EMB41 BROWARY TYSKIE GÓRNY ŚLĄSK SA ROK ZAŁOŻENIA 1629 ewenement

28 marca, 2021

EMB41 BROWARY TYSKIE GÓRNY ŚLĄSK SA ROK ZAŁOŻENIA 1629 ewenement cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

EMB41 BROWARY TYSKIE GÓRNY ŚLĄSK SA ROK ZAŁOŻENIA 1629 ewenement

Szanowni Państwo

miło nam powitać na szpalcie emblematu należącego do

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak

ul. Żwakowska 8/66 Tychy

budujące spotkania bardzo ciekawe dzieła sztuki bogaty zbiór autor Henryk Jan Dominiak

rewelacja

SFERY FALERYSTYKI WEKSYLOLOGII HERALDYKI SYMBOLIKI I EMBLEMATYKI

EMB41 BROWARY TYSKIE GÓRNY ŚLĄSK SA ROK ZAŁOŻENIA 1629 ewenement.

.

Browar, fabryka a nawet koncern przemysłowy z laboratorium, w którym dzierży się ster na płaszczyźnie działalności produkcyjnej najprzeróżniejszego rodzaju piwa. Realizacja trunku przebiega ze słodu (skiełkowane i wysuszone ziarna zbóż) z ewentualnie dodatkiem substratu niesłodowego, przy zastosowywaniu chmielu, i zaaplikowaniu drożdży piwowarskich.

W systemie browaru dopuszcza się wkraczanie słodowni z ogółem urządzeń mechanicznych i różnokierunkowej aparatury do czyszczenia, selekcjonowania, zamaczania, kiełkowania ziarna jęczmiennego, suszenia słodu mokrego i odseparowania kiełków korzonkowych.

.

Browar jest elementem składowym z fundamentalnych działów produkcyjnych:

1). Warzelnia łącznie z:

a). Urządzenia do rozdrabniania słodu (śrutowniki – młyny).

b). Kadź zacierna, w której dochodzi do mieszania podrobionego słodu z wodą pozbawioną niepowołanych zanieczyszczeń chemicznych.

c). Kocioł zacierny do podgrzewania i gotowania zacieru.

d). Kadź filtracyjna (filtr zacierowy), w której następuje odsączenie brzeczki od części stałych (wysłodzin, czyli tzw. młóta słodowego).

e). Kocioł warzelny (brzeczkowy) – beczka do zagotowywania brzeczki z chmielem. W starożytności (Sumerowie, Egipt) uzyskany był z gliny, do którego wrzucano rozgrzane kamienie. W średniowieczu stawiano na palenisku miedziane, a obecnie ogrzewane parą pod ciśnieniem i wytwarzane z blach miedzianych bądź stalowych.

f). Urządzenie do oddzielania chmielin (części nierozpuszczalne szyszek chmielowych) od gorącej syty piwnej.

.

2). Kolejnym odcinkiem produkcyjnym browaru jest fermentownia, w której utrzymuje się temperaturę około 6º i gdzie znajdują się:

a). Kadzie fermentacyjne aluminiowe, stalowe emaliowane, stalowe lub betonowe ze ścianami wyłożonymi specjalną masą odporną na działanie fermentującej brzeczki, kadzie drewniane, które są już rzadziej spotykane. Wielkość kadzi wynosi 3000 – 150 000 l, zależnie od zdolności produkcyjnej browaru. W kadziach tych zachodzi tzw. fermentacja główna (burzliwa) brzeczki wcześniej ochłodzonej za pomocą specjalistycznego oprzyrządowania systemu otwartego lub zamkniętego. Fermentacja przebiega pod wpływem drożdży piwowarskich w temperaturze 5 – 9º. Dofermentowanie młodego piwa w temperaturze 0 – 2º następuje w leżakowni (w piwnicy leżakowej), w zamkniętych hydraulicznie pojemnikach. Są to tanki stalowe, strunobetonowe izolowane wewnątrz szczególną masą wytrzymałą na działanie piwa, mogą być aluminiowe, rzadziej drewniane wykładane wewnątrz tzw. żywicą piwowarską.

.

3). Ostatnimi ze sztandarowych działów browaru są: pion filtracji i napełniania piwem beczek oraz butelek. Piwo filtrowane przy użyciu różnych typów drenów obciągane jest pod ciśnieniem około 0,7 at do beczek drewnianych lub aluminiowych. Część piwa rozlewa się technologią skomputeryzowaną do butelek, umytych przy stosowaniu fragmentarycznie lub w pełni zautomatyzowanych przyrządów.

Do utrwalania piwa użyteczne są nowoczesne pasteryzatory, tzw. komorowe lub tunelowe, pracujące w sposób ciągły.

W browarze jest laboratorium biologiczne i chemiczne, w którym wypracowuje się czystą kulturę drożdży, wykonuje nadzór czystości biologicznej pomieszczeń, urządzeń i poszczególnych faz procesu. Na tym poziomie wciela się w czyn wskazany zakres badań chemicznych surowców, materiałów pomocniczych, półproduktów i piwa.

W strukturę wyposażenia suplementarnego browaru wchodzą: kotłownia, dział sprzętu sztucznego chłodzenia, stacje korekty składu chemicznego wody, warsztaty mechaniczne i elektryczne, resort transportu i inne.

.

EMB41 BROWARY TYSKIE GÓRNY ŚLĄSK SA ROK ZAŁOŻENIA 1629 ewenement – klasyfikacja:


477. 486. 508. 520. 524. 28 października 2003. Artysta aglomeracji bielskiej miasteczka Czechowice-Dziedzice. MDCCCXXIII rok 1823.

.

EMB41 BROWARY TYSKIE GÓRNY ŚLĄSK SA ROK ZAŁOŻENIA 1629 ewenement PORAJ, Róża polski herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.

Comments are closed.

Content | Menu | Access panel
Accessibility