RZE15 Centrum Religijne Rubin w ruinach Mohendżo Daro osady Pakistanu

11 marca, 2021

RZE15 Centrum Religijne Rubin w ruinach Mohendżo Daro osady Pakistanu cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

RZE15 Centrum Religijne Rubin w ruinach Mohendżo Daro osady Pakistanu

rzeźba wystawy rzeźby arcydzieło europy artysta rzeźbiarz polska sztuka nowoczesna

maciupka rzeźba z roku 2013

bogactwo Działu Rzeźby i Ceramiki

RZE15 Centrum Religijne Rubin w ruinach Mohendżo Daro osady Pakistanu to atrakcyjność Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychyulica Żwakowska 8/66, Poland, Europa.

.

RZE15 Centrum Religijne Rubin w ruinach Mohendżo Daro osady Pakistanu – dopełniający opis:


Mohendżo Daro – miasto niezaprzeczalne w dolinie dolnego biegu rzeki Indus (Pakistan) od połowy III tysiąclecia do około 1500 p.n.e. W dzisiejszych czasach spustoszone gruzowisko – „Kopiec zmarłych”. W rezultacie prac wykopaliskowych (trwających od 1922) wyjawiono pozostałości krzyżujących się pod prostym kontem (90º) ulic. Po blisko 37 stuleciach od jego wyludnienia zdemaskowano rozwaliny niebagatelnej liczby domów z wypalonej cegły i cytadeli, w której odgraniczeniu pozostawały m.in. wielka łaźnia publiczna i spichrze zbożowe. Zespół miejski uzbrojony był w siatkę wodociągowo-kanalizacyjną, która szacowna jest za najdoskonalszą ze wszystkich znanych w miastach Starożytnego Wschodu. Opustoszała strefa to dawno miniony kolosalny ośrodek rzemieślniczy (wysoko zaawansowane hutnictwo), handlowy (kontakty nawet z Mezopotamią) i kulturowy. Wraz z Harappą i innymi miastami w dorzeczu cieku Indus (rzeka w Chinach, Indiach i Pakistanie o długości 3180 kilometrów) Mohendżo Daro tworzyło kulturę induską. W gruzowisku Mohendżo Daro odnaleziono ogólnie tyle, co kot napłakał śladów reliktów artyzmu.

W śród nich godzi się wyszczególnić:

a). symboliczne wielkością rzeźby z kamienia (m.in. popiersie brodatego mężczyzny – możliwe jest to kapłan) – umiejscowienie – Muzeum Narodowe w Karaczi (największe miasto w Pakistanie).

b). z terakoty (figurki zwierząt i posążki ludzi). 

c). z miedzi (dwie statuetki nagich tancerek, o perfekcyjnie uchwyconym ruchu) – eksponowanie – Muzeum Narodowe (Nowe Delhi, Indie).

d). steatytowe tłoki pieczętne z inskrypcjami (nie odcyfrowane) i reliefowymi wyobrażeniami zwierząt i scen kultowych. 

e). oraz obszerne ilości ceramiki o czerwonym czerepie i czarnej, malowanej dekoracji (motywy geometryczne, roślinne, animalistyczne).

.

RZE15 Centrum Religijne Rubin w ruinach Mohendżo Daro osady Pakistanu – kategoria:


120. 171. 228. 233. 267. 274. 299. 323.

.

RZE15 Centrum Religijne Rubin w ruinach Mohendżo Daro osady Pakistanu Ciołek herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.

Comments are closed.

Content | Menu | Access panel
Accessibility