Dostępność architektoniczna
Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
- Budynek (11-sto piętrowy wielomieszkaniowy wieżowiec na działce nr 4547/26 – własność osób fizycznych i innych osób prawnych w Tychach) jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
- Wysokościowiec z przodu budynku posiada 3 typowe klatki schodowe z nowoczesnymi windami – zatem dostępne są trzy wejścia do Muzeum. Placówka posiada własny system monitoringu (4 kamery w oknach i 1 kamera nad drzwiami). Nad wejściem do klatek schodowych budynku, na parterze, w windach i na korytarzu 11 piętra są również umocowane kamery (łącznie 12 sztuk), tych właścicielem jest Wspólnota Mieszkaniowa Żwakowska 8-10-12, Kopernika 10-12.
System kamer w oknach podmiotu publicznego. fot. 2015-11-10.
System kamer wejście do podmiotu publicznego klatka 8 lokal 66 parter (lewa strona). fot. dla Deklaracja dostępności 2021-04-24.
System kamer w windach klatek 8, 10, 12 w budynku z podmiotem publicznym. fot. 2021-04-24.
Żwakowska klatka 8 – do podmiotu publicznego domofon „MUZEUM” (pierwszy u góry po lewej stronie wykazu), w rogu u góry zamontowana kamera. fot. 2021-04-24.
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.
- I – główne wejście do placówki (na parterze lokal 66 – lewa strona) to Nr 8 wzbogacone o schody jednobiegowe proste i podjazd dla niepełnosprawnych i matek z dzieckiem na wózku.
- II – dodatkowy dostęp do wystawy muzealnej to Nr 10 udoskonalony o schody jednobiegowe proste i podjazd dla dotkniętych kalectwem i rodzica z niemowlakiem w dwuśladzie. Tu należy wyjechać windą na 10 piętro i korytarzem (11 piętro w prawo) przejść do klatki Nr 8 – po czym zjechać windą na parter lub zejść schodami dwubiegowymi powrotnymi.
- III – ostatnia możliwość dojścia do salonu wystawowego to Nr 12 rozbudowanego o schody jednobiegowe proste. Tu warto skorzystać z windy (10 piętro) i korytarzem (11 piętro) udać się do klatki Nr 8 – następnie skierować się windą, która pozwala na bezpieczne przedostanie się na parter.
ul. Żwakowska klatka 12, 10, 8 w budynku z podmiotem publicznym. fot. dla Deklaracja dostępności 2021-04-24.
Opis dostosowań.
- W pomieszczeniu zbioru dzieł sztuki znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz miejsca do siedzenia.
- Muzeum posiada miejsca do siedzenia, przy których w otoczeniu kolekcji kaktusowatych można napić się kawy lub herbaty i zapoznać z zasadami „Slow muzeum”. 1 – autentyczność. 2 – dominacja jakości nad ilością. 3 – troska o relaks oraz dopasowanie do psychofizycznych możliwości gości. 4 – przyjazna przestrzeń pracy. 5 – edukacja do odbioru slow. 6 – troska o lokalną wspólnotę. 7 – troska o środowisko naturalne.
Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
- Przy ulicy Żwakowskiej zainstalowane jest stałe oznakowania E-22b „obiekt na samochodowym szlaku turystycznym”, które kieruje samochody osobowe na bezpłatny parking miejski z dwoma miejscami dla osób z niepełnosprawnościami. Od parkingu do Muzeum prowadzi minimalnie nachylony wybrukowany trakt spacerowy.
Tychy ulica Żwakowska wjazd na nieodpłatny parking miejski z dwoma miejscami dla osób niepełnosprawnych. fot. 2021-04-24.
fot. 2021-04-24.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
- O ile pies ma założoną odpowiednią uprząż, a jego właściciel dysponuje certyfikatem i świadectwami aktualnych szczepień to zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 roku o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, osoba z niepełnosprawnością ma prawo wstępu z czworonogiem.
W związku z tym uprawnione psy do wejścia to:
- „asystent pies” (pies serwisowy) – z osobą niepełnosprawną ruchowo,
- „przewodnik pies” – z osobą niewidomą lub niedowidzącą,
- „ostrzegający pies” – alarmujący właściciela przed nadchodzącym atakiem: epilepsji, chorób serca,
- „szkolony pies specjalnie” – dla osoby mającej znaczny problem ze słuchem lub niedosłyszącej.
Odpowiedzialność za szkody dokonane przez psa
- Ważne! Zgodnie z art. 20a ust. 3 Ustawy o rehabilitacji, możliwość korzystania z uprawnień nie zwalnia osoby z niepełnosprawnością z odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone przez psa asystującego na terenie Muzeum lub klatek schodowych budynku, czy wind.
Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
- Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu – planowane jest stanowisko online.
Informacja o stosowaniu języka Braille’a.
- Niewątpliwie w pomieszczeniu podmiotu publicznego brak opisów w polskim alfabecie Braille’a.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Parking dla rowerów (ogólnie dostępny) przed wejściem do Muzeum
- Bezsprzecznie dla osób głuchych i słabosłyszących poruszających się na rowerze.
- Dla osób w związku z innymi niesprawnościami poruszających się na rowerze.
Poprawienie obecnej sytuacji opisanej w karcie Deklaracja Dostępności
- Przede wszystkim aktualnie trwają prace nad konwersją wszystkich plików PDF do wersji dostępnych cyfrowo co zostanie ukończone do dnia 2021-12-31.
- Z pewnością planowany jest znacznik systemu nawigacyjno-informacyjnego z komunikatem dźwiękowym wyświetlanym przez aplikację na urządzeniu mobilnym użytkowników z niepełnosprawnością wzroku.