RYS137 Nocne latawce filigranowy okrągły kropkowany obrazeczek ręczny
okazała ważność wysublimowana notowana
w
Dziale Malarstwa Rysunku Grafiki
Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak
w Tychach przy ulicy Żwakowskiej 8/66
RYS137 Nocne latawce filigranowy okrągły kropkowany obrazeczek ręczny wykonany farbą wodną pigmentową rysowany piórkiem n papierze w kolorze kremowym.
.
.
RYS137 Nocne latawce filigranowy okrągły kropkowany obrazeczek ręczny – ekspozycja obrazka:
Sygnatura: RYS137.
Tytuł: NOCNE LATAWCE.
Autor: Agnieszka Seidel Kożuch.
Dziedzina sztuki: rysunek miniatura.
Charakter: miniaturka tusz, piórko.
Technika dzieła: tusz, papier.
Stadium narysowania: 24 lipca 2016.
Powierzchnia pracy: ø = 2,19 cm, 2,19 x 2,19 cm / 3,7667370375 cm².
Miejsce pracowni: Tychy, Poland.
Pochodzenie artysty: Tychy, Polska.
1 właściciel (2016-2016): Agnieszka Seidel Kożuch.
2 właściciel (24 lipca 2016 – nadal): MMSPHJD Tychy.
Ulokowanie prezentacji w Muzeum: Szklana Piramida. Od maja 2020 roku w gablocie.
Prezentacja w przestrzeni miejskiej:
.
RYS137 Nocne latawce filigranowy okrągły kropkowany obrazeczek ręczny – drugoplanowa wskazówka:
Noc astronomiczna, cykl doby, w trakcie którego Słońce jest usytuowane co najmniej18º pod horyzontem. Moment kiedy tarcza słoneczna jest wyżej, ale pod horyzontem, nosi nazwę zmrok astronomiczny (świt przed wschodem, zmierzch po zachodzie gwiazdy centralnej Układu Słonecznego). W pasie mieszczącym się pomiędzy równoleżnikami ± 49º ciemność astronomiczna występuje przez cały rok. Na zewnątrz tego pasa następuje w okresie letnim przestój w występowaniu nocy kosmicznej, przy czym długość tej przerwy potęguje się w miarę oddalania się od równika. Tymczasem od zachodu do wschodu Słońca dominuje zmrok. Są to tzw. białe noce. W szerokościach geograficznych |φ| ≥ 67º przez część roku gorąca plazma utrzymywana przez grawitację i kształtowana przez pole magnetyczne ani na lekarstwo nie wschodzi, wiedzie rej noc polarna.
.
Latawiec, statek latający wznoszący się w powietrzu pod wpływem energii aerodynamicznej (aerodyna). Nie charakteryzuje się indywidualnym napędem i musi być przetrzymywany na uwięzi za pomocą sznurka, linki itp. Na płat nośny latawca, ustawiony pod wiatr lub ciągniony z współmierną prędkością, działa wszechmoc nośna (aerodynamiczna siła) windująca wietrznik. Jest ona uwarunkowana od prędkości wiatru, kąta natarcia i pola powierzchni połaci. Opór czołowy latawca równoważy napięcie w lince łącznika. Wyodrębnia się latawce płaszczyznowe (jedno, dwu i więcej płaszczyznowe czyli mono, bi i multiplany) oraz skrzydłowe. Latawce znajdują wykorzystanie do celów rozrywkowych, sportowych, przed laty też do unoszenia przyrządów meteorologicznych oraz do celów obserwacji. Przykładowo na przestrzeni I wojny światowej stosowano latawce do podnoszenia obserwatorów oraz w układach wielostopniowych do podnoszenia lin i sieci zaporowych obrony przeciwlotniczej. W okolicznościach, gdy w atmosferze jest dużo elektryczności statycznej, istnieje prawdopodobieństwo porażenia osoby kierującej latawcem. Latawiec jest wynalazkiem chińskim (wg. niektórych danych zbudował go Kung Szu-ce około 500 p.n.e.).
.
Surowcem na szkielety i żebrowania jest w głównej mierze bambus i drewno, poza tym i stal (rury, druty). Na powłokę płaszczyzn przepisowo i właściwie przygotowywane tkaniny, lekkie a wytrzymałe i gładkie. Na propellery w większości wypadków drewno, klejone z krzyżujących się słojami fornirów, incydentalnie glin ewentualnie stal. W końcu na przewody, łączące płaszczyzny sterowe z rękojeściami, względnie dźwigniami drut i sznury.
.
Inny wizerunek aerodyn: Samolot TS-11 Iskra, Wiatrakowiec, Lotnia, Motolotnia, Paralotnia (glajt lub parapent), Motoparalotnia, Skrzydłowiec (ornitopter), Szybowiec, Motoszybowiec, Śmigłowiec, Spadochron i Mięśniolot (napędzany siłą ludzkich mięśni).
.
RYS137 Nocne latawce filigranowy okrągły kropkowany obrazeczek ręczny – kategoria:
144. 305. 550. 15 kwietnia 2020. 18 grudnia 2017. Gwiazda Polarna. Heraldyka miejska. Herby szlacheckie polskie. MCMXCVIII rok 1998. MCMXIX rok 1919. MCMXLIV rok 1944. MCMXLIX rok 1949.
.