13 września, 2024

RYS138 Pana Jezusa na śmierć skazują

RYS138 Pana Jezusa na śmierć skazują cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

RYS138 Pana Jezusa na śmierć skazują – Droga Krzyżowa 1, rysunek tuszem na papierze 1,46 x 1,47 cm z roku 2021 autorstwa Wojciecha Łuki.

Droga Krzyżowa to prawdopodobnie najmniejsza plastyczna realizacja syntetycznego wytworu artystycznego przedstawiającego 14 innych cierpień Pana Jezusa. Czternaście sztuk mikroskopijnych stacji Drogi Krzyżowej, zdecydowanie kwalifikowanych jest do wyjątkowo czarujących i w szczególności okazałych rzadkości naszego pakietu bez wątpienia dzieł sztuki.

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach z wzniosłością i niewątpliwie rozradowaniem przedstawi Państwu miniaturowe ryciny tyskiego artysty. Oszałamiające arcydzieła są eksponatami stałej ekspozycji Działu Malarstwa Rysunku Grafiki.

I stacja – Droga Krzyżowa

RYS138 Pana Jezusa na śmierć skazują.

Fot –

RYS138 Pana Jezusa na śmierć skazują

Dzieło sztuki. RYS138 Światopogląd Droga krzyżowa I STACJA: Pana Jezusa na śmierć skazują. W opozycji do jakości, wielkość niebywałego dzieła sztuki niewątpliwie jest oceniana na 1,46 x 1,47 cm. Do wyjaśnienia to tyciutki rysunek tuszem. Autor to współmieszkaniec z województwa śląskiego Wojtek Łuka. Kończąc, rok dokonania istotnie 2021.

Wymiary

Wykładnia

1. Słucha Pan Jezus sądu Piłata i sam chce umrzeć za grzechy świata.
2. Jakiś Ty dobry, Jezu kochany, że chcesz być dla nas ukrzyżowany!

Syn Cieśli przebywał z przodu włodarza Poncjusza Piłata, ten miał uznać Go za winnego przekroczenia prawa. Mistrz z Nazaretu przestępstwem obciążany był przez radę arcykapłanów i starszych. Na święto Paschy w tamtym czasie standardem było oswobadzanie jednego z zatrzymanych. Strażnik praworządności zasięgnął informacji u skumulowanego ludu kierując doń pytanie, czy wypuścić ma Jezusa, czy Barabasza?

Mimo wszystko kompania arcyofiarowników i zarząd podjudzając zbiorowisko wbrew Galilejczykowi agitowali do zwolnienie z więzienia Barabasza. Jak tylko sympozjum wyselekcjonowało suwerenność kolaboracjonisty, oskarżyciel publiczny chciał, by zebrani zadekretowali, co zdziałać z potomkiem Maryi. Rzesza podyktowała śmierć przez przybicie do krzyża. Plenipotent był oszołomiony bezkompromisowym stanowiskiem ludzi. Zamierzał obznajomić się z  ładunkiem wykroczeń podopiecznego stolarza, nie mniej sfora rozwścieczonej populacji nieprzerwanie postulowała o ukrzyżowanie. Niewątpliwie prefekt wyróżnił się bezsilnością i wyrażając intencję zbiegowiska, wydał nakaz ubiczowania i ukrzyżowania niewinnego człowieka. Dokonał tym samym obmycia rąk – identyfikator umywania rąk wkroczył do norm zachowania jako powstrzymanie się od udziału w odpowiedzialności.

Odniesienia zewnętrzne

Oczywiście DOCPLAYER – TWOJE TYCHY ISSN 1898-7206 Nr 31 s. 8 – CZAS KATEDR – Czternaście miniaturowych stacji Drogi Krzyżowej (kwadraty o bokach 15 mm).. docplayer.pl, 3 sierpnia 2021.

Przede wszystkim Najmniejsze stacje Drogi Krzyżowej w najmniejszym muzeum świata – Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach. Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach – Bibliografia Regionalna NT Nasz Tygodnik 2022, nr 15, s. 4.