Ceramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją

5 czerwca, 2020

Ceramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją herb Województwa ŚląskiegoCeramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją herb TychyCeramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją logo Muzeum DOMINIAK ceramika LOGO LAUREATA - ORŁY ROZRYWKI (1)

Ceramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją 

WITAJCIE W RUBRYCE

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak

betonowa dżungla Tychy linia komunikacyjna Żwakowska 8 wnętrze 66

Ceramika ceramika artystyczna ceramiczna broszka miska szeroki wybór ceramiki dekoracyjnej

ceramika CER4 – GLINIANY DZBAN nr 1 2013 Danuta SAGA Tomaszewska 1

Ceramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją

SUBREGION RZEŹBY I CERAMIKI

katalog ceramik

Ceramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją – wypalane gliniane wytwory użytkowe i dekoracyjne, uformowane i zdobione w sposób artystyczny.

.

Ceramika KOLEKCJA

.

Ceramika DZIAŁ RZEŹBY I CERAMIKI

.

Strona główna • BIP • KDR • Regulamin • Kolekcja • Laury • Falerystyka • Heraldyka Symbolika • EmblematykaMalarstwo • Rysunek • Grafika • Broń biała • Oczarowanie • .

.

Ceramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją w muzeum:


autor DANKOTUWA EXCLUSIVELY FOR VILLA ITALIA.

CER1 – FILIŻANKA – DANKOTUWA EXCLUSIVELY FOR VILLA ITALIA 1994.

CER2 – SPODEK – DANKOTUWA EXCLUSIVELY FOR VILLA ITALIA 1994.

CER3 – TALERZYK – DANKOTUWA EXCLUSIVELY FOR VILLA ITALIA 1994.

.


autor Danuta Zofia Tomaszewska SAGA – Sieraków, Poznań, Polska – artysta rzeźbiarz, ceramik, malarz, pedagog, krytyk sztuki.

 

.

Ceramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją – artystyczna – podział:


a). W zależności od specyfikacji użytych surowców i właściwości czerepu ceramika artystyczna dzieli się na wyroby garncarskie (garncarstwo), fajansowe (fajans, półfajans, majolika, półmajolika), kamionkowe (kamionka) i porcelanę.

b). Mając na względzie funkcję wyodrębnia się ceramikę naczyniową, rzeźbiarską, architektoniczną, kultową oraz ozdoby stroju i drobne przedmioty użytkowe.

.

Ceramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją – artystyczna – walory:


O walorach artystycznych produktów ceramicznych przesądza formowanie, szkliwienie i zdobienie (ceramika).

.

Ceramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją – techniki:


a). Praojcowską procedurą modelowania jest lepienie ręczne na koszu, worku, tykwie lub na podstawce miskowatej – do dziś stosowane przez ludność pierwotną Afryki i Ameryki Pd.

b). Toczenie na kole garncarskim – prymarnie znane w Mezopotamii (ok. 3250 p.n.e.), wykorzystywane dziś w ulepszonej postaci, np. przez garncarzy ludowych.

c). Odlewanie z form.

d). We współczesnej produkcji ceramiki artystycznej są w obiegu techniki odlewania z form gipsowych, toczenia na zewnątrz i wewnątrz form gipsowych, prasowania z mas półsuchych.

.

Ceramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją – zdobienie:


a). Wyroby ceramiki artystycznej zdobi się przez rycie, wytłaczanie i wykłuwanie wzorów na nie wypalonym czerepie.

b). Przez odymianie, pokrywanie angobą i sgraffitem.

c). Nalepianie nakładek odciskanych w matrycach.

d). Malowanie ceramicznymi farbami podszkliwnie i naszkliwnie.

e). złocenie.

f). lustr (iryzacja).

g). przedruk.

h). dekalkomanię.

i) przez szkliwienie (glazurowanie).

.

ceramika artystyczna – historia Europa i krąg śródziemnomorski:


Ceramika była pospolita od odległych czasów. Zręcznością lepienia figurek kultowych dysponowała już ludność młodszego paleolitu. W neolicie wyłoniły się naczynia wyjściowo lepione ręcznie, później na kole. W na Starym Kontynencie pradawne znane obecnie wyroby gliniane pochodzą z terenów Czechosłowacji; są to figurki zwierząt dyluwialnych z młodszego paleolitu, ujawnione w obozowiskach kultury graweckiej w Dolnych Věstonicach i Pavlowie. Przedwieczne naczynia szacowane są na ok. 4000 p.n.e. Produkty z epoki neolitu, brązu i żelaza charakteryzuje wielotorowość kształtów, wynikająca z ich przeznaczenia. Prototypem były naczynia plecione z korzeni i impregnowane gliną, żłobione z drewna, zszywane z kory lub skóry, owoce tykwy i jaja strusie.

.

Schematyzuje się ceramikę gospodarską i grobową. W granicach pierwszej pojawiają się naczynia zasobowe dużych rozmiarów, służące do przechowywania zapasów i mniejsze – do przygotowywania i magazynowania pokarmów. W ceramice grobowej równolegle do różnorakiej wielkości i kształtów popielnic, w których umieszczano spalone szczątki zmarłych, znajdujemy małe naczynia (tzw. przystawki) umieszczane jednocześnie z popielnicą do grobu. Ceramikę tę upiększają ryte, kłute i wytłaczane ornamenty w stylu geometrycznym, odciski sznura, grzebienia itd. Wzory najpierw aranżowane przypadkowo, później w układzie pasowym lub wstęgowym, uwydatniającym strukturę naczynia. Grobową ceramikę dekorowano inkrustacją z białej masy, odymiano i malowano szlamami z kolorowych glin. Kompozycja i ornamentyka ceramiki naczyniowej składają się na jedną z podstaw stopniowania kultur archeologicznych (np. kultury: amfor kulistych, ceramiki sznurowej, pucharów lejkowatych) i definiowania ich chronologii na podstawie stratygrafii metody typologicznej (archeologia).

.


627. 632.

.

Ceramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją – kategoria: 3 maja 2020. Dział Rzeźby Ceramiki. IV tysiąclecie p.n.e. rok 4000 p.n.e.. MCMXCIV rok 1994. MMXIII rok 2013. Motto na literę C. Prace rzeźbiarza. Stowarzyszenie lub organizacja. Sztuka Azji Południowej. Sztuka województwa wielkopolskiego. XXXI wiek p.n.e. rok 3250 p.n.e. Zakres Leliwa.

.

< Poprzednia Następna >

.

Ceramika scala ze sobą zastosowanie użytkowe z finezją Leliwa polski herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.

Comments are closed.

Content | Menu | Access panel
Accessibility