Ceramika architektoniczna zapewnia upiększenie budowli ewentualnie jej segmentów
Jest nam miło powitać Państwa na kolejnej szpalcie internetowej
Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach
Ceramika architektoniczna zapewnia upiększenie budowli ewentualnie jej segmentów w wyniku przyswajania prefabrykatów ceramicznych z gliny, terakoty, klinkieru, kamionki, a incydentalnie fajansu i porcelany. Wymienione wytwory niegdyś służyły do zdobienia pałaców (dekoracja ściany pałacu w Suzie, wykonana z płytek glazurowanych), zamków, twierdz, baszt, grodów, wież, barbakanów, cytadel i wreszcie fortyfikacji. Architektoniczne wyroby ceramiczne, schematyczne już w starożytnym Egipcie (obramienia, okładziny ścian i podłóg), nabrały brzmienia w głównej mierze w Mezopotamii. Tam stosowano ją w postaci malowniczych cegieł glazurowanych do gigantycznych dekoracji ściennych, np. Brama Isztar w Babilonie. Po pewnym czasie tego rodzaju kompozycyjna ozdoba ścienna przybrała charakter masowy w Persji.
W starożytnej Grecji i Rzymie ceramiczną ornamentykę strukturalną przeznaczono do dekoracji dachów (akroteriony), fryzów, gzymsów itp. Wyraźną misję odegrała także w architekturze chińskiej (porcelanowe pagody są tego przykładem).
W okresie średniowiecza ceramikę architektoniczną aplikowano w sztuce islamu (płytki azulejos, np. Alhambra) jak również w budownictwie ceglanym romańskim i gotyckim (płytki posadzkowe, profilowana cegła glazurowana).
Wyróżniający typ ceramicznej dekoracji architektury skrystalizował się w Lombardii, skąd przybrał na znaczeniu w pozostałych krajach Starego Kontynentu.
W sztuce nowożytnej architektoniczne rozwiązania ceramiczne używano w pierwszej kolejności jako okładzinę wnętrz (np. tzw. gabinety porcelanowe, wykładane płytkami z Delft miasta w zachodniej Holandii).
Produkowanie na skalę seryjną a czasami wręcz przemysłową w XIX w. w znacznym stopniu ograniczyło poziom artystyczny ceramiki architektonicznej.
Z uwagi na rosłe walory zdobnicze, trwałość i łatwość konserwacji ceramika artystyczna przedstawia pokaźną rolę we współczesnej architekturze. Znalazła zastosowanie w obiektach biurowych, miejscach zamieszkania, piętrowcach, kamienicach, willach, apartamentach i czynszówkach.
.
Ceramika architektoniczna zapewnia upiększenie budowli ewentualnie jej segmentów – kategoria:
282. 307. 15 kwietnia 2020. Bez wątpienia barwa Prus 1. Biuletyn Informacji Publicznej. Dane teleadresowe. Kolumna główna. Tablica wypowiedzi z literką startową P. Treść kluczowa.
.
.