Zwyczajna zapałka rozpalająca ogień podstawowym surowcem w prekursorskich lilipucich sztalugach

5 marca, 2021

Zwyczajna zapałka rozpalająca ogień podstawowym surowcem w prekursorskich lilipucich sztalugach cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

Zwyczajna zapałka rozpalająca ogień podstawowym surowcem w prekursorskich lilipucich sztalugach

zbiór opowiadań zadania własne zwierzęta świata spółka z oo osobowość prawna autor Henryk Jan Dominiak

Odkrywczy bodziec na sztalugi

w Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak

w Tychach ul. Żwakowska 8/66

Zwyczajna zapałka rozpalająca ogień podstawowym surowcem w prekursorskich lilipucich sztalugach. Miniaturowa sztaluga – stelaż (stojak), skonstruowany z czterech drewnianych zapałek. Nade wszystko posiada trzy nogi i listewkę (zabezpieczenie przed zsuwaniem eksponatu). Na trójnogu mocowane są obrazy olejne, rysunki w tuszu lub ołówku i grafiki w czasie wystawy prac będących własnością Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak – Tychy, Polska.

.

Zwyczajna zapałka rozpalająca ogień podstawowym surowcem w prekursorskich lilipucich sztalugach – pomysł na zapałczaną podporę.


Wiosną 2013 roku, po zebraniu nieodczuwalnej jeszcze kolekcji, gdzie obraz, rysunek lub grafika były wielkości mniejszej niż zajmowana średnia powierzchnia kości śródręcza, postanowiłem ją pokazać światu. Problem był jeden. Jak eksponować te delikatne wytwory artystów tym bardziej w Internecie lub na plakatach wystawowych? Czasu było bardzo mało, bo w godzinach rannych miał mnie odwiedzić jeden z dziennikarzy tyskich i opisać to nagromadzenie pereł. Nagle wieczorem wpadłem na pomysł, iż zapałki, a raczej sztalugi z nich wykonane najlepiej uprawdopodobnią gabaryt zgromadzonych majstersztyków. Okazało się, że zapałek w domu to u nas już od lat nie ma – jest tylko elektryczna zapalniczka do gazu. Godzina późna, sklepy pozamykane. Z pomocą przyszła znajoma z budynku obok i podarowała 2 pudełeczka drewienek z łatwopalnym łepkiem. Do godziny piątej nad ranem kleiłem te zapałczane statywy i tak kleję bezustannie. Taka podstawa z ognistych patyków uwierzytelnia stuprocentowo indywidualność klejnotów muzealnych bez specjalistycznego tłumaczenia w ogólnych językach obcych. No i nie ukrywam – podpórki są za małe pieniądze i przygotowywane po uzyskaniu kolejnej koronkowej roboty do Działy Malarstwa Rysunku Grafiki.

.

Patyczek z siarkową główką, który wyparł krzesiwo oparciem pod cudeńka:


Pejzaż nr 1 obraz olejny 1,90 cm x 1,15 cm autor Robert Znajomski 2013 MAL2 „Pejzaż nr 1”, 1,90 x 1,15 cm, 2013.

Kościół w Łęcznej obraz olejny 4 cm x 3 cm autor Paweł Brodzisz 2013 MAL17 „Kościół w Łęcznej”, 4,00 x 3,00 cm, 2013.

Czarny łabędź nr 2 1,20 cm x 1,50 cm autor Agata Ruman 2013 RYS30 „Czarny łabędź nr 2”, 1,20 x 1,50 cm, 2013.

Autoportret P. Brodzisz linoryt 3 cm x 4 cm autor Paweł Brodzisz 2013 GRAF1 „Autoportret P. Brodzisz” linoryt, 3,00 x 4,00 cm, 2013.

.

Zwyczajna zapałka rozpalająca ogień podstawowym surowcem w prekursorskich lilipucich sztalugach – kategoria:


99. 116. 175. 246. 264. 291. 305. 326. 338. 348.

.

Zwyczajna zapałka rozpalająca ogień podstawowym surowcem w prekursorskich lilipucich sztalugach AWDANIEC, Abdank, Abdaniec, Habdank herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.

Comments are closed.

Content | Menu | Access panel
Accessibility