17 lutego, 2021

HER12 SZCZECIN dewizą z głową mitycznego zwierzęcia także uszami osła cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

HER12 SZCZECIN dewizą z głową mitycznego zwierzęcia także uszami osła

sztuka przez duże s słownik sztuki spotkanie z kulturą nowa era sami swoi autor Henryk Jan Dominiak

materia

Działu Falerystyki Weksylologii Heraldyki Symboliki Emblematyki

HER12 SZCZECIN dewizą z głową mitycznego zwierzęcia także uszami osła – zachodniopomorska miejska historyczna wskazówka heraldyczna w Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak.

Awers Opis
Nr eksponatu HER12
Rok wytworzenia Przypuszczalnie 1997 – stosowany herb w tej formie zadekretowała Rada Miejska w Szczecinie z dniem 2 grudnia 1996 r.
Wymiary 1,35 x 1,64 cm wraz ze szpilką 3,21 cm
Rok przekazania lipiec 2019
Darczyńca Męski osobnik z rodzaju Homo pochodzący z województwa śląskiego
Własność Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach ul. Żwakowska 8/66
Miejsce wystawy Dział Falerystyki Weksylologii Heraldyki Symboliki Emblematyki
Rodzaj eksponatu W głównej mierze pins wpinany w klapę górnej części garnituru ewentualnie ubrania. Turyści chcąc podkreślić i zaakcentować swoją obecność w Szczecinie zwyczajnie mocowali go do noszonego nakrycia głowy (kapelusza, czapki). Wpinany w pasek spodni, pasek aparatu fotograficznego lub kamery – jednak najczęściej do kieszeni plecaka, tornistra lub walizki albo torby podróżnej.
Parametry Unikat
Interpretacja awersu W istotnej górnej (wypukłej) części tarczy hiszpańskiej (XIX w.) wykonanej z białego srebrzystego metalu wyciśnięty czerwony napis SZCZECIN.

Poniżej szyldu centralnie na wciśniętym polu o barwie błękitnej zawarte wypukłe rysy głowy gryfa – symbolizującego dynastię książąt pomorskich. Czerep gryfa (często pojawiającego się w sztuce heraldycznej) tu występuje w barwie czerwonej i reprezentowany jest przez głowę orła z koroną, który posiada uszy dzikiego osła.

Technika – relief wybrzuszony.

Interpretacja rewersu Brak cech charakterystycznych.

HER12 SZCZECIN dewizą z głową mitycznego zwierzęcia także uszami osła – domeny zalecane:

W sektorze od Chopina do Plebiscytowej jest drogą jednokierunkową ulica Łowiecka w Pszczynie.

Uliczka SkośnaŚwierczyńcu – droga gminna – zmodernizowana w roku 2018.

Zaliczana do sztandarowych o największym nasileniu ruchu ulic w Tychach – jezdnia Armii Krajowej.

Drożyna na całości pokryta granitową kostką brukową (kocie łby) – Cienista w Tychach.

HER12 SZCZECIN dewizą z głową mitycznego zwierzęcia także uszami osła – kategoria:

280. 332.

HER12 SZCZECIN dewizą z głową mitycznego zwierzęcia także uszami osła Sas polski herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.