M

Marzec 13, 2016

M logo Muzeum DOMINIAK

1000 ROK / M.

M / 1000 / DATA / POLSKA / EUROPA / ŚWIAT:

M / Strona prezentuje chronologiczny wykaz wydarzeń z roku 1000, zebrany przez Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak Tychy, ulica Żwakowska 8/66, Poland, Europe.

Odwiedziny.

Malarstwo, Rysunek, Grafika.

Rzeźba i Ceramika.

Falerystyka, Weksylologia, Heraldyka, Symbolika i Emblematyka.

Broń Biała.

Inne daty zgromadzone przez Muzeum.

Data / 1800 – MDCCC.

Data / 1854 – MDCCCLIV.

Data / 1920 – MCMXX.

Data / 1929 – MCMXXIX.

Data / 1945 – MCMXLV.

Rok 1000:

– Zapanował w Europie względny spokój.

– Średniowiecze (1000-1450), a potem renesans to czasy postępu i przedsiębiorczości.

– Zjazd gnieźnieński Ottona III i Bolesława Chrobrego w Gnieźnie – zapewnienie suwerenności Polski.

Rok 1150:

– Urodził się w Kargowie k. Stobnicy, zm. 8 marca 1223 w Jędrzejowie, kronikarz, członek możnej rodziny małopolskiej – Wincenty Kadłubek.

M / 1000 / Kategoria:

• Rok urodzin.

• Data zgonu.

• Wybuch wojny.

• Data powstania organizacji.

• Data powstania stowarzyszenia.

Warto wiedzieć:

• Argentyna to kraj położony na południowym krańcu Ameryki Południowej. Mimo bogatych zasobów naturalnych rozwój Argentyny był i jest hamowany przez długotrwałą niestabilność polityczną.

• Chile zajmuje wąski, górzysty pas ziemi wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej. Jest krajem bogatym w złoża mineralne i posiada prężnie rozwijający się sektor przemysłu wytwórczego.

• Komory to grupa wysp wulkanicznych usytuowanych na Oceanie Indyjskim pomiędzy północnym Madagaskarem a wybrzeżem afrykańskim. Trzy z czterech wysp tworzą niezależną republikę, ale Majotta pozostaje nadal francuską dependencją. Wyspy nie mają prawie zasobów mineralnych i gospodarczo bazują na rolnictwie. Wśród upraw rolnych jest maniok, bataty i ryż górski oraz goździki i wanilia jako uprawy towarowe. Hoduje się kozy i bydło, a turystyka stanowi ważne źródło dochodów. Francja to główny partner handlowy i zarazem źródło pomocy. W późnych latach siedemdziesiątych, podczas okresy politycznych niepokojów, Francja wstrzymała czasowo pomoc i gospodarka Komorów uległa katastrofalnemu, gwałtownemu upadkowi.

• Bahrajn to niezależna monarchia, obejmująca około 30 wysp położonych w Zatoce Bahrajn, małym odgałęzieniu Zatoki Perskiej pomiędzy Arabią Saudyjską a Katarem. Charakteryzuje się nizinnymi i pustynnymi terenami, ale źródła podziemne i urządzenia odsalające pozwoliły Bahrajnowi na rozwinięcie gospodarki, prawie samowystarczalnej w zakresie uprawy owoców i warzyw. Bogate zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego uczyniły z Bahrajnu kraj kwitnący, aczkolwiek od połowy lat dziewięćdziesiątych rezerwy zaczynają topnieć. Przemysł aluminiowy i nowo rozwinięty sektor usług finansowych przyniosą prawdopodobnie większe dochody.

Strony polecane:

czytaj dalej.

One Response to M

  1. admin says:

    zbiór o dużej wartości historycznej, naukowej i artystycznej.