Elektrownia Rybnik – Śląsk w Miniaturze
MAL105 Elektrownia Rybnik – dzieło sztuki, rzecz/własność muzeum, ponad wszystko z dziedziny sztuki plastycznej, malarstwo/obraz miniaturowy olejny i alkidowy, o tematyce krajobrazowej/weduta polichromatyczna na płótnie, z 2024 roku pędzla Pawła Brodzisza.
Opis w rezultacie eksponatu
Fotografia
Dzieło sztuki MAL105 Elektrownia Rybnik, Paweł Brodzisz, 2024
Sygnatura – tak czy owak MAL105.
Nazwa obrazu – w rzeczywistości Elektrownia Rybnik.
Autor – oczywiście Paweł Brodzisz – curriculum vitae – życiorys – polski artysta malarz, fotograf, grafik, rysownik eksponowany w kraju i za granicą. Dodatkowo regionalista Lubelszczyzny i Śląska.
Rok namalowania – 23 listopada 2024 roku, który ogłoszono Rokiem Zygmunta Miłkowskiego właściwie w 200. rocznicę urodzin, polskiego pisarza. Także publicysty i polityka niepodległościowego, powstańczego pułkownika zaliczanego do najpłodniejszych pisarzy polskich.
Tematyka obrazu – de lege artis – zgodnie z regułami sztuki – zwłaszcza malarstwo pejzażowe (krajobrazowe).
Rodzaj obrazu – malarstwo – de facto – z mocy faktu – weduta.
Wymiary nominalne/zewnętrzne – w rzeczywistości wysokości i szerokości, ściśle biorąc własności Muzeum – stricte – ściśle – wyznacza zakres 3,0 x 4,0 cm.
Dziedzina sztuki – pokrótce malarstwo.
Funkcja dzieła – ipso facto – z racji samego faktu obraz bardzo małego formatu.
Rodzaj podłoża – maximo cum studio – z najwyższą starannością – ogółem – płótno naklejone na płytę pilśniową twardą.
Materiał/składnik czynności twórczej – rzecz jasna farby olejne alkidowe artystyczne.
Paleta barw obrazu wykonanego – w tym przypadku malarstwo polichromatyczne o barwach ciepłych.
Mienie ruchome – dlocus regit actum – prawo państwa, w którym dokonana została dana czynność prawna – art. 46 Kodeksu cywilnego – czyli od 26 listopada 2024 roku w Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach. Dlatego eksponowane w Dziale Malarstwa, Rysunku i Grafiki.
Dodatkowa informacja o elektrowni
Elektrownia Rybnik jest polską elektrownią ostatecznie opalaną węglem. Zbudowano ją w latach 70. XX wieku 4 km na północ od Rybnika. Jej moc wyjściowa wynosi 1776 megawatów. Elektrownia Rybnik posiada osiem bloków, z czego cztery posiadają chłodnię kominową o wysokości 120 metrów każdy. Dwa kominy elektrowni w Rybniku mają odpowiednio 260 i 300 metrów wysokości, co w końcowej analizie sprawia, że należą do najwyższych w kraju.
Historia Elektrowni Rybnik
W 1966 roku zatwierdzono projekt budowy elektrowni. Powstał on na podstawie prac wykonanych dwa lata wcześniej przez geodetów Przedsiębiorstwa Geodezyjnego w Katowicach.
Na spotkaniu zorganizowanym w październiku 1967 r. mieszkańcy zostali oficjalnie poinformowani o budowie elektrowni. Planowany termin zakończenia budowy to 1980 rok.
Podczas budowy elektrowni założono, że bloki będą chłodzone za pomocą chłodni kominowych i sztucznego zbiornika wodnego, dlatego zakres prac był bardzo duży. Już w 1968 roku jednym ze sztandarowych projektów miasta była budowa sztucznego jeziora na rzece Rudzie, znanego obecnie jako Zalew Rybnicki.
Pierwszy blok elektrowni w Rybniku oddano do użytku dokładnie 31 grudnia 1972 roku.
W ciągu następnych 13 miesięcy uruchomiono kolejne trzy jednostki. W 1978 roku rozpoczęto produkcję tzw. bloków drugiego etapu, tj. H. Bloki od 5 do 8.
Wraz z budową elektrowni rozrosła się także cała infrastruktura niezbędna do jej funkcjonowania. W 1973 roku otwarto nową drogę łączącą Orzepowice (dzielnica Rybnika położona na północny zachód od centrum miasta) z elektrownią. Następnie na terenie fabryki wybudowano pierwsze trzy bloki kompleksu mieszkalnego, które stopniowo rozbudowywano do obecnych rozmiarów.
Wybudowano także nowe mosty i pawilon handlowy, a pod koniec 1977 roku cała dzielnica Rybnicka Kuźnia miała już drogi asfaltowe i linię autobusową.
W ciągu swojej historii zakład wielokrotnie zmieniał nazwę. Był przedsiębiorstwem państwowym („Południowy Okręg Energetyczny”, następnie Elektrownia „Rybnik” w Wielopolu) oraz jednoosobowym przedsiębiorstwem państwowym Elektrownia „Rybnik” S.A. W 2001 roku elektrownia została sprzedana francusko-niemieckiemu konsorcjum EDF (Europejski Fundusz Obronny – 2021-2027) i EnBW w ramach procesu prywatyzacji. W 2017 roku stała się ponownie spółką państwową i częścią Grupy Kapitałowej PGE. Obecnie rybnicka elektrownia funkcjonuje jako oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.