MAL33 Dom Zajezdny wizja przypominająca jarmarki w powiecie łęczyńskim
Niewielkie płótno olejne
w Dziale malarstwa rysunku i grafiki
Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak
w Tychach, ulica Żwakowska 8/66, Polska, Europa
MAL33 Dom Zajezdny wizja przypominająca jarmarki w powiecie łęczyńskim.
.
Autor o obrazie. Ul. 3 Maja w Łęcznej. Jeden z najstarszych istniejących domów zajezdnych. Na obrazie stan z końca lat 90. XX w. – obecnie budynek przebudowany, utracił charakterystyczną dla domów zajezdnych bramę i elewację. Łęczna 2021-01-03. godz. 10:12. SMS.
.
MAL33 Dom Zajezdny wizja przypominająca jarmarki w powiecie łęczyńskim – rozpatrywanie podobizny budynku:
Wyróżnik: MAL33.
Atrybut: Dom Zajezdny.
Architekt: Paweł Brodzisz.
Dyscyplina sztuki: malarstwo.
Zasada: miniatura.
Technika dzieła: olej na płótnie – miniaturka.
Od początku do końca powstania: 2014.
Obszerność dzieła: 4,00 x 3,00 cm / 12,00 cm².
Kwatera pracowni: Łęczna, RP.
Debiut artysty: Łęczna, Lublin, Polska, Europa.
Dwuliterowy kod kraju (pochodzenie artysty): alfa-2 PL.
1 mienie ruchome (2014-2014): Paweł Brodzisz.
2 mienie ruchome (2014 – nieprzerwanie): MMSPHJD Tychy.
Ustawienie prezentacji w Muzeum: witryna.
Przeciwstawne arcydzieła tego artysty;
WIDOK Z DĄBROWY – GŁÓWNA ULICA Z 1899 ROKU
.
MAL33 Dom Zajezdny wizja przypominająca jarmarki w powiecie łęczyńskim – historia łęczyńskich domów zajezdnych:
Czar Łęcznej odpowiada punktowi zwrotnemu w historii kultury europejskiej, będącego elementem składowym w głównej mierze XVI wiek. Za sprawą przywilejów królewskich w kierunku organizowania jarmarków, w owym czasie nasiliło się rzemiosło i handel. Do miasta zajeżdżała fala przedstawicieli handlowych. Rekrutowali się oni z rozmaity krajów Europy, Królestwa Polskiego i Litwy. Natenczas ośrodek zamkowy na Podzamczu stał się zaawansowany. Wznoszono wszechobecne gospody, karczmy (austeria), oberżę, pensjonaty, domy gościnne. Przy ul. 3 Maja 26 i 36 również placu Kanałowym 18 i 26 uratowały się XIX-wieczne perełki architektoniczne – domy zajezdne. Zmaterializowane z drewna cechują się czterospadowym dachem i monstrualną sienią zajezdną. Ów hall ustanawiał z okładem trzeci człon przestrzeni obiektu mieszkalnego. Dom zajezdny w trakcie jarmarków służył za kwaterę mieszkalną lub stancję dla zjeżdżających z prawa i z lewa kupców.
.
MAL33 Dom Zajezdny wizja przypominająca jarmarki w powiecie łęczyńskim – inne nazwy ze słowem dom:
Dom Dziecka.
.
Dom Książki.
.
Dom mieszkalny.
.
Dom Poprawczy – zakład poprawczy.
.
Dom Prasy S.A., koncern prasowy zwany Czerwoną prasą. Powołany do życia w 1922 przez spółdzielnię dziennikarzy w Warszawie. Porozumienie wydawało arcyważne pisma nastawione na sensację i krótką, szybką rewelację polityczną. Konsorcjum związane było z obozem Józefa Piłsudskiego. Spółka wydawała dziennik „Dobry Wieczór”, „Kurier” (tzw. Czerwony), „Dzień Dobry”, „Express Poranny” również dodatki tygodniowe „Przegląd Sportowy” i „Kino”. Redaktorem naczelnym tych pism był polski przedsiębiorca, dziennikarz Henryk Butkiewicz (1889-1926).
.
Dom Składowy.
.
Dom Słowa Polskiego (DSP), fundamentalne przedsiębiorstwo graficzne w Polsce. Uruchomione w 1950 w Warszawie. Wyekwipowane w maszyny i urządzenia do trzech najważniejszych technik druku: wypukłego, płaskiego i wklęsłego. W roku 1962 zaklad posiadał 14 agregatów rotacyjnych do druku dzienników, 24 agregaty rotograwiurowe do druku czasopism i 35 maszyn arkuszowych do druku książek. W tym okresie 70% produkcji DSP stanowiły dzienniki (7 tytułów) i czasopisma (około 1000 tytułów) oraz 30% książki. Przykładowo w 1961 opublikowano 567 mln woluminów dzienników, 126 mln egzemplarzy czasopism i 11,5 mln wolumenów książek. W Domu Słowa Polskiego publikowano od 1962 Wielką Encyklopedię Powszechną PWN.
.
Domy, części nieba bądź gwiazdozbiory na drodze Słońca, Księżyca i planet. Służą w astrologii do wyznaczenia rozmieszczenia tych ciał niebieskich. W astronomii równoznacznik znaków Zodiaku dla Słońca.
.
Dom Życia, w starożytnym Egipcie nazewnictwo instytucji istniejących przy świątyniach i stanowiących priorytetowe ośrodki życia umysłowego. W domach życia zajmowały miejsce biblioteki i archiwa, nagminnie jedna lub więcej szkół. Były miejscem zatrudnienia znawców świętych ksiąg, wróżbitów, lekarzy, farmaceutów, geometrów, architektów itp.
.
323. 389. 429. 524. 590.
.
dom zajezdny:
austeria, dom gościnny, hotel, hotelik, motel, zajazd, arenda, gospoda, karczma, oberża, posada, dom wycieczkowy, motelik.