RP Rzeczpospolita Polska terenem działania
RP / POLSKA TEREN DZIAŁANIA:
RP Rzeczpospolita Polska terenem działania Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach jest wyznaczony graniczny obszar Polski i zagranica. Małżonka założyciela instytucji, Grażyna Dominiak czytaj – jest również mocno zaangażowana w rozwój tej placówki. Jej działania organizacyjne od maja 2013 procentują licznymi wystawami czasowymi poza siedzibą główną Muzeum.
Polska to nizinny kraj z dostępem do morza, położony w środkowej Europie, który w ciągu wieków wielokrotnie podbijany był przez inne narody. Był pierwszym krajem, na którym Hitler dokonał inwazji inicjując II wojnę światową; od 1945 r. w strefie wpływów byłego Związku Radzieckiego. Polska to również pierwszy kraj, który w 1989 r. przełamał „żelazną kurtynę”. W tym też roku, po fali strajków prowadzonych przez „Solidarność”, związek zawodowy, który przekształcił się w ruch społeczny, został utworzony pierwszy niekomunistyczny rząd. W latach 1990-95 lider związku, Lech Wałęsa, piastował godność prezydenta. W następnych latach przeprowadzono reformę gospodarczą, wspomaganą przez częściową redukcję wielkiego zadłużenia zagranicznego. Rozwija się gospodarka wolnorynkowa, jednak zanieczyszczenie środowiska, mimo dużych sukcesów w jego ograniczeniu, stanowi nadal istotny problem.
Rzeczpospolita Polska:
• Powierzchnia – 312 683 km².
• Dane fizycznogeograficzne:
– najwyższe wzniesienie : Rysy (pasmo Tatr) 2499 m.
– najdłuższa rzeka; Wisła 1086 km.
• Ludność.
• Ustrój wielopartyjna republika z dwuizbowym parlamentem.
• Główne miasta; Warszawa (stolica), Łódź, Kraków.
• Język urzędowy polski.
• Struktura etniczna:
– Polacy 97,6%.
– Niemcy 1,3%.
– Ukraińcy 0,6%.
– Białorusini 0,5%.
• Wyznania katolicy 95%.
• Waluta 1 złoty (Zł) = 100 groszy.
• Przeciętne trwanie życia m. 68,6; k. 76,9.
• Główne zasoby węgiel kamienny, ołów, srebro, siarka, miedź, sól kamienna, gaz ziemny, żyto, ziemniaki.
• Główne organizacje międzynarodowe:
– MBOiR Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (The International Bank for Reconstruction and Development); 177 państw członk.
– MFW Międzynarodowy Fundusz Walutowy (International Monetary Fund); 179 państw członk.
– NAM Ruch Państw Niezaangażowanych (Non-Aligned Movement); 103 państw członk.
– ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (Organisation des Nations Unies); 185 państw członk.
– UNESCO Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization); 190 państw członk.
– WHO Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization); 189 państw członk.
RP Rzeczpospolita Polska terenem działania Państwa sąsiednie:
– Niemcy – od zachodu.
– Czechy – od południa.
– Słowacja – od południa.
– Ukraina – od wschodu.
– Białoruś – od wschodu.
– Litwa – od północy.
– Rosja (z jej obwodem kaliningradzkim) – od północy.
RP Województwa:
– województwo – miasto wojewódzkie, powiaty:
– dolnośląskie – Wrocław.
powiat:
bolesławiecki. dzierżoniowski. głogowski. górowski. jaworski. Jelenia Góra. jeleniogórski. kamiennogórsk. kłodzki. Legnica. legnicki. lubański. lubiński. lwówecki. milicki. oleśnicki. oławski. polkowicki. strzeliński. średzki. świdnicki. trzebnicki. Wałbrzych. wałbrzyski. wołowski. Wrocław. wrocławski. ząbkowicki. zgorzelecki. złotoryjski.
– kujawsko-pomorskie – Bydgoszcz, Toruń.
– lubelskie – Lublin.
powiat:
Biała Podlaska. bialski. biłgorajsk. Chełm. chełmski. hrubieszowski. janowski. krasnostawski. kraśnicki. lubartowski. Lublin. lubelski. łęczyński. łukowski. opolski. parczewski. puławski. radzyński. rycki. świdnicki. tomaszowski. włodawski. Zamość. zamojski.
– lubuskie – Gorzów Wielkopolski¹, Zielona Góra².
– łódzkie – Łódź.
– małopolskie – Kraków.
– mazowieckie – Warszawa.
powiat:
białobrzeski. ciechanowski. garwoliński. gostyniński. grodziski. grójecki. kozienicki. legionowski. lipski. łosicki. makowski. miński. mławski. nowodworski. ostrołęcki. ostrowski. otwocki. piaseczyński. płocki. płoński. pruszkowski. przasnyski. przysuski. pułtuski. radomski. siedlecki. sierpecki. sochaczewski. sokołowski. szydłowiecki. warszawski zachodni. węgrowski. wołomiński. wyszkowski. zwoleński. żuromiński. żyrardowski.
– opolskie – Opole.
– podkarpackie – Rzeszów.
powiat:
bieszczadzki. brzozowski. dębicki. jarosławski. jasielski. kolbuszowski. Krosno. krośnieński. leski. leżajski. lubaczowski. łańcucki. mielecki. niżański. Przemyśl. przemyski. przeworski. ropczycko-sędziszowski. Rzeszów. rzeszowski. sanocki. stalowowolski. strzyżowski. Tarnobrzeg. tarnobrzeski.
– podlaskie – Białystok.
– pomorskie – Gdańsk.
– śląskie – Katowice.
powiat:
będziński. bielski. bieruńsko-lędziński. cieszyński. częstochowski. gliwicki. kłobucki. lubliniecki. mikołowski. myszkowski. pszczyński. raciborski. rybnicki. tarnogórski. wodzisławski. zawierciański. żywiecki.
– świętokrzyskie – Kielce.
– warmińsko-mazurskie – Olsztyn.
– wielkopolskie – Poznań.
powiat:
chodzieski. czarnkowsko-trzcianecki. gnieźnieński. gostyński. grodziski. jarociński. kaliski. kępiński. kolski. koniński. kościański. krotoszyński. leszczyński. międzychodzki. nowotomyski. obornicki. ostrowski. ostrzeszowski. pilski. pleszewski. poznański. rawicki. słupecki. szamotulski. średzki. śremski. turecki. wągrowiecki. wolsztyński. wrzesiński. złotowski.
– zachodniopomorskie – stolicą jest Szczecin.
(¹) – siedziba wojewody, (²) – siedziba sejmiku wojewódzkiego i urzędu marszałkowskiego.
RP / Ciekawostki:
RP Rzeczpospolita Polska terenem działania
OJCZYZNA, termin występujący w wielu znaczeniach, z których najważniejsze są: 1) kraj, w którym się człowiek urodził, którego jest obywatelem lub z którym jest związany jest więzią narodową. 2) terytorium historycznie należące do danego narodu, przekształcane jego twórczą pracą i wzbogacane jego zbiorowym dorobkiem w ciągu dziejów. 3) w węższym znaczeniu — czyjeś miejsce urodzenia, okolica urodzenia. 4) przenośnie — miejsce powstania, pochodzenia czegoś. Termin ojczyzna i jego odpowiedniki w innych językach związane są etymologicznie i historycznie z instytucją rodziny, rodu, spadku ojcowskiego w formie własności ziemi (ojcowizny). Poprzez dom rodzinny ma on znaczenie miejsca urodzenia, a przeniesiony na szerszą zbiorowość oznacza ziemię narodu, a nawet sam naród, zarówno kraj, jak i duchową wspólnotę jego mieszkańców. W socjol. analizie pojęcia ojczyzna wydziela się jego trzy istotne elementy. Określoną zbiorowość ludzką (wspólnota), ziemię i przeszłość. Dla danej wspólnoty ludzkiej pojęcie ojczyzna jest z jednej strony związane z historycznie określonym środowiskiem (naturalnym i społ.) jej bytowania, z drugiej zaś – jest funkcją społecznie ukształtowanych obrazów danego środowiska występujących w świadomości członków owej wspólnoty. E czasach współczesnych wspólnotą ludzką wytwarzającą pojęcie ojczyzny jest przede wszystkim naród. Jednak samo pojęcie ojczyzna powstało znacznie wcześniej niż ukształtował się ostatecznie ten typ wspólnoty i genetycznie związane jest z pojawieniem się władania ziemią przez osiadłe na danym terytorium grupy etniczne (plemiona, ludy). Posiadanie ziemi i dążenie do jej utrzymania miało podstawowe znaczenie dla wytworzenia się pojęcia ojczyzna. Również przeszłość zbiorowa związana z dorobkiem kulturalnym (materialnym i duchowym) danej wspólnoty, jej historią, obyczajami, tradycją i legendami stała się istotnym czynnikiem wyznaczającym elementy treści pojęcia ojczyzna. Ze względu na typ wspólnot wytwarzających pojęcie ojczyzna wyodrębnić można cztery zasadnicze typy ojczyzn: lokalną, regionalną, narodową i państwową. Z każdym z tych typów wiąże się w sferze postaw zbiorowych odpowiedni typ patriotyzmu. Współcześnie jednak patriotyzm w ściślejszym znaczeniu występuje gł. w odniesieniu do ojczyzny narodowej, która – wraz z formowaniem się narodów – stała się dominującym typem ojczyzny, określającym obiegowe znaczenie tego pojęcia. Idea ojczyzny narodowej przyczyniła się do kształtowania się świadomości narodowej, którym istotnym składnikiem jest akceptowanie terytorium danego narodu jako ziemi ojczystej. Ujmowanie danego terytorium przez daną grupę nar. jako swoją ojczyznę stanowi jeden z empirycznych wskaźników więzi narodowej. Obok ojczyzny narodowej rozwija się również pojęcie ojczyzny państwowej, występuje we wspólnocie dwu lub więcej narodów w ramach jednego wielonarodowego państwa.
RP Rzeczpospolita Polska terenem działania Strony polecane:
Falerystyka, Weksylologia, Heraldyka, Symbolika i Emblematyka.
Portal Golden Europe.
.
RP Rzeczpospolita Polska terenem działania – kategoria:
1084. 1114. 11 kwietnia 2020. Autoryzacja wobec stempelka R. Kolumna główna. Państwo w Europie. Temat Lis. Treść kluczowa.