Kolekcja Broni Białej

Dział Broni Białej cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

Artefakty kulturowe, z których Dział Broni Białej tworzy kolekcję są zdefiniowane na niniejszej stronie internetowej dotyczącej czwartego segmentu zbioru Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach bezspornie ulica Żwakowska 8/66. W istocie artykuł wykazuje ogół sprezentowanych ruchomości/res istniejących rzeczywiście, zatwierdzonych do prowadzenia walki wręcz czy też czynności reprezentacyjnych i ceremonialnych.

Zestawienie Broni Białej

Od czasu udostępnienia ekspozycji dla zwiedzających (16 kwietnia 2013), do tej chwili Muzeum zebrało w sumie 3 eksponaty z dziedziny broni białej.

Podzestawienie broni białej paradnej

BRO1 Kordzik wojsk lotnictwa polskiego nr 2628 z roku 1972.

Fotografia ukazuje kordzik – demonstratio ad oculus – dowód naoczny, a zatem – de iure – z mocy prawa ruchome mienie z kategorii ekwipunku żołnierskiego w końcowej analizie, broń paradna.

Dział Broni Białej

Artefakt kulturowy BRO1 Kordzik ceremonialny oficera Sił Powietrznych

Podzestawienie broni białej kolnej bocznej krótkiej

BRO2 Bagnet/nóż szturmowy wz.1956.

Fotografia uwydatnia bagnet/nóż szturmowy, więc to znaczy, że de facto – z mocy faktu ruchome mienie z kategorii narzędzia walki żołnierskiej ataku/obrony, rodzaju kolnej broni białej mocowanej u wylotu lufy broni palnej, której kaliber wyznacza zakres do 20 mm.

Dział Broni Białej

Artefakt kulturowy BRO2 Bagnet/nóż szturmowy wz.1956, bez żabki skórzanej, do pistoletu maszynowego – Zastava M56, z czasów powojennych byłej Jugosławii.

Podzestawienie broni białej kolnej/tnącej noży

BRO3 Nóż.

Fotografia akcentuje in extenso – w całości nóż w wyniku tego, de lege artis – zgodnie z regułami sztuki kuchennej/militarno-myśliwskiej ruchomość z opcji narzędzi do krojenia i cięcia, włącznie z walką wręcz.

Dział Broni Białej

Artefakt kulturowy BRO3 Nóż z 1943 rok znaleziony w Jeleniej Górze

Dział Broni Białej – interesujący szczegół

Broń biała innymi słowy, to kategoria rynsztunku/uzbrojenia zaakceptowanego do zmagań wojennych „w kontekście walki w ręcz”. Biorąc pod uwagę że, mniej więcej 3 miliony lat temu odsłonił się w Afryce gatunek, który przyporządkowujemy do rodzaju Homo (człowiek), przydatna już od najdawniejszych czasów. W efekcie Homo habilis, człowiek zręczny, był wojownikiem i łowczym. Przez co, od tego momentu sporządzał narzędzia kamienne o różnych kształtach i zastosowaniu. Tak czy inaczej, usprawniające zdobywanie mięsa zwierzęcego, obronę przed agresorem, lub gwałt na odmienne wspólnoty.

W konsekwencji, wywołane aktywa bojowo-obronne argumentowano aż do XVI w. Mianowano je obiegową bronią bojową, myśliwską i sportową.

Ściśle biorąc, w zestawieniu zdatnej do walki wręcz, wyodrębnia się:

a). broń obuchową (maczuga, topór),

b). broń drzewcową (oszczep, włócznia, pika),

c). broń sieczną (szabla, szpada, miecz).

Aktualnie bronią białą pełniących służbę w siłach zbrojnych, w przeciwieństwie do historycznej broni białej bojowej są bezsprzecznie jedynie bagnety i noże wojskowe. Przynajmniej, porównywalne do poszczególnych wersji przedawnionej broni białej pozostają w broni sportowej. Czyli, karabiny szermiercze, szable, szpady i florety. W końcowej analizie, łuki i oszczepy sportowe.

Odniesienia cybernetyczne

Najpierw, Grażyna Dominiak.

Niemniej, Kinga.

Później, Tychy, ulica Żwakowska 8/66, Polska potem Europa.

Dotychczas. Malarstwo, Rysunek więc i Grafika.

Oczywiście, Rzeźba i bez wątpienia Ceramika.

Wreszcie, Falerystyka, Weksylologia, Heraldyka, Symbolika również Emblematyka.

Notabene, Słownik pojęć zasobów leksykalnych stosowanych na całej domenie.