EMB42 Róża Lutra 1997
EMB42 Róża Lutra, a zatem następna karta przekazująca informację o eksponacie muzealnym. Co więcej symbolizującym Parafię Ewangelicko-Augsburską św. apostołów Piotra i Pawła w Tychach.
Naświetlenie eksponatu
Sygnatura – EMB42 Róża Lutra
Fotografia –
Wymiary – 1,52 x 1,52 cm.
Czas powstania – 1997.
Rodzaj – faktem jest że przypinka ujawnia znak rozpoznawczy reformacji protestanckiej i jednocześnie atrybut przeważającej części Kościołów ewangelickich obrządku augsburskiego.
Projektant logo – sporządzony i opisany przez Marcina Lutra niemieckiego duchownego chrześcijańskiego i tłumacza, doktora teologii.
Przekaz – należy pamiętać, iż bazowy ścisły projekt przymiotu ma źródło w przesłaniu reformatora z 1530 roku, gdzie kreśli on cechy znaku.
- po pierwsze – „Pierwszy ma być krzyż – czarny, na tle serca. (…)„.
- po drugie – „Serce ma być umieszczone w środku białej róży, pokazywać co przynosi radość, pociechę i ukojenie w wierze (…)„.
- nade wszystko – „Dlatego róża powinna być biała, a nie czerwona, ponieważ kolor biały jest kolorem duchów i wszystkich aniołów„.
- w efekcie – „Róża ta znajduje się na błękitnym polu, jako że taka radość ducha i nadzieja oznacza początek radości niebiańskiej w przyszłości„.
- w każdym razie – „Wokół tego pola umieszczony jest złoty pierścień. Ponieważ taka błogość w niebie trwa wiecznie i nie ma końca i kosztowna jest ponad wszelką radość i dobra. Tak jak złoto jest najkosztowniejszym metalem szlachetnym„.
Mienie ruchome – w istocie Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach. Tak naprawdę Dział Falerystyki Weksylologii Heraldyki Symboliki Emblematyki.
Wykorzystanie wpinki w rzeczywistości – ściśle biorąc, akord pakietu parafii w Tychach (administratorów – proboszczów parafii w Mikołowie) i wiernych. Praktykowany w klapie marynarek lub przepisowych ubiorów księży. Nie schodząc z tematu, obiekt jest prezentem od ks. Kornela Undasa.
http://www.luteranie.tychy.pl/
Odniesienia cybernetyczne
Oczywiście Żwakowska Ul