HER42 SOPOT umowność miejska kurortu nadmorskiego nadto uzdrowiska z molo

4 stycznia, 2021

HER42 SOPOT umowność miejska kurortu nadmorskiego nadto uzdrowiska z molo cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

HER42 SOPOT umowność miejska kurortu nadmorskiego nadto uzdrowiska z molo

sztuka przez duże s słownik sztuki spotkanie z kulturą nowa era sami swoi autor Henryk Jan Dominiak

egzemplarz zajmuje trafne miejsce

w Dziale Falerystyki Weksylologii Heraldyki Symboliki Emblematyki

w Tychach, ulica Żwakowska 8/66, Rzeczpospolita PolskaEuropa

HER42 SOPOT umowność miejska kurortu nadmorskiego nadto uzdrowiska z molo.

Sopot, miasto, powiat miejski (18 km²), w województwie pomorskim (wcześniej gdańskim). Zespół miejski usytuowany jest nad Zatoką Gdańską, na dawnej platformie abrazyjnej oraz na krawędzi Wysoczyzny Gdańskiej.  W roku 1965 liczył sobie 45.1 tysiąca mieszkańców. Sopot wraz z Gdańskiem i Gdynią tworzy jeden zespół portowo-miejski (tzw. Trójmiasto). Miejscowość pełni głównie funkcje zaplecza mieszkaniowego Gdańska i Gdyni. Duże kąpielisko morskie, z piękną plażą i molem (najdłuższym nad Bałtykiem – 512 m), również ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. W latach 70-ch ubiegłego wieku przemysł skórzany, spożywczy (zakłady młynarskie, mięsne), maszynowy, Zakład balneologiczny. Dwie wyższe szkoły: ekonomiczna i muzyczna. Stacja morska Zakładu Geofizyki PAN. Teatr Kameralny (filia Teatru „Wybrzeże” w Gdańsku). W okalającym Sopot lesie – amfiteatr zwany Operą Leśną. Od 1961 roku w Sopocie odbywa się corocznie Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Tor wyścigów konnych. Przystań żeglugi morskiej (przybrzeżnej). Sopot połączony jest koleją elektryczną, liniami trolejbusowymi i autobusowymi z Gdańskiem i Gdynią.

W historycznym ujęciu – wieś rybacka nadana w1283 roku cystersom (katolicki zakon monastyczny reformowany) w Oliwie. Od połowy XVI w. letnisko patrycjuszy gdańskich. Od 1772 pod zaborem pruskim (niem. Zoopot). W 1 połowie XIX w. nastąpił rozwój osady i kąpieliska. 1870 połączenie kolejowe (Gdańsk-Koszalin). Prawa miejskie od 1991. Na początku XX w, rozbudowa urządzeń kuracyjnych. Przed I wojną światową działały w Sopocie polskie instytucje społeczne i stowarzyszenia kulturalne (m.in. Towarzystwo Muzeum Kaszubsko-Pomorskiego). Sopot obecnie ograniczony do minimum pod względem liczby ludności z prawami powiatu w Polsce w okresie 1919-1939 znajdował się w granicach Wolnego Miasta Gdańska.

HER42 SOPOT umowność miejska kurortu nadmorskiego nadto uzdrowiska z molo – środowisko:

65. 285. 303. 308.

HER42 SOPOT umowność miejska kurortu nadmorskiego nadto uzdrowiska z molo Wedel, Tuczyński herb szlachecki pochodzenia niemieckiego stosowany na pomorzu od 1303 r. - autor Henryk Jan Dominiak 2020.