Lubelskie

Styczeń 31, 2020

Województwo Lubelskie logo Muzeum DOMINIAK

Województwo lubelskie autonomiczna część składowa rozwarstwienia decyzyjnego wschodniej Polski.

Województwo lubelskie Janina herb szlachecki - autor Henryk Jan Dominiak 2020

Województwo lubelskie, którego urząd przewodnictwa mieści się w Lublinie.

Protokół

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach 

Województwo lubelskie pozostaje trzecim w kolejności obszarem naszego kraku zarządzanym przez wojewodę.

Województwo lubelskie powiaty:


Powiat bialski zaprojektowany z:

Miast: Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski, Terespol.

Gmin prowincjonalnych: Biała Podlaska, Drelów, Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Leśna Podlaska, Łomazy, Międzyrzec Podlaski. Piszczac, Rokitno, Rossosz, Sławatycze, Sosnówka, Terespol, Tuczna, Wisznice, Zalesie.


Powiat biłgorajski skomponowany z:

Gminy miejskiej: Biłgoraj.

Gmin miejsko-agrarnych: Frampol, Józefów, Tarnogród.

Gmin swojskich: Aleksandrów, Biłgoraj, Biszcza, Goraj, Księżpol, Łukowa, Obsza, Potok Górny, Tereszpol, Turobin.

Miast: Biłgoraj, Tarnogród, Józefów, Frampol.

Wsi będących dawniej miastami: Goraj, Turobin.


Powiat chełmski pomyślany z:

Gminy miejskiej: Rejowiec Fabryczny.

Gmin miejsko-rolnych: Rejowiec, Siedliszcze.

Gmin polowych: Białopole, Chełm, Dorohusk, Dubienka, Kamień, Leśniowice, Rejowiec Fabryczny, Ruda Huta, Sawin, Wierzbica, Wojsławice, Żmudź.

Miast: Rejowiec Fabryczny, Siedliszcze, Rejowiec.


Powiat hrubieszowski przygotowany z:

Gminy miejskiej: Hrubieszów.

Gmin rolniczych: Dołhobyczów, Horodło.

Hrubieszów sołectwa (dane z 12 luty 2019): Annopol, Brodzica, Cichobórz, Czumów, Czerniczyn, Czortowice, Dziekanów, Dąbrowa, Gródek, Husynne, Janki, Kobło. Kolejnymi hrubieszowskimi sołectwami są: Kosmów, Kozodawy, Kułakowice Pierwsze, Kułakowice Drugie, Kułakowice Trzecie, Łotoszyny, Masłomęcz, Metelin, Moniatycze, Moniatycze – Kolonia, Moroczyn, Mieniany. Pozostałe sołectwa, którymi szczyci się Hrubieszowszczyzna to: Nowosiółki, Obrowiec, Stefankowice, Stefankowice – Kolonia, Szpikołosy, Ślipcze, Świerszczów, Teptiuków, Turkołówka, Ubrodowice, Wolica, Wołajowice.

Mircze, Trzeszczany, Uchanie, Werbkowice.

Miasta lubelskie: Hrubieszów.


Powiat janowski zaplanowany z:

Gmin miejsko-spokojnych: Janów Lubelski, Modliborzyce.

Gmin sielskich: Batorz, Chrzanów, Dzwola, Godziszów, Potok Wielki.

Miast: Janów Lubelski, Modliborzyce.


Powiat krasnostawski zaprogramowany z:

Gminy miejskiej: Krasnystaw.

Gmin sielankowych: Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana, Żółkiewka.

Miasta: Krasnystaw.


Powiat kraśnicki zorganizowany z:

Gminy miejskiej: Kraśnik.

Gmin miejsko-rajskich: Annopol, Urzędów.

Gmin pogodnych: Dzierzkowice, Gościeradów, Kraśnik, Szastarka, Trzydnik Duży, Wilkołaz, Zakrzówek.

Miast: Annopol, Kraśnik, Urzędów.


Powiat lubartowski sfabrykowany z:

Gminy miejskiej: Lubartów.

Gmin miejsko-idyllicznych: Kock, Ostrów Lubelski.

Gmin beztroskich: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrówek, Serniki, Uścimów.

Miast: Lubartów, Kock, Ostrów Lubelski.


Powiat lubelski stworzony z:

Gmin miejsko-plebejuszowskich: Bełżyce, Bychawa.

Gmin przaśnych: Borzechów, Garbów, Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Krzczonów, Niedrzwica Duża, Niemce, Strzyżewice, Wojciechów, Wólka, Wysokie, Zakrzew.

Miast: Bełżyce, Bychawa.


Powiat łęczyński uzyskany dzięki:

Gminie miejsko-włościańskiej: Łęczna z rodziną sołectw: Ciechanki Krzesimowskie, Ciechanki Łęczyńskie, Karolin, Leopoldów, Łuszczów – Kolonia, Nowogród, Piotrówek Drugi, Podzamcze. W drugiej kolejności: Rossosz, Stara Wieś, Stara Wieś – Kolonia, Stara Wieś – Stasin, Trębaczów, Zakrzów, Zofiówka, Witaniów. Również osiedlami: Osiedle Bobrowniki, Osiedle Kolonia Trębaczów, Osiedle Niepodległości, Osiedle Samsonowicza, Osiedle Słoneczne i Osiedle Stare Miasto.

Gminom prostym: Cyców, Ludwin, Milejów, Puchaczów, Spiczyn.

Miastu: Łęczna.


Powiat łukowski złożony z:

Gmin prostych: Łuków, Stoczek Łukowski.

Gmin wieśniaczych: Adamów, Krzywda, Łuków, Serokomla, Stanin, Stoczek Łukowski, Trzebieszów, Wojcieszków, Wola Mysłowska.

Miast: Łuków, Stoczek Łukowski.


Powiat opolski zrealizowany z:

Miast: Józefów nad Wisłą, Opole Lubelskie, Poniatowa.

Gmin miejsko-rustykalnych: Józefów nad Wisłą, Opole Lubelskie, Poniatowa.

Gmin ruralistycznych: Chodel, Karczmiska, Łaziska, Wilków.


Powiat parczewski zrobiony z:

Gminy miejsko-plebejskiej: Parczew.

Gmin regionalnych: Dębowa Kłoda, Jabłoń, Milanów, Podedwórze, Siemień, Sosnowica.

Miasta: Parczew.


Powiat puławski uruchomiony dzięki:

Gminie miejskiej: Puławy.

Gminom miejsko-gospodarskim: Kazimierz Dolny, Nałęczów.

Gminom rolniczym: Baranów, Janowiec, Końskowola, Kurów, Markuszów, Puławy, Wąwolnica, Żyrzyn.


Powiat radzyński sformowany z:

Gminy miejskiej: Radzyń Podlaski.

Gmin gospodarskich: Borki, Czemierniki, Kąkolewnica, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski, Ulan Majorat, Wohyń.

Miasta: Radzyń Podlaski.


Powiat rycki ukształtowany z:

Gmin miejsko-gminnych: Dęblin, Ryki.

Gmin folklorystycznych: Kłoczew, Nowodwór, Stężyca, Ułęż.

Miast: Dęblin, Ryki.


Powiat świdnicki uczyniony dzięki:

Gminie miejskiej: Świdnik, która zajmuje miejsce w doniosłym członie województwa lubelskiego, w sąsiedztwie europejskiej trasy łącznikowej Berlin – Warszawa – Kijów.

Gminie miejsko-folklorystycznej: Piaski.

Gminom domowym: Mełgiew, Rybczewice, Trawniki.

Miastom: Świdnik, Piaski.


Powiat tomaszowski spopularyzowany przez:

Gminę miejską: Tomaszów Lubelski z gronem sołectw w pierwszej kolejności: Chorążanka, Dąbrowa Tomaszowska, Górno, Jeziernia, Justynówka, Klekacz, Łaszczówka – Kolonia, Łaszczówka, Majdan Górny I, Majdan Górny II, Majdanek, Nowa Wieś, Pasieki, Podhorce, Przecinka. Tomaszowskie sołectwa w drugiej liczebności: Przeorsk, Rabinówka, Rogóźno I, Rogóźno II, Rogóźno III, Rogoźno – Kolonia, Ruda Wołoska, Ruda Żelazna, Sabaudia, Szarowola, Typin, Ulów, Wieprzowe Jezioro oraz Zamiany.

Gminy miejsko-gminne: Lubycza Królewska, Łaszczów, Tyszowce.

Gminy chłopskie: Bełżec, Jarczów, Krynice, Rachanie, Susiec, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski, Ulhówek.

Miasta: Tomaszów Lubelski, Łaszczów, Tyszowce, Lubycza Królewska.

Wsi, które w przeszłości były miastami: Bełżec, Jarczów, Łaszczówka, Mosty Małe, Potoki, Rachanie.


Powiat włodawski wykreowany przez:

Gminę miejską: Włodawa z zestawem sołectw: Korolówka, Korolówka – Kolonia, Korolówka Osada, Krasówka, Luta, Okuninka, Orchówek ul. Nadbużańska, Różanka. Sobibór, Sobibór Stacja, Stawki, Suszno, Szuminka, Wołczyny, Żłobek, Żuków.

Gminy uprawne: Hanna, Hańsk, Stary Brus, Urszulin, Włodawa, Wola Uhruska, Wyryki.

Miasto: Włodawa.


Powiat zamojski skonstruowany przez:

Gminy miejsko-agrotechniczne: Krasnobród, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec.

Gminy wiejskie: Adamów, Grabowiec, Komarów-Osada, Łabunie, Miączyn, Nielisz, Radecznica, Sitno, Skierbieszów, Stary Zamość, Sułów, Zamość.

Miasta lubelskie: Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Krasnobród.

Wsie będące dawniej miastami: Skierbieszów, Grabowiec, Komarów-Osada.

.

Województwo lubelskie miasta na prawach powiatu:


Miasta lubelskie na prawach powiatu: Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Zamość.


.

Comments are closed.