MAL101 Bitwa pod Racławicami

13 lipca, 2023

MAL101 Bitwa pod Racławicami – miniatura

MAL101 Bitwa pod Racławicami cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

MAL101 Bitwa pod Racławicami jednym słowem, dokładnie określona, sieciowa strona internetowa o miniaturze olejnej autorstwa Wojciecha Łuki.

Ukazanie eksponatu

Sygnatura – MAL101 Bitwa pod Racławicami

Fotografia –

Dzieło sztuki MAL101 Bitwa pod Racławicami, Wojciech Łuka (2023)

Wymiary – 13,2 x 7,7 cm.

Czas powstania – 13 lipca 2023.

Autor – Wojciech Łuka.

Mienie ruchome – aktualnie, w Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach. Jednocześnie, postawione Dziale Malarstwa, Rysunku i Grafiki.

Bitwa pod Racławicami miniatura – interesujący szczegół

W rzeczywistości, obraz historyczny/batalistyczny wysokości 132 mm i szerokości 77 mm, Łuka wykonał dnia 13 lipca 2023 roku. W rzeczy samej, zgodnie z prawdą możemy go nazwać najmniejszym obrazem olejnym odnośnym Bitwy pod Racławicami.

Oczywiście, Wojtek Łuka – polski artysta malarz, grafik i rysownik, biegle zilustrował jedną z pierwszych bitew polsko-litewskiego powstania kościuszkowskiego przeciwko Rosji. Nazwanie malunku wyczerpująco współbrzmi z faktycznym stanem rzeczy, z pewnością bitwa rozegrała się 4 kwietnia 1794 r. w pobliżu wsi Racławice w Małopolsce. Nie schodząc z tematu, artysta niewątpliwie udowodnił kompetentność w przedmiocie i według dokumentów istniejących, optymalnie utrwalił istotę materii. W takim razie, dokładnie stadium boju po tym, jak pierwsza grupa chłopów pańszczyźnianych zdobyła trzy dwunastofuntowe działa, a druga fala zyskała osiem kolejnych armat. W wyniku tego, przechodząc na lewą flankę, Kościuszko poprowadził szarżę na bagnety, gdy Rosjanie uciekli, tuż za nim podążali kosynierzy. Faktem jest, że około 2000 chłopów uzbrojonych w bojowe kosy i piki (pokazuje to twórca) oraz 11 armat.

Ponad wszystko, wynikiem bitwy było taktyczne zwycięstwo Polski, w którym Kościuszko pokonał liczebnie słabszego wroga. W podsumowaniu, jego siły były jednak zbyt małe (co symbolizuje niewielka powierzchnia unikatu), aby podjąć skuteczny pościg. Tym samym, Korpus generała Denisowa uniknął zniszczenia i kontynuował działania w Małopolsce. Przy tym, Łuka zastąpił podobrazie malarskie wdrażając autentyczny konglomerat utworzony z lapis lazuli (kolor niebieski, zimny, symbolizujący Rosjan) oraz malachitu (kolor zielony, neutralny, symbolizujący Polaków).