Opisowy tekst informacyjny.

O muzeum

Trzeba podkreślić, że tekst o muzeum to wypowiedź pisemna, która dotyczy muzeum – jego funkcji, historii, nagromadzenia, znaczenia i celu. Należy zaznaczyć, że Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach to muzeum sztuki nowoczesnej i instytucja kultury założona w 2013 roku przez Henryka Jana Dominiaka. Muzeum znajduje się w centrum Tychów, w województwie śląskim, co więcej, działa niezależnie od prezydenta miasta, marszałka województwa i niezawiśle od wojewody.

Niewątpliwie ta fotografia odnosi się do przestrzeni wewnątrz muzeum.

O muzeum

Z pewnością nowoczesne wnętrze łączy estetykę z funkcjonalnością.

Szczególnie istotne są cechy muzeum.

Warto zauważyć, iż niniejsza fotografia zdecydowanie podkreśla charakter zbiorów.

O muzeum

Wręcz niemożliwe wydawało się osiągnięcie takich granic miniaturyzacji, „Czterej jeźdźcy Apokalipsy”, sukces Pawła Brodzisza to przykład znanego obrazu w muzeum.

Muzeum jest zarządzane pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratoruje ono rozległą i eklektyczną kolekcję dzieł profesjonalnych artystów pochodzących z różnych zakątków świata. To dowodzi, że zróżnicowane portfolio muzeum obejmuje szereg wyrazów artystycznych, w tym, ale nie wyłącznie, obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby, ceramikę, heraldykę i broń białą.

Oprócz stałej kolekcji muzeum słynie z organizowania wystaw objazdowych i angażowania się w różne przedsięwzięcia filantropijne. Pomimo stosunkowo niedawnego powstania – otwarcia zaledwie dekadę temu – szybko zyskało uznanie jako jedno z najmłodszych, a jednocześnie najbardziej dynamicznych muzeów na świecie.

Zajmując skromną przestrzeń na parterze budynku mieszkalnego przy ulicy Żwakowskiej 8/66, kompaktowe rozmiary muzeum zaprzeczają jego znaczącemu wpływowi kulturowemu.

Ramy prawne.

Warto podkreślić, że stosownie do Konstytucji RP, źródłem powszechnie obowiązującego prawa w Polsce w kontekście muzeum, jest art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2012 r. poz. 987).

Nie ulega wątpliwości, że zgodnie z konsultacjami przeprowadzonymi z Departamentem Legislacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 22 października 2013 r. muzeum utworzyło kilka wyspecjalizowanych działów.

Pierwszy i drugi to dwa główne działy w strukturze opartej na dziełach sztuki.

I to: Dział Malarstwa, Rysunku i Grafiki.

II to: Dział Rzeźby i Ceramiki.

Trzeci i czwarty to dwa dodatkowe działy w strukturze opartej na artefaktach kulturowych:

III to: Dział Falerystyki i Weksylologii, obejmujący Heraldykę, Symbolikę i Emblematykę.

W końcu IV to: Dział Białej Broni.

Dziedzictwo i misja

Główną misją muzeum jest promocja i wsparcie współczesnej sztuki i artystów, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł tworzonych w Polsce od drugiej połowy XX wieku. Bez wątpienia wystawy prezentują szerokie spektrum technik, obok historycznych kolekcji o znacznym znaczeniu. W latach 2013–2025 zbiory muzeum zgromadziły ponad 1010 unikatowych obiektów, w skład których wchodzi 369 dzieł sztuki i 641 artefaktów kulturowych.

Sercem kolekcji jest przede wszystkim polska sztuka miniaturowa, obejmująca szereg mediów, takich jak malarstwo, rzeźba, rysunek i sztuka dekoracyjna. Ponadto muzeum może pochwalić się znaczną liczbą dzieł sztuki międzynarodowych artystów. Znani współpracownicy to:

Polska, oficjalnie Rzeczpospolita Polska:

(Paweł Brodzisz, Justyna Weronika Bruj, Magdalena ″Car″ Dąbała, Henryk Jan Dominiak, Emilia Gąsienica-Setlak, Natalia Hirsz, Anna Januszewicz-Pitlok, Aleksandra Jeżyk, dr Hanna Józefowska-Nawrot, Julia Kaczmarczyk-Piotrowska, Adam Korszun, Justyna Neyman, dr Piotr Tadeusz Mosur, dr Agata Ruman, Mieczysław Skalimowski, Renata Sobczak, Danuta ″Saga″ Tomaszewska, dr Jan Antoni Rzymełka, Wojciech Łuka, Robert Znajomski).

Szwecja:

Tomas Niklasson, Otto Niklasson Elmerås.

Węgry:

Gérné Mezősi Aranka.

Ukraina:

Volodymyr Goncharenko, Morain Bebikov.

Brazylia, oficjalnie Federacyjna Republika Brazylii:

Neywa Cezar.

Kolekcje

Malarstwo

Kolekcja obejmuje 136 starannie wyselekcjonowanych obrazów, które poruszają określone tematy. Należą do nich przedstawienia koni, bitew wojskowych i żołnierzy, postaci rewolucyjnych, krajobrazów naturalnych, scen morskich, żaglówek i innych motywów morskich. Ponadto kolekcja obejmuje przedstawienia pojedynczych obiektów astronomicznych i abstrakcyjnych pojęć, takich jak wolność, heroizm, strata i zachwyt.

Rysunek

Ta niestandardowa kolekcja zawiera 168 unikalnych rysunków, obejmujących różnorodne tematy. Uwzględniają one ilustracje inspirowane ukraińskimi, słowiańskimi i europejskimi poetami, a także dzieła przedstawiające chrześcijaństwo i Jezusa Chrystusa. Kolekcja pomieszcza również portrety i autoportrety, z których wiele jest nowatorskich pod względem stylu, a także miniaturowe ilustracje prehistorycznych stworzeń.

Rzeźba

Wystawa rzeźb składa się z ponad 50 małych dzieł sztuki autorstwa lokalnych i międzynarodowych artystów. W kolekcji znajdują się arcydzieła poświęcone m.in. architekturze warownej, obiektom sakralnym, górnictwu, systemowi edukacji, tańcowi i zwierzętom.

Symbolika i emblematy

Kolekcja symboliki i emblematów muzeum mieści 74 przedmioty, które ucieleśniają historię, kulturę lub tożsamość różnych miejsc. Poza tym 260 emblematów reprezentujących takie gałęzie przemysłu, jak produkcja samochodów, bankowość, różne miejsca pracy, partie polityczne, wojsko, stowarzyszenia społeczne i instytucje religijne. Ta obszerna kolekcja obejmuje przedmioty z Włoch, Polski, Niemiec, Szwajcarii, Czech, Słowacji, Bułgarii, Serbii, Wielkiej Brytanii. Nawet z Francji, Hiszpanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Malezji, Japonii, Korei Południowej, Rosji, Ukrainy, Szwecji i Węgier.

Broń biała

Jak dotąd ten rodzaj muzealiów kompletuje zaledwie 3 egzemplarze. Historyczne uzbrojenie pochodzi z Polski oraz byłej Jugosławii i istniejącego w latach 1922–1991 Związku Radzieckiego.

Zaszczyty i honory

Uhonorowania muzeum: odznaczenia nagrody wyróżnienia certyfikaty.