RZE16 WIELKI FORT SZAFIR apartamentem sułtana czternastego stulecia w Tanzanii

15 lutego, 2021

RZE16 Wielki Fort Szafir apartamentem sułtana czternastego stulecia w Tanzanii cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

RZE16 Wielki Fort Szafir apartamentem sułtana czternastego stulecia w Tanzanii

sztuka przez duże s słownik sztuki spotkanie z kulturą nowa era sami swoi autor Henryk Jan Dominiak

Efektowny i niezauważalny egzemplarz spoczywający w królestwie

Działu Rzeźby i Ceramiki

RZE16 Wielki Fort Szafir apartamentem sułtana czternastego stulecia w Tanzanii, nie rzucający się w oczy rzeźba, która składa się na dobytek Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach, ul. Żwakowska 8/66.

RZE16 Wielki Fort Szafir apartamentem sułtana czternastego stulecia w Tanzanii – legenda:

Przypisanie znaczenia: RZE16.

Roszczenie: Wielki Fort Szafir.

Inicjator: Henryk Jan Dominiak.

Branża warsztatu: rzeźba.

Wariant: syntetyczny miniaturowy model.

Znajomość rzeczy dzieła: srebro próby 0,925 i kamień szlachetny szafir (Tanzania).

Zapoczątkowanie: 2013.

Obszerność pracy: 1,1 cm x ? cm x ? cm / ? cm³.

Kwatera pracowni: Tychy, Polska.

Korzenie artysty: Tychy, Polska, Europa.

Dwuliterowy znak rozpoznawczy państwa (pochodzenie artysty): alfa-2 PL.

1 pełnomocnik (2013-2013): Henryk Jan Dominiak.

2 zarządca (2013-nadal): MMSPHJD Tychy.

Stanowisko ekspozycji w Muzeum: do czwartego miesiąca roku kalendarzowego 2020 Szklana Piramida, po tym okresie wyspecjalizowana witryna muzealna.

RZE16 Wielki Fort Szafir apartamentem sułtana czternastego stulecia w Tanzanii – fort:

Fort [franc. < łac.], obiekt budowlany odpierający napaść w uformowaniu wzmocnień stałych (w przeszłości w twierdzach). Do pewnego stopnia nieznacznych rozmiarów, wykorzystywany w XVIII – XX w. Fort wyłonił się w umocnieniu obronnym staropruskim i povaubanowskim. Ogarniał stanowiska ogniowe artylerii i piechoty również schrony, magazyny i zapory. Ukrycie bojowe czyli schrony wstępnie ceglane, po 1885 roku konstruowane z betonu i w zupełności zakamuflowane w ziemi. Z upływem lat w forcie zajmowały istotne miejsce wieże pancerne dla dział i karabinów maszynowych, platformy obserwacyjne itp. W stosunku do misji wyodrębniano forty:

a). Forty pancerne (wzmocnione specjalnym pancerzem od artylerii nieprzyjaciela).

b) Forty łącznikowe (wiązały ze sobą twierdze).

c). Forty zaporowe (te zamykały cieśniny w górach lub istotne linie komunikacyjne).

RZE16 Wielki Fort Szafir apartamentem sułtana czternastego stulecia w Tanzanii – szafir:

Szafir [łac. < hebr.], minerał, rodzaj korundu, dobrze notowany kamień szlachetny. Aranżuje przezroczyste kryształy w tonacji niebieskiej w rozmaitych akcentach. W drodze wyjątku manifestuje oryginalną nietypowość znaną jako asteryzm. Jest ona spowodowana występowaniem niewielkich pustych kanalików (szafir gwiaździsty). Szafirami nazywane są też różnorodne (oprócz rubinów) transparentne, przezacne przekształcenia korundu, np. żółte, złote, zielone bądź bezbarwne (szafiry białe ewentualnie leukoszafiry).

Kluczowe złoża:

1). Tajlandia (do do 11 maja 1949 Syjam) – okolice Bangkoku.

2). Zachodnie i południowe wybrzeże Cejlonu (od 1973 Sri Lanka).

3). Australia (Nowa Południowa Walia, Queensland).

4). USA (Montana).

5) Indie (Kaszmir).

Szafiry stosowane są w jubilerstwie – biżuteria (kolie, naszyjniki, bransolety, pierścionki, sygnety, kolczyki, broszki, amulety). Kolosalne zastosowanie w przemyśle przyrządów precyzyjnych (szczególnie przemyśle zegarmistrzowskim) znalazły szafiry syntetyczne.

RZE16 Wielki Fort Szafir apartamentem sułtana czternastego stulecia w Tanzanii – sułtan:

Sułtan [arab. władca], tytuł monarszy stosowany od VIII w. w całym szeregu narodów muzułmańskich, m.in. przez Seldżuków (XI – XII w.), mameluckich władców Egiptu (XIII w.). Godność ta była praktykowana przez turecką dynastię monarchów osmańskich (koniec XIV w. – 1922) oraz władców określonych księstw indyjskich i indonezyjskich.

RZE16 Wielki Fort Szafir apartamentem sułtana czternastego stulecia w Tanzanii – grupa:

162. 169. 194. 204. 223. 245. 265. 303. 308. 350. 371. 390. 409. 446. 509.

RZE16 Wielki Fort Szafir apartamentem sułtana czternastego stulecia w Tanzanii Prus 3 (Nagody podkowa i kosa) polski herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.