18 stycznia, 2021

HER35 GLIWICE zakorzeniony parametr wielkomiejski aktualny od października MCMLXIV cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

grafika gad klucz gwiazda galeria sztuki ekspozycja wytworów artystycznych galeryjka wystawowa

stary eksponat

w Dziale Falerystyki Weksylologii Heraldyki Symboliki Emblematyki

w Tychach, ulica Żwakowska 8/66, Rzeczpospolita PolskaEuropa

HER35 GLIWICE zakorzeniony parametr wielkomiejski aktualny od października MCMLXIV:

HER35 GLIWICE zakorzeniony parametr wielkomiejski od października MCMLXIV – opis herbu:

Nad właściwą tarczą herbową o kształcie europejskiej z XV w. srebrny napis GLIWICE na białym tle. Pod nim podzielony w słup na dwa pola metalowy schematyczny relief wypełniony farbą piecową porównywalny z współczesnym herbem Gliwic (aktualny od 1996). W polu prawym heraldycznym żółty (złoty) półorzeł Piastów śląskich z linii Władysława opolskiego obrysowany srebrną linią na błękitnym sektorze. Strefa lewa (zgodna z rysem heraldycznym), to białe pole z czerwoną basztą z oknem i niebieskim dachem w formie trójkąta równoramiennego. Budowla jest symptomem wielkości miasta, ogarniętego ze wszystkich stron murami miejskimi o funkcji fortecznej. Całość kompozycji zamknięta jest w tarczy podobnej do XIX w. europejskiej lecz z tą różnicą, że krawędź górna jest owalna (równoległa do górnej krawędzi tarczy znamiennej), a wszystkie pozostałe to linie proste. Wzór herbu Gliwic powołany uchwałą Miejskiej Rady Narodowej z 29 października 1964 roku stosowany był w latach 1978-1996.

HER35 GLIWICE zakorzeniony parametr wielkomiejski aktualny od października MCMLXIV – informacje dodatkowe:

Gliwice zostały osadzone w granicach Polski w 1945 roku i umiejscowione na Wyżynie Śląskiej, nad prawostronnym dopływem rzeki Odry rzeką Kłodnicą. Miasto powiatowe i powiat miejski (1962 – 66 km², 2017 roku powierzchnia miasta 133,88 km²) w województwie katowickim – bieżąco śląskim. Wchodzące w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego zaliczane nadal do jego wielkiej siódemki. W perspektywie historycznej wzrost liczebności szerokiego kręgu społecznego w tys. wyglądał następująco: 1885 – 18, 1910 – 67, 1933 – 111, 1939 – 117, 1950 – 120, by już w roku 1962 liczyć sobie 143,5 tysięcy zarejestrowanej populacji. Współcześnie miasto wg wskazań Organizacji Narodów Zjednoczonych z roku 2016 sumuje orientacyjnie 181 310 współczesnych, podczas gdy już w 2020 Główny Urząd Statystyczny wykazuję spadzistość do 178 186 mieszkańców.

W latach 60. i 70. XX wieku pokaźny ośrodek przemysłowy. W tym okresie zakłady industrializacji rekrutowały z grubsza 35 tys. osób. Produkcja materialna znalazła przedstawicielstwo w: 2 kopalniach węgla (Kopalnia Węgla Kamiennego Gliwice – obecnie nieczynna i Sośnica – dająca w 2017 roku zatrudnienie 1919 osobom). Kolejne uprzemysłowienie, to zakłady koksochemiczne, huta żelaza (1 Maja), hala produkcyjna konstrukcji stalowych, części samochodowych. aparatury technicznej, oprzyrządowania dla fabrykowania chemicznego oraz warsztaty serwisowe taboru kolejowego. Tu pracę znalazło mnóstwo robotników w fabryce drutu, wyrobów blaszanych, materii chemicznej, sadzy aktywnej, kwasu siarkowego (H 2SO 4). Miejsca pracy zapewniał koncern prefabrykatów z tworzyw sztucznych, wytworów kosmetycznych, tworzyw i elementów ogniotrwałych również izolacyjnych. W tamtym okresie Gliwice to już siedziba wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw budownictwa przemysłowego. Port żeglugi śródlądowej reprezentowany przez Gliwicki Kanał. Węzeł kolejowy i dróg kołowych. To również znany ośrodek naukowy: Politechnika Śląska (w lipcu 2020 – 4. miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce). 6 instytutów naukowo-badawczych (chemii nieorganicznej, farb i lakierów, spawalnictwa, metalurgii żelaza, metali nieżelaznych, materiałów ogniotrwałych).

HER35 GLIWICE zakorzeniony parametr wielkomiejski aktualny od października MCMLXIV – kategoria:

478. 507.

HER35 GLIWICE zakorzeniony parametr wielkomiejski aktualny od października MCMLXIV Leliwa polski herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.