HER33 PSZCZYNA podłoże odgórne posiadłości księżnej Daisy von Pless

24 sierpnia, 2021

HER33 PSZCZYNA podłoże odgórne posiadłości księżnej Daisy von Pless

HER33 PSZCZYNA podłoże odgórne posiadłości księżnej Daisy von Pless to oczywiście karta internetowa związana z  herbem Pszczyny. Bez wątpienia to jeden z eksponatów naszych zbiorów nawiązujący do historycznego herbu Pszczyny z górnośląskim orłem Piastów śląskich.

HER33 PSZCZYNA podłoże odgórne posiadłości księżnej Daisy von Pless cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach z największą przyjemnością i oczywiście powagą prezentuje przedmiot ten w swojej siedzibie przy ulicy Żwakowskiej 8/66 w godzinach od 10,00 do 18,00 w dniach poniedziałek – piątek. Bez wątpienia fotografie kolekcji eksponatów heraldyki są dostępne na kartach domeny internetowej Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach w jednym z czterech interesujących działów mianowicie w dziale III pod nazwą Dział Falerystyki Weksylologii Heraldyki Symboliki Emblematyki.

Data publikacji karty internetowej: 2024-08-18. Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021-08-27.


Fotografia i opis eksponatu.

Pszczyna

Herb miasta Pszczyna

Opis eksponatu.
.


Pszczyna w ujęciu historycznym.

Pszczyna niegdyś miasto powiatowe w województwie katowickim. W wyniku reformy podziału administracyjnego z 1999-01-01 aglomeracja podlega pod województwo śląskie. Miejscowość w pd.-zach. części Kotliny Oświęcimskiej, nad pierwszym lewobrzeżnym dopływem Wisły – niewątpliwie rzeką Pszczynką. W okresie 1964-04-23 liczba dla wyjaśnienia zameldowanych osób fizycznych wynosiła 16,5 tys. Wówczas to ośrodek przemysłowo-usługowy. Trwała ty produkcja urządzeń dla zakładów energetycznych (m.in. elektrofiltry), godne uwagi była mleczarnia i zakłady młynarskie. Swego czasu działał oddział Instytutu Przemysłu Organicznego. Oczywiście dość rozbudowany węzeł kolejowy i wydaje się drogowy.

Pszczyna zabytki.

Wśród zabytków rozpoznawalnym stał się wielokrotnie przebudowywany kościół barokowy z roku 1754. Pałac – pierwotnie zamek (z XV-XVI w.), przebudowany na pałac 1743-67 i gruntownie 1870-74, który w obecnych czasach stanowi rozpoznawalne w Europie muzeum. Kolejnymi unikatami są: park z XVIII w., brama (1687) i klasycystyczny dwór „Ludwikówka” (około 1800). Na szczególną uwagę oczywiście zasługują domy z XVIII i XIX w.

Pszczyna historia.

Siedziba kasztelani, przed połową XIV w. uzyskała prawa miejskie (niem. Pless). Od XII w. Pszczyna wchodziła w skład księstwa raciborskiego uchodzącego za historyczne księstwo śląskie leżące nad Odrą ze stolicą w Raciborzu. Niegdyś bo w roku 1336 przeszła w ręce rodzimej dynastii czeskiej Przemyślidów, wywodzącej się od legendarnego Przemysława Oracza władcy Czech. W rezultacie od roku 1480 ponownie w posiadaniu Piastów śląskich – linii dynastii Piastów.


Linki zewnętrzne dla wyjaśnienia do karty HER33 PSZCZYNA podłoże odgórne posiadłości księżnej Daisy von Pless.

  1. Oczywiście sprzymierzona z zachodnimi krajami Polska państwo w Europie Środkowej. Rozciągłość kraju z pn. na pd. wynosi 649 km, z zach. na wsch. 689 km (wzdłuż 52° szer. geogr.).
  2. Istotnie w województwie śląskim Pszczyna miasto w Polsce historia i teraźniejszość. miasto na trasie Tychy – Bielsko Biała.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Content | Menu | Access panel
Accessibility