Architektura Śląska w miniaturze

18 października, 2024

Architektura Śląska w miniaturze

Architektura Śląska w miniaturze cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

Możliwe, że Architektura Śląska w miniaturze Pawła Brodzisza, to najmniejszy cykl malarski i otrzymany w procesie tworzenia nowy i wartościowy wytwór artystyczny – „zbiór obiektów materialnych, tworzonych przez człowieka, trwale związanych z województwem śląskim”.

Dzieła sztuki z dziedziny kultury/wizualnej sztuki plastycznej – obrazy w technice olejno-alkidowej/ftalowej znajdujące się w obrębie nieruchomości Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach, jako mienie ruchome stałej ekspozycji Działu Malarstwa Rysunku Grafiki.

Architektura Śląska – miniaturowe płótna

Anno Domini 2013

1 miniaturka olejna

Architektura Śląska w miniaturze

MAL62 Widok z Dąbrowy Główna ulica z 1899 roku. 4,06 cm x 6,00 cm.

2 miniaturka olejna

MAL63 Dąbrowa Kopalnia Ignacy w Zagórzu i Huta Paulina zimą początek XX wieku. 4,00 cm x 5,00 cm.

3 miniaturka olejna

MAL64 Dworzec Wiedeński początek XX wieku. 4,00 cm x 6,10 cm.

2 Responses to Architektura Śląska w miniaturze

  1. admin says:

    Paweł Brodzisz – artysta malarz, fotograf, grafik, regionalista, pasjonat historii. Urodzony 15 lutego 1975 w Jaszczowie. Mieszka i tworzy w Łęcznej/historycznie ukształtowanej jednostce osadniczej z grupy najstarszych skupisk ludności miejskich na Lubelszczyźnie, akcentowanej międzynarodowymi jarmarkami, we wschodniej Polsce, w centrum województwa lubelskiego, w powiecie łęczyńskim.

    W 2005 roku ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, specjalizacja – Malarstwo. Najchętniej maluje w technice olejnej, pierwsze prace wykonał w 1994 roku kalendarzowym. Obok malarstwa interesuje się grafiką i fotografią oraz historią swojego miasta – Łęczna.

    Pracuje w Centrum Kultury w Łęcznej. Członek Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Wystawiał w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma artystami z Polski, Japonii, Węgier, Czech, Ukrainy.

  2. admin says:

    Dąbrowa Górnicza to urbanizacja w Zagłębiu Dąbrowskim/regionie geograficzno-historycznym i kulturowym, w południowej Polsce, niedaleko Katowic/siedziby władz województwa śląskiego i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Sosnowca. Położona jest we wschodniej części województwa śląskiego, nad rzekami Czarną Przemszą/o długości 63,8 km, prawym, źródłowym dopływem Przemszy i Białą Przemszą/o długość 63,9 km, ze źródłem na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (dopływami Wisły/o długości 1022 km, najdłuższej rzeki uchodzącej do Morza Bałtyckiego).

    Choć Dąbrowa Górnicza należy do historycznego województwa małopolskiego – Polonia Minor/krainy historycznej, aktualnie w południowo-wschodniej część Polski, współcześnie znajduje się w województwie śląskim. Dąbrowa Górnicza to miejscowość aglomeracji katowickiej (2,7 mln osób) oraz aglomeracji katowicko-ostrawskiej (5,2 mln osób). W grudniu 2021 roku zespół miejski liczył 116 971 mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Content | Menu | Access panel
Accessibility