszych dramaturgów starożytnej Grecji. Z rzymskich Liwiusz Andronikus (pierwszy w historii poeta rzymski), Enniusz (poeta, traktowany za ojca literatury rzymskiej), poeta Lucjusz Akcjusz (najznakomitszy dramaturg okresu republikańskiego), Publiusz Owidiusz Nazo (czołowy elegik starożytności). Czasy nowożytne w tej kwestii reprezentował Francuz ojciec klasycystycznej tragedii Pierre Corneille.

Andromeda (And), gwiazdozbiór nieba północnego. Gwiazdozbiór Andromedy w Polsce jest widzialny latem, jesienią i zimą. Uwzględnia galaktykę spiralną o średnicy 50 kiloparseków (kpc) (parsek to jednostka odległości używana w astronomii), określaną mianem Wielka Mgławica Andromedy. Ten związany układ gwiazd jest najodleglejszym nagromadzeniem materii widocznym gołym okiem, a ponadto zaliczać się do najbliższych galaktyk (odległość 830 kiloparseków, tj. 2,3 mln lat świetlnych).

Andromeda strażniczka domowego ogniska ekspediowana pośród ciał niebieskich sfery kosmicznej – sugerowane:

DOMINIAK AH™ Portal Społecznościowy.

Andromeda strażniczka domowego ogniska ekspediowana pośród ciał niebieskich sfery kosmicznej – kategoria:

297. 314. 12 kwietnia 2020. 15 lipca 1815. 31 stycznia 1888. 7 listopada 1878. Dział Falerystyki Weksylologii Heraldyki Symboliki Emblematyki. Księga akonto J. Medal falerystyki. Orbita Topór. Prace rzeźbiarza. Rycerz autorytet cnót rycerskich. Sztuka polska. Sztuka związana z Kościołem katolickim. Zbiory obiektów muzealnych. Życiorys człowieka.

Andromeda strażniczka domowego ogniska ekspediowana pośród ciał niebieskich sfery kosmicznej Topór, Starża polski herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.