Ceramika architektoniczna zapewnia upiększenie budowli ewentualnie jej segmentów

5 listopada, 2020

Ceramika architektoniczna zapewnia upiększenie budowli ewentualnie jej segmentów cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

Ceramika architektoniczna zapewnia upiększenie budowli ewentualnie jej segmentów

ceramika artystyczna ceramiczna broszka miska szeroki wybór ceramiki dekoracyjnej

Jest nam miło powitać Państwa na kolejnej szpalcie internetowej

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach

Ceramika architektoniczna zapewnia upiększenie budowli ewentualnie jej segmentów w wyniku przyswajania prefabrykatów ceramicznych z gliny, terakoty, klinkieru, kamionki, a incydentalnie fajansu i porcelany. Wymienione wytwory niegdyś służyły do zdobienia pałaców (dekoracja ściany pałacu w Suzie, wykonana z płytek glazurowanych), zamków, twierdz, baszt, grodów, wież, barbakanów, cytadel i wreszcie fortyfikacji. Architektoniczne wyroby ceramiczne, schematyczne już w starożytnym Egipcie (obramienia, okładziny ścian i podłóg), nabrały brzmienia w głównej mierze w Mezopotamii. Tam stosowano ją w postaci malowniczych cegieł glazurowanych do gigantycznych dekoracji ściennych, np. Brama Isztar w Babilonie. Po pewnym czasie tego rodzaju kompozycyjna ozdoba ścienna przybrała charakter masowy w Persji.

W starożytnej Grecji i Rzymie ceramiczną ornamentykę strukturalną przeznaczono do dekoracji dachów (akroteriony), fryzów, gzymsów itp. Wyraźną misję odegrała także w architekturze chińskiej (porcelanowe pagody są tego przykładem).

W okresie średniowiecza ceramikę architektoniczną aplikowano w sztuce islamu (płytki azulejos, np. Alhambra) jak również w budownictwie ceglanym romańskim i gotyckim (płytki posadzkowe, profilowana cegła glazurowana).

Wyróżniający typ ceramicznej dekoracji architektury skrystalizował się w Lombardii, skąd przybrał na znaczeniu w pozostałych krajach Starego Kontynentu.

W sztuce nowożytnej architektoniczne rozwiązania ceramiczne używano w pierwszej kolejności jako okładzinę wnętrz (np. tzw. gabinety porcelanowe, wykładane płytkami z Delft miasta w zachodniej Holandii).

Produkowanie na skalę seryjną a czasami wręcz przemysłową w XIX w. w znacznym stopniu ograniczyło poziom artystyczny ceramiki architektonicznej.

Z uwagi na rosłe walory zdobnicze, trwałość i łatwość konserwacji ceramika artystyczna przedstawia pokaźną rolę we współczesnej architekturze. Znalazła zastosowanie w obiektach biurowych, miejscach zamieszkania, piętrowcach, kamienicach, willach, apartamentach i czynszówkach.

.

Ceramika architektoniczna zapewnia upiększenie budowli ewentualnie jej segmentów – kategoria:


282. 307. 15 kwietnia 2020Bez wątpienia barwa Prus 1Biuletyn Informacji PublicznejDane teleadresowe. Kolumna głównaTablica wypowiedzi z literką startową PTreść kluczowa.

.


Ceramika architektoniczna zapewnia upiększenie budowli ewentualnie jej segmentów Leliwa polski herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019

.

Comments are closed.

Content | Menu | Access panel
Accessibility