EMB205 SYRENKA kobieta z rybim ogonem jaką charakteryzuje się Warszawa

2 kwietnia, 2021

EMB205 SYRENKA kobieta z rybim ogonem jaką charakteryzuje się Warszawa cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

EMB205 SYRENKA kobieta z rybim ogonem jaką charakteryzuje się Warszawa

rzecz odróżniająca

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak

ul. Żwakowska 8/66 w Tychach

sztuka przez duże s słownik sztuki spotkanie z kulturą nowa era sami swoi autor Henryk Jan Dominiak

drogowskaz miejski

poletka Falerystyki Weksylologii Heraldyki Symboliki i Emblematyki

EMB205 SYRENKA kobieta z rybim ogonem jaką charakteryzuje się Warszawa jeden z symboli miasta stołecznego Warszawy.

.

Syrena w herbie:


Syrena [łac. < gr.], rozpoznawalny nawet przez dzieci przedszkolne znak – godło herbowe Warszawy. Zatwierdzone przez władze i zaakceptowane przez mieszkańców 1938. Od samego początku identyfikator przechodził poważne metamorfozy na przestrzeni wieków. Na pierwotnej pieczęci Warszawy z 1422 ma miejsce przeobrażony motyw reprezentatywnej syreny greckiej (zintegrowanie figury kobiecej z ptakiem) o budowie fantastycznej postaci z uskrzydlonym tułowiem, nogami byka i ogonem lwa. Sylwetka ma w ręku miecz i tarczę. W punkcie centralnym XVI wieku Syrena przybrała uformowanie wyraźnie kobiece. Dotychczasowe skrzydła ptasie przekształciły się w smocze, uda poosłaniała łuska, wytworzyły się szponiaste łapy i rozrośnięty ogon płaza. Pozostała biała broń i tarcza. O takiej kompozycji, z nieodczuwalną tylko modyfikacją, Syrena ocalała w godle stolicy do połowy XVIII wieku. Natenczas, na skutek ówczesnych wizji o syrenie greckiej, pojawiła się w wyróżniku Warszawy tzw. morska panna. Określana jako Meluzyna-Trytonida, kobieta z rybim ogonem perfekcyjnie zakręconym w obwarzanek, nieprzerwanie z mieczem i ochroną w rękach.

.

EMB205 SYRENKA kobieta z rybim ogonem jaką charakteryzuje się Warszawa – Syrena w mitach:


Syreny, mit. gr. urokliwe demony morza i oceanów, półkobiety, półptaki. Hojnie obdzielone niezwykle zachwycającym i kuszącym głosem. Dodatkowo wywracając oczami, pozyskiwały na swoją wyspę: wilków morskich, żeglarzy, samotników, piratów, wodniaków oraz wioślarzy, którzy padali ich ofiarą. Orfeusz (największy śpiewak, muzyk i poeta grecki) podczas ekspedycji po złote runo cudownego barana śpiewem swym uratował Argonautów (52 uczestników wojażu). Sprytny Odyseusz (najprzebieglejszy z królów wojny trojańskiej) woskiem zalepiwszy uszy towarzyszom, słuchał wokalu syren przywiązany do masztu. Wg jednej z wersji syreny były córkami Ziemi. Towarzyszyły duszom zmarłych do Hadesu (podziemny świata zmarłych). W średniowieczu stały się symbolem pokus nieczystych. Syreny były często przedstawiane w rzeźbie sepulkralnej (twórczość artystyczna sfery nekropolicznej) i malarstwie wazowym (malunki na naczyniach ceramicznych). W sztuce nowożytnej temat podejmowali m.in. A. Carracci (włoski malarz, rysownik, grafik i freskant) i A. Rodin (francuski rzeźbiarz tworzący okazałe figury z brązu). W sztuce Irlandii i Wysp Brytyjskich (IX w.) zaistniał motyw kusicielki morskiej półkobiety, półryby, który stał się konwencjonalny w XIII w. jako kobieta z ogonem ryby albo nimfa wodna, czasami rusałka bądź świtezianka.

.

EMB205 SYRENKA kobieta z rybim ogonem jaką charakteryzuje się Warszawa – Syrena jako płaz:


Syrenowate, rodzina płazów (gromada zmiennocieplnych kręgowców z grupy czworonogów) ogoniastych. Składa się z trzech gatunków systematyzowanych do dwóch rodzajów. Charakteryzują się ciałem wydłużonym, walcowatym, kończynami przednimi 4- lub 3-palczastymi, tylnymi zupełnie uwstecznionymi (stąd nazwanie). Skrzela zewnętrzne pierzaste. Są zdolne do rozmnażania się w stadium larwalnym (neotenia). Bytują w wodach, na terenach bagnistych, w południowo-wschodniej części USA. Chowają się pod pniami zanurzonych lub zatopionych drzew, rozkopują i zagrzebują w mule, na pewien czas (krótki) wychodzą na ląd. Syreny są drapieżne. Mają niepowtarzalny z daleka rozpoznawczy kwaczący głos. Reprezentantem jest Sirenia lacertina (długość do 70 cm), która bywa hodowana m.in. w akwariach.

.

EMB205 SYRENKA kobieta z rybim ogonem jaką charakteryzuje się Warszawa – Syrena ssak:


Syreny , Sirenia, rząd z podgromady łożyskowców (żyworodne, u jakich jest zlokalizowane łożysko). Uwzględnia kilka gatunków okazałych ssaków, przysposobionych do egzystencji w wodzie. Mają ciało wrzecionowate, kończyny przednie z widocznie zaakcentowanym stawem łokciowym i palcami zakończonymi, małymi, spłaszczonymi kopytkami. Kończyny tylne zminimalizowane do zamaskowanych w ciele kostek, które nie integrują się z kręgosłupem. Ogon łopatowaty, spełnia rolę narządu ruchu. Zęby dostosowane są do żucia. Żołądek jest elementem składowym kilku oddziałów. Jelito jest długie. W oparciu o przytoczone informacje można odnosić wrażenie, że syreny mają początki od lądowych ssaków kopytnych. Pomieszkują małymi zgrupowaniami lub gromadkami przybrzeżne morza (określone wpływają do ujść rzek) międzyzwrotnikowe i podzwrotnikowe. Przez całe życie obracają się w wodzie, na lądzie prędko giną. Żywią się roślinnością wodną, którą wyciągają mięsistymi wargami. Do syren przynależą: diugoń (niezdolne do poruszania się na lądzie), manaty oraz wytępiona w XIX w. krowa morska Stellera (z rodziny diugoniowatych). Syreny wynurzają się nieustannie z wody do połowy, przybierając ułożenie ciała pionowe. Gdy samice w tej pozycji karmią młode, obejmują je kończynami przednimi (mają jedną parę gruczołów mlecznych usytuowaną na piersi, a nie pachwinowo – jak u większości ssaków). Takie zachowanie nasuwa powiązanie z karmiąca kobietą – stąd nazwa. Syreny są unikalne, rozchwytywane przez wzgląd na tłuszcz, skórę i mięso.

.

EMB205 SYRENKA kobieta z rybim ogonem jaką charakteryzuje się Warszawa – Syrena urządzenie:


Syrena, generator czyli siła sprawcza dźwięku, którego funkcjonowanie opiera się na periodycznym blokowaniu dopływu gazu, rozchodzącego się pod wystarczająco dużym ciśnieniem. Uzyskiwane koniec końcem pulsacje stają się czynnikiem fal akustycznych. Syreny konstruowane są ogólnie rzecz biorąc w postaci dwu tarcz współosiowych z rzędem przelotów na obwodzie, przez które rozprowadzany jest pod naporem snop gazu. W trakcie ruchu obrotowego jednej tarczy (rotora) względem drugiej (statora) następuje rytmiczne przesłanianie i odsłanianie otworów, czyli przerwanie i przepuszczanie strugi. W niektórych systemach tarcze dublowane są dwiema współosiowymi płaszczyznami cylindrycznymi. Częstotliwość fundamentalna produkowanego brzmienia jest wprost analogiczna do liczby otworów oraz do stanu liczebnego obrotów rotora w jednostce czasu. Syreny umożliwiają pozyskanie rozległych mocy akustycznych wytwarzanego dźwięku oraz skoordynowaną zmianę częstotliwości w szerokim zakresie. W pewnym stopniu od częstotliwości generowanego rozbrzmiewania rozgranicza się syreny dźwiękowe i ultradźwiękowe. Syreny przystosowuję się między innymi jako alerty akustyczne (w przeznaczeniu alarmowym i nawigacyjnym), odpylacze akustyczne także w charakterze źródła akcentu do celów pomiarowych.

.

EMB205 SYRENKA kobieta z rybim ogonem jaką charakteryzuje się Warszawa – kategoria:


614. 639. 722. 789. 794. 816. 883. 907. 923. 931. Artysta stolicy Polski i miasta stołecznego Warszawa. Astronomiczna symbolika. Heraldyka miejska. Kartoteka województw w Polsce.

.

EMB205 SYRENKA kobieta z rybim ogonem jaką charakteryzuje się Warszawa Prus 2 (Wilczekosy) polski herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.

Comments are closed.

Content | Menu | Access panel
Accessibility