RZE17 NEOGOTYCKA TWIERDZA PURPURYT na wzgórzach w półpustynnej Namibii

8 lutego, 2021

RZE17 NEOGOTYCKA TWIERDZA PURPURYT na wzgórzach w półpustynnej Namibii cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

RZE17 NEOGOTYCKA TWIERDZA PURPURYT na wzgórzach w półpustynnej Namibii

parking miejski strefa do parkowania dla osób niepełnosprawnych miejsca postojowe bezpłatne autor Henryk Jan Dominiak

rzadkość materializująca Dział Rzeźby i Ceramiki

RZE17 NEOGOTYCKA TWIERDZA PURPURYT na wzgórzach w półpustynnej Namibii mikroskopijna rzeźba w Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach, ul. Żwakowska 8/66.

RZE17 NEOGOTYCKA TWIERDZA PURPURYT na wzgórzach w półpustynnej Namibii:

Odsyłacz: RZE17.

Nazwa: NEOGOTYCKA TWIERDZA PURPURYT.

Kreator: Henryk Jan Dominiak.

Resort sztuki: rzeźba.

Rząd: miniatura.

Wirtuozeria dzieła: srebro próby 0,925 i kamień półszlachetny – dekoracyjny purpuryt (Namibia).

Stadium powstania: 2013.

Kaliber dzieła: 1,4 cm x ? cm x ? cm / ? cm³.

Położenie wytwórni: Tychy, Polska.

Rodowód artysty: Tychy, Polska, Europa.

Dwuliterowy kod państwa (pochodzenie artysty): alfa-2 PL.

1 dysponent (2013-2013): Henryk Jan Dominiak.

2 dysponent (2013-nadal): MMSPHJD Tychy.

Powierzchnia prezentacji w Muzeum: przed kwietniem 2020 Szklana Piramida, następnie branżowa gablota muzealna.

RZE17 NEOGOTYCKA TWIERDZA PURPURYT na wzgórzach w półpustynnej Namibii – motyw stworzenia:

Inspiracją było odnoszące się formalnie do gotyku zabudowanie na górotworach w półpustynnej południowej Namibii. Nie do zdobycia, o kształcie prostokąta o wymiarach 35 metrów na 31 metrów z czterema narożnymi ryzalitami. Konstrukcja wzbogacona o wzmocnione drzwi i małe okna, aby wytrzymywała dłuższe oblężenia. Wewnątrz gmaszysko komfortowo wyposażone, z piwnicą na wino. Inwestorem kompleksu budowlanego był pochodzący z szanowanej saskiej rodziny niemiecki wojskowy w randze kapitana. Kawaler: Orderu Czerwonego Orła IV klasy, Krzyża Kawalerskiego I Klasy Orderu Albrechta z Mieczami i wreszcie syn saksońskiego generała dywizji był również człowiekiem interesu. Krótko po dyrektywie planistyki i wymurowaniu posiadłości, bo 8 lat później, nakładca w stopniu już majora, jako dowódca batalionu w rezerwowym pułku piechoty nr 242 brał udział w I wojnie światowej. Śmiertelnie ranny w brzuch przez odłamkami zginął 4 września w największej batalii, która rozegrała się nad Sommą w 1916 roku. Po jego śmierci różne losy spotkały obiekt i okoliczne ziemie. W latach 70 XIX w. apartament stał się przedmiotem własności państwa. Natomiast niedalekie pola uprawne przetrwały próbę czasu w rękach prywatnych. W 1991 roku twierdzę odremontowano i na dzień dzisiejszy stanowi atrakcją turystyczną w południowej Namibii i zarazem hotel.

RZE17 NEOGOTYCKA TWIERDZA PURPURYT na wzgórzach w półpustynnej Namibii – szablonowe twierdze w świecie:

POLSKA:
Twierdza / budowa
Miasto / województwo
Inwestor / architekt
Opis
grupowe zwiedzanie kolekcji muzealnej rodzinne spotkania ze sztuką i kulturą zorganizowane grupy z przewodnikiem szkolne wycieczki w celu poznawczym prac plastycznych
Kłodzko / 1557
Kłodzko / dolnośląskie architekt Ernest Lorenz Kirschke
Obszerne uformowanie defensywne z segmentu XVII i XVIII wieku. Po restrukturalizacji gmachu przez króla Fryderyka Wielkiego (1743) do 1945 roku dodatkowo ciężkie więzienie
Srebrnogórska / 1765 Srebrna Góra / dolnośląskie Ludwik Wilhelm Regeler – pruski inżynier
6 umocnień militarnych do zabezpieczenia Śląska zrealizowanych na wzniesieniach nad Przełęczą Srebrną (586 m n.p.m.): Forteczna (Warowna) Góra (686 m n.p.m.) plus Ostróg (627 m n.p.m.)
Modlin / 1806
Nowy Dwór Mazowiecki / mazowieckie Napoleon Bonaparte – cesarz Francuzów Fortyfikacja przy połączeniu rzek: Wisły, Narwi i Wkry
Poznań / 1828 Poznań / wielkopolskie
usankcjonował Fryderyk Wilhelm Bateria obwarowań urzeczywistnionych na terytorium Poznania w XIX i na początku XX w., przypisana do najważniejszych analogicznych na Starym Kontynencie
Kraków / 1850 Kraków / małopolskie decyzją cesarza Franciszka Józefa Austriackie oszańcowanie ze wszystkich stron Krakowa, które odgrywało decydującą rolę w schemacie osłony północnej flanki Austro-Wegier kontra wrogo nastawionej Rosji

RZE17 NEOGOTYCKA TWIERDZA PURPURYT na wzgórzach w półpustynnej Namibii – kategoria:

156. 168. 245. 293. 347. 442. 476. 507. 538.