Malarstwo

Czerwiec 4, 2019

malarstwo herb Województwa Śląskiegomalarstwo herb Tychymalarstwo logo Muzeum DOMINIAK malarstwo LOGO LAUREATA - ORŁY ROZRYWKI (1)

MALARSTWO

PRZESYŁAMY WYRAZY SZACUNKI W KOLUMNIE

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak

Zespół miejski Tychy droga Żwakowska 8 lokum 66

malarstwo MAL66 – PODKARPACKIE SŁONECZNIKI 2017 Paweł Brodzisz

MALARSTWO

malarstwo grupowe odwiedziny szkoły przedszkola studenci znaczkowicze turyści zakłady pracy autor Henryk Jan Dominiakmalarstwo grupy szkolne rodziny mundurowi kolekcjonerzy turystyka zorganizowana przedsiębiorstwa autor Henryk Jan Dominiakmalarstwo trudności niepełnosprawni w życiu codziennym dostosowanie udogodnienia dla osób autor Henryk Jan Dominiakmalarstwo parking dla rowerów turystyka rowerowa goście na rowerach szlak turystyczny autor Henryk Jan Dominiakmalarstwo wiadomości wiedza informacja news serwis informacyjny autor Henryk Jan Dominiakmalarstwo parking miejski strefa do parkowania dla osób niepełnosprawnych miejsca postojowe bezpłatne autor Henryk Jan Dominiak

DZIAŁ MALARSTWA, RYSUNKU I GRAFIKI

zestawienie obrazów

malarstwo kolekcja dzieł sztuki wystawa prac artystów współczesnych w zasięgu kultury

MALARSTWO, niezmiernie ważna przestrzeń sztuk plastycznych, której esencją jest działać za pomocą linii i barwy (niekiedy tylko plamy barwnej) na płaszczyźnie.

Strona główna • BIP • KDR • Regulamin • Kolekcja • Laury • Falerystyka • Heraldyka • Symbolika • EmblematykaRzeźba • Ceramika • Broń biała • Oczarowanie • .

.

malarstwo w muzeum:


autor Robert Marek Znajomski – Hrubieszów, Łęczna, Lublin. Wiceprezes zarządu (Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki Plama), artysta malarz, rysownik.

MAL3 – PEJZAŻ nr 2 / 2013.

MAL4 – PEJZAŻ nr 3 / 2013.

MAL5 – PEJZAŻ nr 4 / 2013.

MAL7 – PEJZAŻ nr 6 / 2013.

MAL8 – PEJZAŻ nr 7 / 2013.

MAL9 – PEJZAŻ nr 8 / 2013.

MAL34 – JESIENNE KOLORY nr 1 2014.

MAL35 – JESIENNE KOLORY nr 2 2014.

MAL39 – POLNE MAKI 2012.

MAL40 – SZUWARY 2012.

MAL41 – MOCZARY 2012.

MAL42 – WIATR JESIENNY 2012.

MAL43 – SZTORM 2012.

MAL44 – SZUWARY O ZACHODZIE SŁOŃCA 2012.

MAL45 – KWIATY NA ŁĄCE 2012.

MAL46 – STEPY AKERMAŃSKIE 2012.

MAL47 – PRZED BURZĄ 2012.

MAL48 – WIEJSKA ZABUDOWA 2012.


autor Paweł Brodzisz – Jaszczowo, Łęczna, Lublin, Polska – artysta malarz, fotograf, grafik, regionalista.

MAL62 – WIDOK Z DĄBROWY – GŁÓWNA ULICA Z 1899 ROKU 2013.

MAL63 – DĄBROWA KOPALNIA IGNACY W ZAGÓRZU I HUTA PAULINA ZIMĄ P. XX W 2013.

MAL64 – DWORZEC WIEDEŃSKI POCZĄTEK XX W 2013.


autor Justyna Weronika Bruj – Mikołów, Cieszyn, Katowice – artysta rzeźbiarz, malarz, pedagog.

.

malarstwo:


Rozpiętość platformy malarstwa jest nieprawdopodobnie szeroka. Malarstwo, spowszedniałe niemal od zamierzchłych czasów we wszelkich niemal środowiskach etnicznych i kręgach kulturowych, operowało w ciągu swej historii niejednakowym celom. Uformowało olśniewającą zasobność tematów, metod technicznych i rozwiązań formalnych, oddziałując też w kluczowy sposób na takie dziedziny sztuki jak grafika, rzeźba (relief), scenografia i rzemiosło artystyczne (emalia, gobelin, intarsja, laka).

malarstwo – kategoryzacja ze względu na powierzchnię:


Zależnie od predestynacji i rozpiętość wielkości obrazu rozróżnia się:

a). malarstwo monumentalne lub dekoracyjne (związane z architekturą).

b). malarstwo sztalugowe (obrazy jako niestacjonarne).

c). malarstwo książkowe (iluminacja, miniatura).

d). malarstwo miniaturowe (funkcjonujące na małym formacie i drobiazgowej technice).

e). twórczość zdobnicza (związane nade wszystko z rzemiosłem artystycznym).

malarstwo – podział uwzględniając myśl przewodnią:


Z uwagi na kwintesencję obrazu, można najogólniej podzielić malarstwo na:

a). przedstawiające (religijne, mitologiczne, historyczne, rodzajowe, krajobrazowe, animalistyka, batalistyka, martwa natura, portret, akt, weduta, wnętrze).

b). bezprzedmiotowe (abstrakcyjne).

malarstwo – segregacja z powodu koloru:


Ze względu na ogólny koloryt obrazu wyróżnia się:

a). sztuka malarska polichromiczna (polichromia).

b). sztuka monochromatyczna (np. en camaïeu, en grisaille).

malarstwo – systematyzacja w związku z techniką malarską:


Kontrastowym kryterium rozwarstwienia malarstwa są techniki malarskie, w otoczeniu których do przodowniczych należą: olejne malownictwo, akwarela, tempera, pastel, gwasz, enkaustyka, fresk, al secco, mozaika, collage, witraż, sgraffitto, stereochromia i malunek tuszem.

malarstwo – o obrazie:


Świadectwem inwencji twórczej artysty malarza jest obraz. Bierze początek w wyniku kombinacji wielu różnych czynników, z których jedne wyrażają pajęczynę dzieła ( kompozycja, koloryt, faktura, walor, modelunek), inne zaś – jego strukturę materialną (podobrazie, zaprawa, farby artystyczne, spoiwa, rozpuszczalniki, werniksy). Nie bez znaczenia są akcesoria malarskie, jak pędzle, szpachle, itp. Tor mechanizm twórczego zależy zasadniczo od oryginalności malarza i jego umiejętności technicznych.

Punktem wyjścia są standardowo szkice, po nich pojawiają się pedantyczne studia (studium) koloru, światła i elementów kompozycji.

W poszczególnych przypadkach, jak np. w malarstwie monumentalnym, przed inauguracją autentycznego malowidła wykonuje się tzw. karton. Malarskie uskutecznienie obrazu scala się ściśle z atmosferą przyjętej techniki. Sporą rolę kreuje w nim dokładne opanowanie technologii malarskiej, od której zależy nie tylko definitywna konsekwencja artystyczna, ale i nierzadko permanencja dzieła.

malarstwo – Romanizm


Z krajowego malarstwa miniaturowego uchroniło się jak na lekarstwo. Wytrzymały próbę czasu kodeksy nabywane z zagranicy, symbolizujące w XI w. szkołę kolońską (Sakramentarium tynieckie), w następnej kolejności czeską (Ewangeliarz gnieźnieński, Złoty kodeks pułtuski) i ratyzbońską (Ewangeliarz emmeramski). W XII w. sasko-westfalską (Ewangeliarz kruszwicki) i mozańską (Liber Geneseos). Na Śląsku królował schyłkowy styl sasko-turyngski. W tym miejscu bezsprzecznie zrobiono Psałterz głogowski, a w Krakowie Kalendarz krakowski (XIII w.). Rozpropagowane było malarstwo ścienne, którego genialnym zobrazowaniem są pozostałości w Tumie pod Łęczycą (XII w.) i Czerwińsku (pocz. XIII w.). Ślady polichromii ocalały w kościołach w Siewierzu, Dziekanowicach, Tropiu, Dobrocinie itd. Pojedynczy relikt przeszłości malarstwa na desce, z postaciami świętych dziewic (ok. 1300), uświadczono w Dębnie na Podhalu. Romańską sztukę malarską charakteryzowała prostota i płaszczyznowość, a niekiedy i znaczna skala (Tum).

malarstwo – Gotyk


W sektorze malarstwa metamorfoza form romańskich w gotyckie rozgrywała się 1250-1300 (śląskie malarstwo miniaturowe). Po 1300 wyłoniło się gotyckie malownictwo ścienne (Siedlęcin). W 2 połowie XIV w. dorzucał swoje trzy grosze na Śląsk artyzm czeski, w pierwszym rzędzie na polu sztuki malarskiej sztalugowej, podobnie jak twórczość ścienną (Małujowice). W Toruniu i Krakowie (kościoły: Dominikanów, Mariacki, Bożego Ciała) korzeniło się witrażownictwo, a na zupełnej płaszczyźnie kraju malowidło ścienne, płaskie i częściowo graficzne, którego zabytki uchowały się w Mieronicach (poł. XIV w.), w kościele św. Jana w Gnieźnie (ok. 1360), w kościele cysterskim w Lądzie nad Wartą (ok. 1370), w Strzelcach na Śląsku, w Czchowie itd. Polichromia kościoła w Niepołomicach (1360-70) składa się na nadzwyczajne świadectwo wpływów pn. włoskich. Zwiastunem sugestii czeskich jest Kodeks ostrowski (1353) z legendą św. Jadwigi jak też ołtarz Mariacki w Toruniu. Ok. 1400 promieniuje na Polskę wyrafinowanie czeskiego Mistrza z Trzeboni, który komponował idealizowane postacie i bujne festonowo-kaskadowe draperie, wnoszące najbardziej ekspresyjną formułę stylu miękkiego. Symptomem jego autorytetu są malowidła na murach w Starym Bielsku, skrzydła ołtarza z Trzebuni koło Myślenic tryptyk z Domu Matejki.

.

3 Responses to Malarstwo

 1. admin says:

  Odezwanie:

  malarstwo współczesne prezentacja. malarstwo muzeum. malarstwo abstrakcyjne geometryczne. malarka form geometrycznych. obrazy z figurami geometrycznymi. geometryczne obrazy zwierząt. obrazy zwierząt leśnych. słynne obrazy ze zwierzętami. najsłynniejsze polskie obrazy. obrazy polskich malarzy współczesnych. malarstwo współczesne pejzaże. obrazy pejzaże morskie. malarstwo o tematyce morskiej. malarstwo rodzajowe obrazy. scena rodzajowa szkic. sceny rodzajowe na tarczy. obraz wykuwania tarczy przez. macierzyństwo obraz. helenka z wazonem. śpiący mietek. żona artysty z synkiem stasiem. malarstwo renesansu. malarze renesansu i ich dzieła.

 2. admin says:

  Fraza:

  pokaz polskiego malarstwa współczesnego. pokaz polski malarz współczesny. współczesne malarstwo figuratywne. najdroższe obrazy współczesne. drogie obrazy abstrakcyjne. obrazy abstrakcyjne na płótnie ręcznie malowane. obrazy malowane farbami olejnymi. obrazy olejne w ramach. stare obrazy olejne. stare obrazy religijne. obraz religijny w nowoczesnym salonie. obrazy o tematyce religijnej. dzieciątka temat licznych obrazów religijnych. dzieła malarskie o tematyce historycznej. na czym polega wartość obrazów o tematyce historycznej. obrazy historyczne polski.

 3. admin says:

  Słowo:

  obrazy z ciekawą historią. ukryte symbole w obrazach. obraz ukryty w obrazie. obrazy z ukrytym znaczeniem. mało znane obrazy. obrazy o miłości znanych malarzy. znani malarze polscy tworzący w xix wieku. młodzi polscy malarze współcześni. znani polscy malarze pejzażyści. najbardziej znani malarze. malarze sakralni. jak zidentyfikowac podpis malarza. identyfikacja autora obrazu. jak sprawdzic czy obraz jest wartosciowy. ile kosztuje certyfikat autentyczności obrazu. jak sprawdzić kto namalował obraz. poszukiwane stare obrazy. obrazy do salonu.