MAL133 Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę

19 maja, 2025

Miniaturowy obraz – Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę

MAL133 Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę

MAL133 Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę – rzeczywiście miniaturowy obraz artysta namalował farbami alkidowymi na malachicie. Zaś autorem jest Paweł Brodzisz polski artysta plastyk.

Krótka informacja

Fotografia

Dzieło sztuki MAL133 Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę, Paweł Brodzisz, 2025.

Sygnatura – obiekt tak czy inaczej wg bazy danych ewidencyjnych muzeum – MAL133.

Nazwa obrazu – w rzeczy samej Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę.

Autor – w każdym razie Paweł Brodzisz.

Rok namalowania – ogólnie rzecz biorąc to 24 kwietnia 2025.

Wymiary nominalne/zewnętrzne – nade wszystko wysokości włącznie z szerokością – odmierza rozmiar 3,2 x 2,8 cm.

Tematyka obrazu – armia krzyżowców zdobyła miasto 15 lipca 1099 r. dzięki któremu uczyniła je stolicą Królestwa Jerozolimy.

Dziedzina sztuki – w rzeczywistości to alkidowe malarstwo tablicowe, miniaturowe.

Rodzaj podłoża – w istocie rzadkość batalistyczna osiągnięta przy użyciu akcesorium rysunkowego i malarskiego, na szeroko rozpowszechnionych na Ziemi – malachicie.

Materiał/składnik czynności twórczej – mieszkaniec powiatu łęczyńskiego zastosował farby olejne artystyczne takie jak Winsor & Newton Griffin Alkyd.

Paleta barw obrazu wykonanego – jeżeli chodzi o kolory w jakich łęczyński miniaturzysta dokonał dokonał swego dzieła to malunek polichromatyczny.

Mienie ruchome – bez wątpienia w odniesieniu do zgodności własności przedmiotowej miniatury z art. 46 Kodeksu cywilnego – obecnie, jest ona umieszczona przy ulicy Żwakowskiej 8/66 w Tychach. Co więcej w Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach. Jak dotąd postawiona jako stała ekspozycja w Dziale Malarstwa, Rysunku i Grafiki.

Geneza miniatury

Tak naprawdę, Jerozolima jest powszechnie uważana za kolebkę chrześcijaństwa.

Należy pamiętać, że w 63 r. p.n.e. Jerozolima została zdobyta przez Pompejusza i stała się częścią Cesarstwa Rzymskiego. W efekcie miasto pozostawało pod kontrolą Rzymian aż do wojen żydowsko-rzymskich, które zakończyły się zniszczeniem Drugiej Świątyni w 70 r. n.e. Przy tym aglomerację przemianowano na Aelia Capitolina i odbudowano jako kolonia rzymska po powstaniu Bar Kochby (132–136 r. n.e.). Tak czy owak Żydom zakazano wstępu do miasta.

Niewątpliwie Jerozolima zyskała znaczenie w okresie Cesarstwa Bizantyjskiego jako centrum chrześcijaństwa. Bez wątpienia, szczególnie po tym, jak Konstantyn Wielki poparł budowę Bazyliki Grobu Pańskiego.

Później, bo w 638 r. n.e. Jerozolima została zdobyta przez kalifat Rashidun, a pod wczesnymi rządami islamskimi zbudowano Kopułę na Skale i Meczet Al-Aksa. Oczywiście umocniło to jej religijne znaczenie w islamie.

Dodatkowo w czasie wypraw krzyżowych Jerozolima wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Faktycznie 15 lipca 1099 roku podczas pierwszej wyprawy krzyżowej skrzykniętej pod hasłem „Bóg tak chce” zdobyli ją krzyżowcy.

Jednakże w 1187 r. odbił ją Saladyn. Ostatecznie, pozostawała pod kontrolą muzułmanów w okresie panowania Ajjubidów i Mameluków.

Wreszcie w 1517 r. stała się częścią Imperium Osmańskiego.

One Response to MAL133 Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę

  1. admin says:

    W dodatku, obraz „Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę” Pawła Brodzisza, jest częścią grupy naszego zbioru dzieł sztuki współczesnej, ostatnimi czasy wytypowanej jako „Siedem miniaturowych cudów świata”. Nawiasem mówiąc to No. 1 spośród 7 miniaturowych cudów świata naszej kolekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Content | Menu | Access panel
Accessibility