Abdaniec Abdank Awdaniec Habdank Hebdank

19 listopada, 2020

Rycerstwo polskie herbu Abdank

Abdaniec Abdank Awdaniec Habdank Hebdank cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

Abdaniec Abdank Awdaniec Habdank Hebdank herbu Abdank to w rzeczywistości godło polskich rycerzy bliżej nieokreślonego pochodzenia, z historia rodu nie wcześniej niż w X wiek. Poczyniony atrybut rycerski na konkurs herbowy tak naprawdę i oczywiście opracowany na podstawie Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN z 1968 roku.

Abdank herb rycerstwa polskiego

Rysunek herbu –

Ilustracja herbu do konkursu heraldycznego – sporządzenie Henryk Jan Dominiak

Szczegóły herbu

Korona herbowa (oznak godności) żółta (złota) mieszcząca się na hełmie.

Kształt zewnętrzny swobodnie stylizowanej tarczy herbowej wywodzi się od tarczy obronnej europejskiej, w końcowej analizie generowany w kierunku francuskiej średniowiecznej. W polu karmazynowym (czerwony z uzupełnieniem błękitu – fundamentalistycznie definiowany w stopieniu nasycenia barwy koloru krwi żylnej) łękawica (figura uszczerbiona herbu – inaczej dwie krokwie złączone w kształcie litery W) biała (srebrna).

Hełm heraldyczny – stylizowany w kolorze białym (srebrny) ze znakiem towarowym słowno-graficznym DOMINIAK AH (podpis projektanta) w kolorze czarnym.

Klejnot (nad hełmem) – samo godło w kolorze białym (srebrnym).

Kontury – linie w kolorze czarnym.

Czynnik mobilizujący

Zmierzając do prostego i zrozumiałego zapoznanie dziecka z istotnymi elementami i kolorami danego herbu, w roku 2019 dyrekcja muzeum zorganizowała dla dzieci w wieku 3,5-6 lat „Konkurs heraldyczny”. Również chodziło o czytelność samego obrazu i zapoznanie przedszkolaków z historią danego emblematu.

Zobrazowania dokonał Henryk Jan Dominiak dyrektor Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach.

Skorzystanie z rysunku dla korzyści komercyjnych ma moc wiążącą z uzyskaniem zgody na nabycie. Norma prawna od 2016-04-27: Prawo Ochronne NR 287521.

Abdaniec Abdank Awdaniec Habdank Hebdank insygnia skoligaconych – historia herbu

Habdank [prawdopodobnie od łac. Audentius ewentualnie pn. germ. Audun], staropolski herb kraju nad Wisłą. Przedwieczna jego pieczęć rozpoznawana już w roku 1228 charakteryzuje się jeszcze godłem odwróconym o kształcie (M). Pieczęć nie wcześniej jak z 1343 ma kompozycję następnie uznaną jako (W). Założycielsko (w XIII w.) Awdaniec był herbem cywilizacji rycerstwa – Awdańców.

Po jakimś czasie pojawiło się przeszło 100 rodzin reprezentowanych przez ten herb. Wyszczególnieni to: Ankwicze, Buczaccy, Jazłowieccy, Skarbkowie również Warszyccy. W roku 1413 w Horodle przyjęci do herbu Awdaniec Gasztołdowie (Gasztoldowie) – magnaci korzeniami sięgający litewskiego bojarstwa.

Awdańcy – wspólnota

Gigantyczna linia bojowników, usytuowana w Wielkopolsce na punkcie zwrotnym XI i XII wieku. Opierając się na niektórych źródłach brała swój początek od rycerza Auduna. Wywodził się on jak powiadają z Normanów lub Lotaryńczyków. Michał Skarbek z Góry reprezentujący ten ród, jak się zdaje był filantropem opactwa benedyktynów w Lubiniu. Potomkami jego byli SKARBIMIR, wojewoda Bolesława Krzywoustego i MICHAŁ, kanclerz dworu, w drugiej kolejności biskup poznański. Historyczne gniazda rodzinne Awdańców ograniczały się do okolic Krzywinia i Kościana. Pokolenie Awdańców zbankrutowało w XIV w. i dalszoplanowe jego losy są w małym stopniu popularne.

Kategoria

414. 434.

Ogólnie mówjąc 9 kwietnia 2020.

Nie schodząc z tematu Dziedzina Awdaniec.

Tak czy owak Herby szlacheckie polskie.

Ponad wszystko Przejaw awansem symptomu literackiego A.

W dodatku Sztuka polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Content | Menu | Access panel
Accessibility