RYS66 Kogut sylweta samca kury domowej machera z Ukrainy

Grudzień 31, 2020

RYS66 Kogut sylweta samca kury domowej machera z Ukrainy cropped-logo-Muzeum-Miniaturowej-Sztuki-Profesjonalnej-Henryk-Jan-Dominiak-DOMINIAK-AH.png

RYS66 Kogut sylweta samca kury domowej machera z Ukrainy

rysunek ołówkiem na papierze 

kronika dobrej zmiany koleżeńskie zachowanie konkurs fotograficzny kraj polska czy rzeczpospolita polska autor Henryk Jan Dominiak

dzieło reprezentuje

Dział Malarstwa Rysunku Grafiki

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak

w Tychy, ulica Żwakowska 8/66

RYS66 Kogut sylweta samca kury domowej machera z Ukrainy – w sposób minimalistyczny wytwornie ukazany rysunek koguta.

.

Kogut rysunek ołówkiem 2,09 cm x 1,70 cm autor Volodymyr Goncharenko 2014

.

RYS66 Kogut sylweta samca kury domowej machera z Ukrainy – prezentacja ilustracji:


Sygnatura: RYS66.

Tytuł: Kogut.

Autor: Volodymyr Goncharenko.

Dziedzina sztuki: rysunek miniatura.

Kategoria: miniaturka ołówek.

Technika dzieła: ołówek, papier.

Czas narysowania: 16 lipca 2014.

Powierzchnia szkicu: 2,09 x 1,70 cm / 3,553 cm².

Miejsce pracowni: Kraków, Poland.

Pochodzenie artysty: Kijów (Київ) Ukraina (Україна).

1 właściciel (2014-2014): Volodymyr Goncharenko.

2 właściciel (18 sierpnia 2014 – nadal): MMSPHJD Tychy.

Miejsce prezentacji w Muzeum: Szklana Piramida. Od maja 2020 roku w gablocie.

Prezentacja w przestrzeni miejskiej: Park Sztuki działania artystyczne – Biała Podlaska (2015), Miejskie Centrum Kultury w Tychach (2015).

.

RYS66 Kogut sylweta samca kury domowej machera z Ukrainy –  relacja dopełniająca:


Kogut, samiec kury domowej, również bażanta, kuropatwy, cietrzewia, pstropióra, głuszca i większości innych kuraków, których jest około 241 gatunków. Rozpoznaje się 5 rodzin kuraków: czubatki, nogale, kośniki, głuszce i bażanty. Te są najliczniejsze w gatunki (kuropatwa, przepiórka, bażant łowny, paw, pardwa, kur bankiwa, kura domowa, perlica i indyk). Są średniej wielkości lub dość duże. Ciało kuraków jest krępe, głowa mała, dziób krótki, lekko zagięty i mocny. Ich nogi są bardzo silne i posiadają 4 palce zakończone tępymi pazurami zaopatrzonymi w ostre krajce. Są one przystosowane do grzebania w ziemi – stąd nazwa grzebiące. Kuraki słabo latają i są ociężałe, ich skrzydła są krótkie i zaokrąglone. Kogut jest większy i bardziej natężony niż samica.  Tonację ubarwienia ma nieidentyczną, w dużym stopniu plastycznie wypieszczoną, bardziej lśniące niż u samic. Samca kury domowej wyróżnia mocarnie rozwinięty grzebień, które w stanie podniecenia może nabrzmiewać i dłuższe dzwonki. Grzywę tworzy okazałe upierzenie w dolnej części szyi. Dostojnie noszony ogon kreują łukowato wygięte pióra. Pożeracza kurzych serc odznacza rogowa ostroga na stopie umiejscowiona od tyłu powyżej palców. Witalność i wojowniczość kurzego flirciarza cechuje swoisty głos (pianie), który rzekomo odstrasza diabły czy złe duchy. Ogólnie wszystkie kuraki na ogół przebywają na ziemi, poruszają się bardzo sprawnie biegając. Przepadają za kąpielami w piasku i pyle, nigdy w wodzie. Żywią się nasionami i pędami roślin. Uwielbiają jagody, owady, pierścienice, owady i ich larwy, które zbierają z ziemi bądź je wygrzebują. Połykane kamienie pomagają im rozcierać twardy pokarm w silnie umięśnionym żołądku.

.

RYS66 Kogut sylweta samca kury domowej machera z Ukrainy – uzupełnienie:


Kura domowa – ptak gospodarski z rodziny bażantów – rząd kuraków. Jego dzikim przodkiem jest kur bankiwa. Udomowienie kura bankiwa nastąpiło zapewne w Chinach około 2500 lat p.n.e. W starożytnym Egipcie kura była trzymana jako ptak domowy i stosowano już wówczas sztuczny wylęg kurcząt. W Europie hodowano nawet kurę domową w V w. p.n.e. W dobie dzisiejszej to ptak rozpowszechniony w hodowli na całym globie.

.

325. 483.

.

RYS66 Kogut sylweta samca kury domowej machera z Ukrainy Prus 3 (Nagody podkowa i kosa) polski herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2019.                                                                                                                                                      .

Comments are closed.