MCM momentem narodzin najdłużej żyjącego weterana wojny przeciw bolszewikom – 1900 rok
MCM / 1900 / DATA / POLSKA / EUROPA / ŚWIAT
MCM momentem narodzin najdłużej żyjącego weterana wojny przeciw bolszewikom – strona prezentuje chronologiczny wykaz wydarzeń z roku 1900, zebrany przez Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak Tychy, ulica Żwakowska 8/66, Poland, Europe.
.
.
Falerystyka, Weksylologia, Heraldyka, Symbolika i Emblematyka.
Inne daty zgromadzone przez Muzeum.
.
MCM momentem narodzin najdłużej żyjącego weterana wojny przeciw bolszewikom – rok 1920:
luty:
– Józef Kowalski przyszedł na świat 2 lutego 1900 w Wicyniu, odszedł 7 grudnia 2013 w Tursku (wieś położona w województwie lubuskim w gminie Sulęcin). Polski kapitan, najdłużej żyjący weteran wojny polsko-bolszewickiej (od lutego 1919 żołnierz wojska polskiego).
.
październik:
– Lygia Clark Brazylijka ur. 23 października 1920 w Belo Horizonte – zm. 25 kwietnia 1988 w Rio de Janeiro – malarka, rzeźbiarka, (instalacje).
Brak dokładnej daty:
– Utworzona została Światowa organizacja ruchu skautów (harcerzy), liczy 16 milionów członków rozproszonych w 119 krajach. Zapewnia współdziałanie pomiędzy różnymi narodowymi stowarzyszeniami skautów na świecie.
– W Anglii znajdowało się 300 odbiorników radiowych.
.
MCM momentem narodzin najdłużej żyjącego weterana wojny polsko-bolszewickiej – rok 1929:
grudzień:
– João Pilarski Brazylijczyk ur. 31 grudnia 1929 w Guaragi, zm. 4 kwietnia 2004 w Ponta Grossa – malarz prymitywista.
Brak dokładnej daty:
– Kolarski wyścig Tour de France transmitowany był przez radio.
– W Wielkiej Brytanii BBC emitowało dziennie 15 minut programu telewizyjnego.
– Początek światowego kryzysu gospodarczego.
.
MCM momentem narodzin najdłużej żyjącego weterana wojny przeciw bolszewikom – rok 1945:
maj:
– Koniec trwającego od 1 września 1939 roku największego w dziejach świata konfliktu zbrojnego. II wojna światowa swój kres osiągnęła 2 września 1945 roku (w Europie 8 maja 1945).
czerwiec:
– 26 czerwca na konferencji w San Francisco 50 państw podpisuje Kartę Narodów Zjednoczonych, zawierającą cele i zasady ONZ.
sierpień:
– Bomba atomowa została użyta (Stany Zjednoczone dokonały eksplozji) po raz pierwszy jako broń na wojnie 6 i 9 sierpnia 1945 r. nad japońskimi miastami Hiroszimą i Nagasaki. Dwie pierwsze eksplozje spowodowały straty wynoszące: 110 000 zabitych, ponad 100 000 rannych.
październik:
– 24 października oficjalne uznanie istnienia ONZ.
grudzień:
– 10 grudnia państwa podpisują Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Wiele razy będzie ona uzupełniana.
Brak dokładnej daty:
– Powołano MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy), utworzono go dla zapewnienia współpracy monetarnej między krajami.
– Stracenie Mussoliniego.
– Samobójstwo Hitlera.
– 1945-1975 – wyzwalają się kolonie europejskie w Azji i Afryce.
.
1900 / rodzaj:
• Rok urodzin.
• Data zgonu.
• Wybuch wojny.
• Data powstania organizacji.
• Data powstania stowarzyszenia.
• ZHP.
• ZUCH.
.
MCM momentem narodzin najdłużej żyjącego weterana wojny przeciw bolszewikom – warto wiedzieć:
• Kuwejt jest niezależnym arabskim emiratem, położonym na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Odkrycie ropy naftowej w regionie w latach trzydziestych przyniosło krajowi nieoczekiwany dobrobyt i przemysł naftowy nadal pozostaje kamieniem węgielnym gospodarki. W 1990 r. sąsiedni Irak dokonał inwazji na Kuwejt w celu przejęcia jego pól naftowych. Suwerenność została przywrócona dopiero po interwencji sił międzynarodowych. W zaciekłej wojnie obydwa kraje doznały znacznych strat i ucierpiało także środowisko naturalne. Flora i fauna obejmuje różnorodne pustynne i przybrzeżne gatunki, ale wiele z nich wyginęło całkowicie w wyniku działań wojennych.
.
• Kazachstan jest drugą (po Rosji) pod względem powierzchni republiką byłego Związku Radzieckiego. Nazwa kraju pochodzi od Kazachów, plemion koczowniczych należących do tureckiej grupy językowej, którzy przed okresem dominacji Rosji zamieszkiwali biedny chanat obejmujący obszar obecnego Kazachstanu. Kraj posiada ogromne bogactwa mineralne i silną bazę przemysłową, przy czym poważny problem stanowi zanieczyszczenie środowiska. Także rolnictwo było wysoko wydajnym sektorem gospodarki, choć obecnie przeżywa wielki kryzys.
.
• Mali to państwo bez dostępu do morza, położone na obszarze Sahelu, w północno-zachodniej części Afryki, na skraju Sahary. Około 70% terytorium zajmują obszary pustynne bądź półpustynne, co powoduje, że zdecydowana większość ludności zajmuje się rolnictwem i rybołówstwem w dolinie rzeki Niger bądź koczowniczym pasterstwem.
.
• Zambia to kraj bez dostępu do morza, położony w południowo-środkowej Afryce. Większość terytorium zajmują zajmują sawanny poprzecinane lasami galeriowymi, zaś na zachodzie kraju rosną rzadkie lasy z drzewami tekowymi. Gospodarka jest zdominowana przez górnictwo miedzi; Zambia pozostaje w czołówce jej producentów. Poza tym występują złoża innych metali i kamieni szlachetnych. Główne uprawy przemysłowe to: tytoń, trzcina cukrowa i bawełna, ale większość mieszkańców trudni się rolnictwem naturalnym. Rozwijany jest przemysł tekstylny, chemiczny i rafinacja ropy naftowej. Historia Zambii w okresie walk o niepodległość (uzyskaną w 1964 r.) związana była silnie z jej sąsiadem, Zimbabwe.
.
• Republika Palau, znana także pod jej tubylczą nazwą Belau, położona w zachodniej części Oceanu Spokojnego, uzyskała niepodległość w październiku 1994 r. Wcześniej stanowiła terytorium powiernicze ONZ, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi. Obejmuje ona wysuniętą najbardziej na zachód część archipelagu Karoliny, odległą o około 850 km na południowy zachód od Filipin. Główne wyspy stanowią część rafy koralowej, wykształconej na cokole wulkanicznym, z 300 małymi wysepkami, otaczającymi olbrzymią centralną lagunę. Wyspy są zróżnicowane geologicznie: od górskiej, największej, Babelthuap, do niskich wysepek koralowych, ograniczonych łańcuchem raf. Rafy są siedliskiem różnorodnych gatunków fauny i flory morskiej, zaś gorący, wilgotny klimat sprzyja bujnej roślinności. Rolnictwo i rybołówstwo służą jedynie zaspokajaniu podstawowych potrzeb, chociaż w niewielkich ilościach eksportuje się tuńczyki i olej kokosowy, a kopra zyskuje na znaczeniu jako uprawa przemysłowa. Turystyka nie stała się jeszcze sektorem rozwiniętym.
.
MCM momentem narodzin najdłużej żyjącego weterana wojny przeciw bolszewikom – z wpisu do Księgi Pamiątkowej Muzeum:
• Po raz pierwszy w Polsce i Europie w 15 minut zwiedziłam muzeum! I usłyszałam cennych uwag właściciela. Jest wyjątkowe, poznałam twórców, o których niestety w znakomitej większości nie słyszałam, ale będzie inspiracją do poszukiwań w internecie, literaturze, mediatece tyskiej i innych źródłach. Pana Dominiaka poznałam ponad 20 lat temu, ale potrafię go rozpoznać w każdym tłumie! Gratuluję pomysłu, a po co mamy szukać daleko, kiedy sztuka jest wokół nas. Piękne, oryginalne i zachwycające są agaty doktora Rzymełki. Życzę muzeum rozwoju i zdobycia eksponatów z „najwyższej półki”, a jego Właścicielowi uznania za życia, orderów, dyplomów itd, itp. Pani Janina (Tychy) – środa 05 sierpnia 2015.
.
• Niesamowite wrażenie i podziw dla pracy. Życzymy dalszego rozwoju i natchnienia do pracy twórczej. Państwo Aleksandra, Filip i Kacper (Tychy) – środa 05 sierpnia 2015.
.
• Jestem pod ogromnym wrażeniem takiej kolekcji „tak niewiele, a tak wiele”. Niech będzie zawsze w Panu taka pasja do sztuki! Brakuje takich ludzi, którzy ją cenią, szanują i pielęgnują w tak miły sposób dla oka! Powodzenia życzę i niech muzeum się rozwija i powiększa, aby wszyscy w nim widzieli i mieli okazje zobaczyć tak wspaniałe kolekcje! Pani Agnieszka (Tychy) – środa 05 sierpnia 2015.
.
• Do dnia dzisiejszego nie zdawaliśmy sobie sprawy jak wiele można zawrzeć na tak niewielkim kawałku papieru, drewna lub płótna. KOLEKCJONER ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH Ania, Arek, Olgierd (Łódź) – piątek 07 sierpnia 2015.
1036.
.
1900 / Strony polecane:
.
MCM momentem narodzin najdłużej żyjącego weterana wojny przeciw bolszewikom – kategoria:
1146. 1186. 1 września 1939. 19 kwietnia 2020, 2 września 1945. 31 grudnia 1929. 4 kwietnia 2004. 5 sierpnia 2015. 6 sierpnia 1945. 7 sierpnia 2015. 9 sierpnia 1945. Historia w piątek. Od A do Z. Słownik encyklopedyczny. Uwaga ku sygnaturce M. Zakres Leliwa.
.
.