RYS61 Taras Szewczenko

25 sierpnia, 2024

RYS61 Taras Szewczenko

RYS61 Taras Szewczenko cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

RYS61 Taras Szewczenko portret z wąsami w czapce na głowie – dzieło sztuki, rzecz posiadająca cechy indywidualne/mienie ruchome z dziedziny wizualnej sztuki plastycznej. Konkretnie to rysunek/kompozycja narysowana ołówkiem na papierze/spilśnionej na sicie masie włóknistej pochodzenia organicznego. Portret/szkic twarzy ukraińskiego poety, w barwie monochromatycznej grafitowej to interesująca i w najwyższym stopniu zachwycająca praca Volodymyra Goncharenki, ukraińskiego rysownika i malarza.

W 2022 Ukraińcy wybrali najwybitniejszych obywateli wszech czasów, Taras Szewczenko, poeta narodowy Ukrainy, został wskazany przez 63,9 procent ankietowanych przed Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który otrzymał 29.8 procent głosów.

Ukazanie eksponatu

FotografiaRYS61 Taras Szewczenko

Dzieło sztuki RYS61 Taras Szewczenko 15,1 x 12,5 mm. Autor Volodymyr Goncharenko 2014.

Sygnatura/totem – RYS61.

Nazwa rzeczy/określenie rysunku – Taras Szewczenko.

Autor/realizator – oczywiście Volodymyr Goncharenko.

Wymiary nominalne/zewnętrzne – takie jak wysokość i szerokość, bez żadnej wątpliwości majątku ruchomego Muzeum, – volens nolens – chcąc nie chcąc – wyznacza zakres 1,51 x 1,25 cm / 1,8875 cm².

Rok/dzień narysowania – Anno Domini, A.D. – Roku Pańskiego, tak czy owak 16 lipca 2014.

Strona internetowa artysty – jak dotąd Volodymyr Goncharenko.

Strona dodatkowa o Volodymyr Goncharenko – w każdym razie malarstwo, grafika, portrety, karykatura, biografia.

Tematyka rysunku – sui generis – w swoim rodzaju rysunek portretowy znanego obywatela Ukrainy.

Rodzaj rysunku – sensu stricto – w ścisłym znaczeniu – portret uznanego ukraińskiego poety.

Dziedzina sztuki – sztuka plastyczna o formie płaszczyznowej/kreowany obraz – de lege artis – zgodnie z regułami sztuki – w skrócie rysunek.

Funkcja dzieła – sui generis – unikalny/jedyny w swoim rodzaju rysunek ołówkiem/miniatura.

Rodzaj podłoża – dzieło plastyczne wykonane za pomocą narzędzi rysunkowych/malarskich, na papierze.

Materiał/składnik czynności twórczej – do zrealizowania dzieła plastycznego w technice ołówek artysta malarz zastosował, rzecz jasna ołówek typowy.

Paleta barw obrazu wykonanego – osiągnięcie zamierzonego efektu plastycznego/rysunek monochromatyczny grafitowy/barwa między szarością i czernią – jednobarwny/mający jednolitą barwę. Szczególnie wąska gama barw zimnych to zestaw barw zastosowany do narysowania portretu/miniaturki.

Kompozycja rysunku wykonanego – w tym przypadku statyczna – dobrze widoczna miniatura (procedurą minimalistyczną kurtuazyjnie ukazany portrecik).

Data stałego przekazania/ofiarowania do Muzeum – nade wszystko 18 sierpnia 2014 roku.

Osoba ofiarowująca – rzecz jasna Volodymyr Goncharenko/autor.

Mienie ruchome/można fizycznie przenieść – secundum legem – zgodnie z ustawą – art. 46 Kodeksu cywilnego – obecnie, w Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach, poza tym w Dziale Malarstwa, Rysunku i Grafiki.

Centrum pracowni artysty – Kraków – miasto z prawami powiatu położone w południowej Polsce nad Wisłą w województwa małopolskiego.

Terytorium stałego pobytu artysty – Kijów (Київ), Ukraina (Україна).

Genealogia narodowa – dwuliterowy kod państwa (pochodzenie artysty): alfa-2 UA.

Jednorazowy znak zodiaku – Niewątpliwie „Lew”.

Dodatkowe informacje

Inne prace Volodymyra Goncharenki nieodpłatnie darowane na rzecz Muzeum: Dzieciństwo.

Odniesienia internetowe

Mianowicie Indeks zmasowanych rysunków.

Nawet Sztuka ukraińska.

W konsekwencji Obrazy nowoczesne.

W ten sam sposób Prace rysownika.

Bezsprzecznie Rysunek wszechobejmującym układem kresek na uwidocznionej powierzchni.

Na przykład Zestaw nazbieranego malarstwa.

Ściśle biorąc Zbiory obiektów muzealnych.

Podsumowując Orbita Topór.

3 Responses to RYS61 Taras Szewczenko

  1. admin says:

    Kozacy, zbiorowość ludności modelująca swoisty, wolny stan w cywilizacji feudalnej dawnej Rzeczypospolitej i państwa moskiewskiego. Mobilizowana z rozmaitych klas społecznych, w głównej mierze chłopów. Zindustrializowana na terenach Ukrainy i południowo-wschodniej części Rosji. Miała w posiadaniu indywidualną organizację wojskową. Na przestrzeni wieków wygenerowały się wielorakie grupy Kozaków (zaporoscy inaczej kozacy niżowi, kubańscy czyli Kozackie Wojsko Kubańskie itd.).

    Kozacy to również: 1) formacje wojskowe w Polsce, Rosji, Prusach i Turcji, w skład których wchodzili Kozacy. 2) W dawnym wojsku polskim jazda średniozbrojna autoramentu polskiego. W okresie od XVII w. zwana w Koronie jazdą pancerną lub pancernymi. Na Litwie jazdę tego typu nazywano petyhorcami. Uzbrojeni byli w szable, łuki, rohatyny, strzelby i pistolety, a ich bronią ochronną były kolczugi, misiurki i kałkany.

    Kozak, to ukraińska i rosyjska potańcówka folklorystyczna. Powiązana z hopakiem, w takcie parzystym, żywa, skoczna, w niesamowicie szybkim tempie. Z decydującym przyspieszaniem, przeważnie w finalnym elemencie tańca. Pierwszoplanowym układem rytmicznym jest cykl sześciu ósemek i akcentowanej ćwierćnuty. Kozaka tańczy się zazwyczaj parami, z rozpoznawczymi przysiadami określanymi jako prysiudy. Towarzyszą im skoki i wyrzucanie nóg w przód i bok, realizowane przez partnera w tańcu. W XIX w. był kultowy także poza Rosją (np. w Polsce).

  2. admin says:

    „Topór, Starża” polski herb szlachecki autor Henryk Jan Dominiak, 2019-09-02. Rodzimy herb wyszukany stanowiący własność ognisk domowych zamieszkałych Małopolskę. Nadszarpnięta zębem czasu pieczęć z 1320-??-?? roku, najstarsza zapiska sądowa wymieniająca Topór z roku 1401-??-??. Na Litwę herb przeniesiony podczas unii w Horodle 1413-??-??. Wśród 92 rodzin tego symbolu przejmowania po rodzicach , wymienionych przez K. Niesieckiego, zwierzchnią pozycję osiągnęli m.in. Korycińscy, Ossolińscy, Tarłowie, Tęczyńscy, Trepkowie, na Litwie zaś Zabiełłowie.

  3. admin says:

    Edukacja Volodymyr Goncharenko
    1973-??-?? Kijowski Instytut Drukarstwa, Kijów, Ukraina.

    Członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy (1984-??-??).

    Wystawy
    Uczestnik wystaw artystycznych od 1975-??-?? roku.

    Twórczość
    Volodymyr Goncharenko kieruje swoją twórczą ewolucją od zainteresowania malarstwem w dzieciństwie. Na każdym etapie wydawał się otwierać świat na nowo, będąc świadomym tego, czego wcześniej nie zauważył. Artysta nie ukrywa przed odbiorcą emocji ani myśli. Niepohamowane idee, prorocze sny i intrygujące mity wyobraźni przeplatały się w jego twórczości w poszukiwaniu odpowiedzi – jakie są prawdziwe uczucia, prawdziwa rozkosz. Czy inni je czują i kim są osoby, które tak czują? Jego sztuka rodzi także nieodwracalność momentu percepcji i obrotu historii, jej bohaterowie i antybohaterowie pojawiają się w różnych wizjach nie tylko w legendach, ale w rzeczywistości określonej kultury. Pojedynczy szczegół transformacji i metamorfozy, który towarzyszy podróżowaniu przez fantastyczne światy figur figuralnych i niefiguralnych pomiarów, nie ukryje się przed okiem artysty. Zmienność i trwałość działają jako elementy będące w nieustannej rywalizacji, dzięki której życie jest możliwe. Volodymyr Goncharenko nie kończy weryfikacji. Znajomość rzeczy jest dla niego okazją do debiutanckich odkryć autorytatywnych horyzontów wyobraźni, które uaktywniają do życia, sondowania wzrokiem natury i badania precedensów.

    Twórczość ciąg dalszy
    Volodymyr Goncharenko dostrzega anormalność ułamka sekundy. Jego rycerze z lwim sercem i strachliwi alarmiści, rekrutujący się z wizjonerskich snów i olśniewających mitycznych historii, wałęsają się po arcy-pięknych sferach figuratywnych i wyimaginowanych penetracjach. Twórca chce wykryć rozwiązanie – jakie rozemocjonowanie doświadczają i czy jest jednostka, która może je przeżyć porównywalnie? Volodymyr Goncharenko trwa w zamiarze podejmowania prób robienia doświadczeń. Artystyczna perfekcja jest dla niego sprzyjającym warunkiem do supernowoczesnych zdemaskowań nieskrępowanych i dyktatorskich zasięgów idei geniuszu. Owe praktyki dynamizują do porywu, zagłębiania się w naturę i zagadnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Content | Menu | Access panel
Accessibility