RZE35 Świątynia Jadeitowa wewnątrz drapaczy chmur w stolicy Wietnamu

6 lutego, 2021

RZE35 Świątynia Jadeitowa wewnątrz drapaczy chmur w stolicy Wietnamu cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

RZE35 Świątynia Jadeitowa wewnątrz drapaczy chmur w stolicy Wietnamu

sztuka przez duże s słownik sztuki spotkanie z kulturą nowa era sami swoi autor Henryk Jan Dominiak

Świątynia Jadeitowa

przykład niedużej sztuki rzeźbiarskiej będącej przedstawicielem Działu Rzeźby i Ceramiki

RZE35 Świątynia Jadeitowa wewnątrz drapaczy chmur w stolicy Wietnamu malutka rzeźba w Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach, ul. Żwakowska 8/66.

.

RZE12 KLASZTOR DIAMENT dający odbicie krańca silnych jeźdźców zwanego Mjanma opis:


Identyfikator: RZE35.

Nazwa pracy: ŚWIĄTYNIA JADEITOWA.

Wykonawca: Henryk Jan Dominiak.

Sfera sztuki: rzeźba.

Wariant: miniatura.

Technologia dzieła: srebro próby 0,925 i kamień półszlachetny (ozdobny) jadeit.

Czas powstania: 2014.

Pokaźność dzieła: 1,38 cm x ? cm x ? cm / ? cm³.

Przestrzeń pracowni: Tychy, Polska.

Korzenie artysty: Tychy, Polska, Europa.

Dwuliterowy kod kraju (pochodzenie artysty): alfa-2 PL.

1 majątek ruchomy (2013-2013): Henryk Jan Dominiak.

2 majątek ruchomy (2013 – nieustannie): MMSPHJD Tychy.

Stanowisko zaprezentowania w Muzeum: do kwietnia 2020 Szklana Piramida, po tym czasie wyspecjalizowany mebel muzealny.

.

RZE35 Świątynia Jadeitowa wewnątrz drapaczy chmur w stolicy Wietnamu – siła motoryczna:


Inspiracją sporządzenia drobnego obiektu sakralnego była wyniesiona w 1865 roku na Jadeitowej Wysepce mała świątynia. W najdrobniejszych szczegółach ustawiono ją w północnej części Jeziora Hoan Kiem (jezioro zwróconego miecza) o maksymalnej głębokość 2 metry, w punkcie centralnym Hanoi. Zadedykowana filozofom konfucjańskim i taoistycznym oraz bohaterowi narodowemu (ubogi rybak z XV wieku) dotrwała do dziś.  Z brzegu do Świątyni Jadeitowej Góry prowadzi zatłoczony czerwony most (most porannego Słońca). Sam kompleks świątyni obejmuje obiekty architektoniczne określane w tłumaczeniu na język polski jako: Tusz, Księżycowy Pawilon Kontemplacji i Pawilon Przeciw Falom, w gronie których suma odznacza się kwintesencję symboliczną. Bajkowość terytorium, niepospolita architektura z bonsai niesie podróżników w inny świat. W cieniu drzew można tu doświadczać miłych chwil na rozmowach, grach (np. chińskie warcaby), czy piciu herbaty.

.

Wietnam to jeden z wiodących subregionów Azji Południowo-Wschodniej choć anemicznie honorowany w nurcie turystycznym. Sercem linii granicznej jest klimatyczne Hanoi. To agora kultury, sztuki i pamięci narodowej Wietnamczyków. Przesądza o tym tematyczna Świątynia Jadeitowa wraz ze słodkowodnym akwenem o powierzchni z grubsza 12 ha, z okrzyczaną Wieżą Żółwi obrazującą pokój w państwie zlokalizowanym na Półwyspie Indochińskim. Tę z innej epoki architekturę opierścieniają ingerujące własną strzelistością w kompozycję urbanistyczną miasta wysokościowce. To drapacze chmur – kompleks wyposażony w rozstrzygającą wieżę 345 metrów zaawansowania (70 pięter) jak również dwóch niższych liczących 47 pięter.

.

RZE35 Świątynia Jadeitowa wewnątrz drapaczy chmur w stolicy Wietnamu – jadeit:


Jadeit, dżadeit [franc.], zwany w języku Maorysów pounamu, minerał (kamień ozdobny – dekoracyjny) z grupy piroksenów, krzemian sodu i glinu NaAlSi2O6. Krystalizuje w układzie jednoskośnym, uskutecznia standardowo zbite, ziarniste skupienia. W naturze widnieje w kolorze: zielonym, zielonoszarym, zielononiebieski, rzadziej białawym lub białym. Lśnienie jadeitu jest szkliste, przy twardości 6.5 – 7 i ciężarze właściwym 3,2 – 3,3. Ta kopalina usytuowana jest w poszczególnych łupkach krystalicznych, w pierwszej kolejności w Birmie, Tybecie, Meksyku, Szwajcarii, Francji. Nowa Zelandia, Gwatemali na dodatek w Nowej Gwinei. Podstawowo stosowany jest do tworzenia przedmiotów ozdobnych i w dekoracjach architektonicznych Już przed naszą erą stosowany był w Chinach i innych krajach Dalekiego Wschodu (Wietnam, Japonia, Korea Południowa) do wyrobu naczyń, noży, przyborów toaletowych, wszelakich ozdób broni i stroju.

W kraj położonym między Morzem Bałtyckim i Karpatami, można odszukać u podnóża Góry Ślęży we wsi Tąpadła i na na Dolnym Śląsku na Pogórzu Kaczawskim.

.

RZE35 Świątynia Jadeitowa wewnątrz drapaczy chmur w stolicy Wietnamu – świątynia:


Pomieszczenie kultu religijnego opatruje się świątynią. Spełnia i pielęgnuje się w nim wielopłaszczyznowe rytuały religijne wynikające z obyczajowości wyznawców. Skutkiem tego to arena, gdzie wierzący człowiek za pośrednictwem kapłana (szamana) w ściśle zdefiniowanej etykiecie zachowania, może spotkać się z bóstwem. By strefa była świętą, niezbędne są: ołtarze, podobizny bogów, dobrych duchów ewentualnie niekwestionowanych, relikwie modelowo szczątki wszechwładnych, kadzielnice, święty ogień (woda) i inne.

.

Przykładowo fundamentalnym ośrodkiem religijnym starożytnych Izraelitów była świątynia jerozolimska. Sztandarową świątynię uwarunkowaną normą kananajską, zbudował Salomon w X w. p.n.e. Jej centralnym ogniwem było tzw. święte świętych, gdzie zadekowano Arkę Przymierza. 587/586 p.n.e. zniszczył świątynię na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie Nebokadnezar II (władca Babilonu). W granicach 520 p.n.e. skonstruowano II świątynię jerozolimską, którą w końcu I w. p.n.e. uczynił wielkogabarytową i zintensyfikował Herod I. W roku 70 n.e. spustoszyli ją Rzymianie. Uchował się wycinek murów zewnętrznych z czasów Heroda, określany mianem ściana płaczu.

.

RZE35 Świątynia Jadeitowa wewnątrz drapaczy chmur w stolicy Wietnamu – kategoria:


153. 167, 208. 225. 248. 260. 285. 292. 325. 377. 401. 424. 436. 498. 554. 557. 596. 612. 640. 669. 698. 734.

.

RZE35 Świątynia Jadeitowa wewnątrz drapaczy chmur w stolicy Wietnamu - kategoria: Wedel, Tuczyński herb szlachecki pochodzenia niemieckiego stosowany na pomorzu od 1303 r. - autor Henryk Jan Dominiak 2020.

Comments are closed.

Content | Menu | Access panel
Accessibility