EMB254 Korona FINSHLEY & HARDING LONDON

18 lipca, 2024

Rubryczka EMB254 Korona FINSHLEY & HARDING LONDON

EMB254 Korona FINSHLEY & HARDING LONDON cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

Artefakt kulturowy EMB254 Korona FINSHLEY & HARDING LONDON w związku z tym, kolejna strona internetowa prezentująca eksponat muzealny – przypinkę – logo firmy branży mody.

Korona FINSHLEY & HARDING LONDON – opis eksponatu

Sygnatura – EMB254 Korona FINSHLEY & HARDING LONDON

Fotografia –

Artefakt kulturowy EMB254 Korona FINSHLEY & HARDING LONDON

Wymiary nominalne/zewnętrzne – co do wysokości i szerokości, komunikatywnie własności muzealnej, wyznacza zakres 2,2 x 1,9 cm.

Autor – .

Rok wyprodukowania rzeczy – .

Klasyfikacja przedmiotu fizycznego – w każdym razie, rzecz/drobiazg unaocznia jednoznaczny styl górnej części garnituru firmy FINSHLEY & HARDING LONDON. Ponad wszystko, funkcja designerska przez co rutynowo znak rozpoznawczy produktu.

Mienie ruchome – obecnie, w Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach. Jednocześnie, ulokowane w Dziale Falerystyki, Weksylologii, Heraldyki, Symboliki i Emblematyki.

Zastosowanie wpinki w rzeczywistości – wcześniej, przymiot przeważnie marynarki.

EMB254 Korona – dopełnienie

1. Korona bez wątpienia wyróżnik władzy monarszej, więc nieodzowny od wczesnego średniowiecza. Powszechnie znane prototypy korony to starożytne wieńce laurowe (wawrzynowe), w dalszej kolejności diademy cesarzy rzymskich i bizantyjskich. Skopiowana od suwerenów karolińskich, a potem od cesarzy rzymskich narodu niemieckiego przez większość monarchów średniowiecznej Europy. Wkładana na głowę m.in. przez cesarzy, królów, czy książąt. Koronę najczęściej robiono ze złota o formie zewnętrznej obręczy ozdobionej liliami i krzyżami, przyozdabiając drogocennymi kamieniami (z pominięciem, np. żelaznej korony lombardzkiej). W heraldyce zauważa się korony rangowe symbolizujące różne stopniowanie/ranking w hierarchii feudalnej. W Polsce przyjęty był system niemiecki, gdzie koronę złotą z podwójnym kabłąkiem i krzyżem zaakceptowano królowi. Analogiczną lecz podszytą gronostajem i czerwienią – dla księcia, natomiast korona 9-pałkowa oznaczała hrabiego, 7-pałkowa barona, 5-pałkowa zwykle szlachcica. W Polsce korona świadczyła o ciągłości państwa i nienaruszalności jego terytorium. Rzecz jasna, doniosłe insygnium koronacyjne królów polskich, stosowano od Władysława Łokietka (1320) do Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764).

2. Poza tym, korona innymi słowy to znaczy zwierzchnictwo/władza królewska, też królestwo.

3. Podobnym sposobem, metaforycznie – ukoronowanie, uwieńczenie.

4. Tak czy inaczej, dekoracja głowy o kształcie zewnętrznym porównywalnym z koroną monarszą.

Dopisanie

5. Przy tym, Szachownica, korona, Fritillaria, rodzaj z rodziny liliowatych. Uwzględnia około 60 gatunków cebulowych bylin, rosnących w strefie umiarkowanej półkuli pn. Liście równowąskie. W Polsce rośnie szachownica kostkowata, Fritillaria meleagris, do 40 cm wysokości, gatunek o jednym kwiecie (do 3,5 cm długości). Z rysunkiem płatków purpurowo-brunatnym, w szachownicę. Zarastająca wilgotne łąki i podmokłe zarośla, torfowiska i bagna, przede wszystkim w dolinie Sanu, w Poznańskiem i niedaleko Szczecina. Kwitnie w kwietniu i maju. Rzadka, endemicznie, podatna na zagrożenia i zagrożona wyginięciem gatunku roślina uwzględniona ochroną gatunkową – Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin. Niesystematycznie sadzony (głównie na trawnikach) hygrofit dekoracyjny (również podgatunki o kwiatach białych lub żółtych). W uprawie ogrodowej (zwłaszcza na rabatach) zakwita gatunek Szachownicy cesarskiej – cesarska korona, Fritillaria imperialis. Ma początki w południowej Azji (Wyżyna Irańskia – północne Indie). Wyodrębnia się metrową wysokością i licznym, dużym, ciemnoceglastym kwieciem.

6. W dodatku, korona drzewa – kolejność rozgałęzień pnia od konarów do ulistnionych długopędów i krótkopędów. Kształt k.d. odznacza się cechą charakterystyczną gatunku, w znacznym stopniu podporządkowana jednak warunkom rozwoju drzewa. Dla zamysłów dekoracyjnych nawet formowana sztucznie przez zasadne przycinanie, rozpinanie, drutowanie i wyginanie (w przypadku drzewek bonsai). Sporą korzyść dla owocowania ma nadawanie kształtu korony drzew jak również krzewów owocowych.

7. W innych słowach, korona elektryczna – świecąca przestrzeń generowana dokoła metalowego przewodu bądź ostrza w trakcie wyładowania ulotowego.

8. Konkretnie to, namacalny pieniądz – moneta w Czechach, Szwecji oraz Danii i Norwegii, a także do 2009 w Słowacji i do 2011 r. w Estonii. W końcowej analizie, w dawnych Austro-Węgrzech.

Uzupełnienie

9. Nawet, finalny fragment muru jest określany mianem „korona”.

10. Niewątpliwie, zgodnie z 1953 – USTAWA dziennik ustaw Nr 200, korona drogi – jezdnie z poboczami, pasami awaryjnego postoju lub pasami przeznaczonymi do ruchu pieszych, zatokami autobusowymi lub postojowymi, a przy drogach dwujezdniowych – również z pasem dzielącym jezdnie.

11. „Korona Gór Polski”, mianowicie zestawienie 28 szczytów wyselekcjonowanych pasm górskich Polski. Ukonstytuowana 13 grudnia 1997 r. w toku nadprogramowego spotkania zwołanego przez redakcję „Poznaj swój kraj”.

12. Odnośnie do fryzury, „korona z warkocza”, w takim razie wygodne i uniwersalne uczesanie z upiętych dookoła głowy warkoczy.

13. Ogólnie rzecz biorąc, „korona” w brydżu robrowym, a zatem trzymanie w ręce w ścisłym kolorze kart, rozdanych wszystkich pięciu honorów lub czterech asów.

14. Bezsprzecznie, w łowiectwo i myślistwie „korona” przedstawia wieńczące minimum trzy wierzchołkowe rozgałęzione rogi jelenia kończące tykę. Odpowiednio, zależnie od kształtu, odmiennie określana mianem – korona: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta itd.

15. Oczywiście, w muzyce fermata, korona (z wł. fermare – zatrzymać), a zatem znak graficzny nad nutą lub pauzą, przedłużający dowolnie czas ich trwania. Też: przedłużenie czasu wykonania danej nuty lub pauzy.

16. Z drugiej strony, Korona od 1569 r. czyli Królestwo Polskie w odróżnieniu od Litwy.

Nasycenie

17. Odpowiednio, korona kwiatu – wewnętrzny okółek okwiatu, formowany z płatków wolnych (korona wolnopłatkowa, np. u róży) albo płatków zrośniętych (korona zrosłopłatkowa, np. u dzwonków). Zwykle barwna, korona kwiatu wobec organizmów zapylających kwiat pełni funkcję powabni. Globalnie określonymi zapylaczami są motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Tak czy owak, korona kwiatu w całości zasycha po przekwitnięciu.

18. W rezultacie, Korona południowa – Corona Australis (CrA), będący w czołówce modelowych gwiazdozbiorów nieba pd. W Polsce niewidoczny.

19. Ściśle biorąc, Korona północna – Corona Borealis (CrB), gwiazdozbiór nieba pn. W Polsce widoczny wiosną, latem i jesienią.

20. Co więcej, w protetyce korona dentystyczna (korona protetyczna), wariant protezy stomatologicznej, o wyglądzie łuskowatej pochewki, nakładanej na naturalną koronę zęba. Czynność rekonstruująca jej brakującą zniszczoną składową, czy też ochronę eksponowanej zębiny przed próchnicą. Instalowana też wzorem stabilnego umocowania dla protez zębowych nieruchomych (mostu) jak też ruchomych. Wykonywana z metali szlachetnych, specjalnych stopów stalowych, porcelany, polimetakrylanów (akrylowe żywice).

One Response to EMB254 Korona FINSHLEY & HARDING LONDON

  1. admin says:

    STUARTOWIE, dynastia/królewska rodzina panująca w Szkocji od 1371 do utworzenia Unii angielsko-szkockiej/unii realnej poprzedzonej unią personalną z 1603 roku, a zatem do roku 1707, która cały czas rządziła krajem i Anglii od 1603 do 1714, z przerwą w latach 1649-1660. Kryzys absolutyzmu angielskiego w pierwszej połowie XVII wieku spowodował obalenie monarchii absolutnej Stuartów (rewolucja angielska/wojna domowa pomiędzy zwolennikami króla, a członkami parlamentu) i stracenie 1649 Karola I. W 1660 Stuartowie w osobie Karola II powrócili na tron angielski. Zmowa przywrócenia rządów absolutnych przez Karola II i Jakuba II to ostatecznie przyczyna tzw. wspaniałej rewolucji (dokonana przez parlament angielski zmiana panującego), która wypędziła Jakuba II 1688, a na tron angielski powołała Wilhelma Orańskiego, ożenionego z jego córką (Maria II). Ostatnią panującą z dynastii Stuartów na tronie była druga córka Jakuba II, Anna Stuart, po śmierci której (1714) koronę angielską otrzymał Jerzey I, elektor Hanoweru, prawnuk (po kądzieli) Jakuba I.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Content | Menu | Access panel
Accessibility